Vakare86 rašė:
Tininga rašė:
Vakare86 rašė:
169 straipsnis. Darbo tarybos sudarymo prielaidos ir rinkimų iniciatyva
1. Darbo taryba darbdavio iniciatyva privalo būti sudaryta, kai vidutinis darbdavio darbuotojų skaičius yra dvidešimt ir daugiau darbuotojų, išskyrus šio straipsnio 3 dalyje nurodytą atvejį. Darbo kodekse yra žodelis "privaloma: ir ką Jūs į tai?
Nu vat darbuotojai nerinks tos tarybos, nekels kandidatų, nebalsuos. Ar priversite?
Pas mus ir susirinkimai be darbuotojų įvyksta ir protokolas pats susirašo, tai manau ir Darbo taryba išsirinks pati :)
Klastojimas nėra tinkamas būdas įgyvendinti įstatymus.
DK 171 str. 5 d. sako "Kiekvienas darbuotojas gali pasiūlyti po vieną kandidatą raštu kreipdamasis į rinkimų komisiją ir pateikdamas
rašytinį siūlomo kandidato sutikimą būti renkamam į darbo tarybą. ... Jeigu per papildomą laiką nepasiūloma pakankamai kandidatų į darbo tarybos narius, rinkimų komisija surašo ir viešai paskelbia protokolą, kad darbo tarybos rinkimai
laikomi neįvykusiais. Tokiu atveju nauji darbo tarybos rinkimai rengiami pagal šiame kodekse nustatytą tvarką
ne anksčiau kaip po šešių mėnesių nuo rinkimų komisijos sprendimo darbo tarybos rinkimus laikyti neįvykusiais priėmimo."
87 TDO Konvencija Dėl asociacijų laisvės ir teisės jungtis į organizacijas gynimo sako:
"Darbuotojai ir darbdaviai be jokių išimčių turi
teisę pasirinkti, be išankstinio leidimo steigti ir stoti į organizacijas, vadovaudamiesi tik tų organizacijų taisyklėmis."
"Darbuotojų ir darbdavių organizacijos turi teisę parengti savo įstatus ir taisykles,
visiškai laisvai rinkti savo atstovus, organizuoti valdymą ir veiklą bei rengti savo programas."
"Šioje Konvencijoje terminas „organizacija“ reiškia bet kurią darbuotojų arba darbdavių organizaciją, norinčią įtvirtinti ir apginti darbuotojų arba darbdavių interesus."
Darbdavys neturi teisės nei versti ką nors kandidatuoti į DT, nei dalyvauti rinkimuose į DT. Dėl to kodeksas ir numato, kad rinkimai dėl darbuotojų iniciatyvos gali neįvykti, o taip pat riboja rinkimų dažnumą.