Įdomus finansinio raštingumo testas, kurį atliko du JAV profesoriai. Užduodami trys klausimai:
1) Jei kaupiamojoje sąskaitoje, mokančioje 2% metines palūkanas, turite 100 dolerių, po penkių metų turėsite daugiau nei, mažiau nei ar lygiai 102 dolerius?
2) Jei metinės palūkanos už indėlį yra 1%, o metinė infliacija yra 2%, po metų už tuos pinigus galėsite nusipirkti daugiau, mažiau ar tiek pat prekių?
3) Ar sutinkate, kad investuoti į vienos įmonės akcijas yra rizikingiau nei investuoti į vieną akcijų investicinį fondą?
Tik Vokietijoje ir Šveicarijoje šiek tiek daugiau nei pusė apklaustų gyventojų sugebėjo teisingai atsakyti į visus šiuos tris elementarius klausimus. JAV teisingai atsakiusių buvo tik 30 proc., Italijoje – 25 proc.,
o Rusijoje... tik 3,7 procento (neįtikėtinas elementaraus finansinio raštingumo vakuumas, vedantis prie daug platesnio masto problemų). Autoriai daro išvadą, kad būtent dėl tokio „finansinio nemokšiškumo“, gyventojai ima greituosius kreditus, per dideles būsto paskolas, lengvai susigundo įvairiausio greito uždarbio galimybėmis (finansinėmis piramidėmis) ir, galiausiai, skursta.
Taigi nenuostabu, kad šis nieko vertas projektas daugiausiai investuotojų sulaukė iš Rusijos