2014-07-30 13:18
Luka_Paciolis
Lombardas tai skolinamoji įmonė, už palūkanas suteikianti trumpalaikę paskolą fiziniams asmenims, įkeičiant asmeninio naudojimo daiktus, kad būtų užtikrintas paskolos grąžinimas. Asmeninio naudojimo daiktų įkeitimą lombarduose reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.
Lombardas suteikia kreditą, kuris paprastai būna mažesnis negu įkeisto daikto vertė - besiskolinantis asmuo gauna procentinę dalį nuo įkeisto daikto kainos. Lietuvoje paprastai lombardas kreditą suteikia vienam mėnesiui, kuriam pasibaigus, palieka dar vieną mėnesį skolai grąžinti. Jei skolininkas negrąžina paskolintų pinigų, lombardas parduoda užstatytą vertingą daiktą ir tokiu būdu susigrąžina paskolintus pinigus.
Pajamomis pagal 10-ąjį verslo apskaitos standartą „Pajamos" laikoma ekonominės naudos padidėjimas dėl turto naudojimo, pardavimo, perleidimo, vertės padidėjimo ar įsipareigojimų sumažėjimo per ataskaitinį laikotarpį, kai dėl to padidėja nuosavas kapitalas, išskyrus papildomus savininkų įnašus. Pagal minėto standarto 4 punktą pajamos pripažįstamos vadovaujantis kaupimo principu, t. y. apskaitoje registruojamos tada, kai uždirbamos, neatsižvelgiant į pinigų gavimą. Vadinasi pajamomis lombardo apskaitoje turėtų būti laikomos palūkanos už suteiktą paskolą ir (ar) įkeisto asmeninio daikto pardavimo pelnas.
Pavyzdys
Tarkim, lombardas suteikia asmeniui 300 Lt paskolą. Kad būtų užtikrinta kredito suma, asmuo lombardui įkeičia juvelyrinį aukso dirbinį. Palūkanos už suteiktą paskolą 60 Lt.
Lombardo apskaitoje registruojama suteikta paskola:
D 243 Kitos gautinos sumos – 300,00
K 272 Kasa – 300,00.
Pasibaigus laikotarpiui, už kurį apskaičiuotos palūkanos, lombardas apskaitoje turi registruoti palūkanų pajamas:
D 243 Kitos gautinos sumos – 60,00
K 530 Palūkanų pajamos – 60,00.
Asmeniui grąžinus paskolą, lombardo apskaitoje daromas įrašas:
D 272 Kasa – 360,00
K 243 Kitos gautinos sumos – 360,00.
Toliau nagrinėjant pavyzdį, sakykime, kad asmuo įkeitęs lombardui juvelyrinį aukso dirbinį, neketina jo išsipirkti, t.y grąžinti paskolą bei sumokėti palūkanas.Tokiu atveju lombardas šį dirbinį parduoda už didesnę nei jo balansinė vertė, t.y. už 800 Lt sumą.
Pasibaigus įkeitimu užtikrinto kredito grąžinimo terminui, neišpirktas juvelyrinis aukso dirbinys aprašomas perkėlimo akte. Perkėlimo aktas surašomas 2 egzemplioriais. Perkėlimo akte nurodoma akto numeris ir jo surašymo data, įkeitimo dokumento numeris, daikto pavadinimas, masė, kiekis, praba, brangakmenio aprašymas. Vienas perkėlimo akto egzempliorius paliekamas lombarde (įkeičiamų daiktų priėmimo vietoje), kitas – laikomas įkeistų daiktų buvimo vietoje.
Pagal perkėlimo aktą paimtas neišpirktas juvelyrinis aukso dirbinys gali būti realizuojamas bendra tvarka (perkėlimo aktu perkeliant iš lombardo į prekybą). Pagal tokį aktą lombardo apskaitoje daromas įrašas:
D 201 Atsargos – 360,00
K 243 Kitos gautinos sumos – 360,00.
Lombardo apskaitoje registruojamas pardavimas įkeisto juvelyrinio aukso dirbinio. Kadangi juvelyrinis aukso dirbinys parduotas už didesnę sumą nei jo balansinė vertė, tai skirtumas pagal teisės aktų reikalavimus turi būti registruotas įsipareigojimuose klientui (įkaito davėjui):
D 2411 Pirkėjų įsiskolinimas arba 272 Kasa – 800,00
K 201 Atsargos – 360,00
K 4422 Kitos finansinės skolos – 440,00.
Jeigu dėl nuo lombardo nepriklausančių aplinkybių kreditoriaus reikalavimą viršijančios sumos pagal teisės aktų reikalavimus negalima sumokėti daiktą įkeitusiam asmeniui, pavyzdžiui, negalima su juo susisiekti, nors ir buvo imtasi visų veiksmų įkaito davėjo buvimo vietai nustatyti, įkaito davėjas per nustatytą terminą nesikreipė į lombardą dėl kreditoriaus reikalavimą viršijančios sumos atsiėmimo ir pan., lombardas apskaitoje registruoja pajamas:
D 4422 Kitos finansinės skolos – 440,00
K 522 Kitos netipinės veiklos pajamos – 440,00.