Akcininkų sutartį turėjau - vienas akcininkas perleido pagrindinį akcijų paketą kitam akcininkui, tačiau susitarė, kad
a) turėjo veto teisę tam tikruose sprendimuose (turto pardavimo);
b) turėjo teisę atpirkti atgal akcijas esant tam tikriems įmonėms rezultatams.
Monikuces atveju sunku ką patarti - reikia žinoti, kokie sprendimai stringa, kuo užsima įmonė, kokios srities akcininkai yra specai, irpan.
Pvz: įmonė prekiauja chirurginiais įrankiai. Du akcininkai po 50 proc. Vienas chirurgas kitas finansininkas.
Įmonė sudaro ilgalaikę sutartį dėl instrumentų tiekimo.
Chirurgas sako - perkam iš JAV iš Crosstex International, finansininkas- ne perkam iš Purnuškių Morgas Enterprises Ltd, nes ten tris kart pigiau.
Arba dėl paskolos- finansininkas saklo, skolinames, bankas duoda už 4% metinių 100 000 EUR. iš Šiaulių banko pagal finansavimo programą smulkioms įmonėms, chirurgas - ne, geriau skolinames iš SEB už 11% nes ten turiu draugų ir bankas rimtesnis...
Straipsnis šia tema:
www.lawin.lt/lt/docs.download/1441.php
"Jei savininkas tiki įmonės perspektyvomis, jis gali pasilikti dalį akcijų", – klasikinį pavyzdį, kaip gauti šiokios tokios naudos iš parduodamos įmonės, pateikia advokatas.
Tokiu atveju svarbu išsiderėti tinkamas sąlygas. Likdamas mažumos akcininkas pardavėjas turėtų užsitikrinti tinkamas savo teisių garantijas. Pvz., tam tikras įmonės valdymo teises – skirti valdybos narius, vetuoti tam tikrus sprendimus, gauti dividendus (tuo tikslu sudaroma akcininkų sutartis), teisę vėliau pareikalauti daugumos akcininko išpirkti mažumos akcininko akcijas už iš anksto sutartą kainą (akcijų pardavimo pasirenkamasis sandoris) ir pan.
"Nesudarius reikiamų sutarčių pasiliktosmažumos akcijos greitai gali tapti bevertės, ypač jei daugumos akcininkai neturi interesų jų išpirkti", – įspėja advokatas.