2016-07-05 08:53
Tininga
VDI komentaras:
Mūsų bendrovėje kolektyvinė sutartis nėra sudaryta. Darbuotojas pageidautų 20 dienų nemokamų atostogų dėl kitų, DK 184 str. 1 d. nenurodytų, priežasčių. Ar įmonė turi teisę šiam darbuotojui suteikti nemokamas atostogas?
DK 184 str. 1 d. išvardinti atvejai, kada darbuotojo reikalavimu suteikiamos nemokamos atostogos. Minėto straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad nemokamos atostogos dėl kitų priežasčių suteikiamos kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka. Ši nuostata reiškia, kad darbdavys privalo suteikti nemokamas atostogas, jei yra DK 184 str. nustatyti pagrindai.
Pastebėta, kad praktinėje darbo teisinių santykių raidoje susiklosto situacijos, kada darbuotojui tiesiog būtina pasinaudoti nemokamomis atostogomis, tačiau nėra DK 184 str. nustatytų pagrindų. Šiuo aspektu paminėtina, kad DK 185 str. nustato, jog kolektyvinėse arba darbo sutartyse gali būti nustatytos ilgesnės trukmės bei kitų rūšių atostogos, papildomos lengvatos pasirinkti kasmetinių atostogų laiką, nustatyti didesni mokėjimai už kasmetines ir tikslines atostogas, negu garantuoja DK. Šis straipsnis išreiškia įstatymų leidėjo valią dėl tam tikro dispozityvaus (galimo) šalių susitarimo dėl kitokių nemokamų atostogų suteikimo atvejų, todėl besąlygiškai drausti kitus atvejus, VDI nuomone, būtų neprotinga.
Pažymėtina, kad iniciatyvos teisė prašyti nemokamų atostogų kitais, nei DK 184 str. nustatytais atvejais, priklauso darbuotojui, o darbdavys, įvertinęs darbuotojo prašymą ir tikslo pagrįstumą, gali tokias nemokamas atostogas suteikti.
Tokiais atvejais, VDI nuomone, susitarimai galimi jau minėto DK 185 str. pagrindu, tačiau tokiais susitarimais negali būti piktnaudžiaujama. DK 35 str. nustato, kad įgyvendindami savo teises bei vykdydami pareigas, darbdaviai, darbuotojai ir jų atstovai turi laikytis įstatymų, gerbti bendro gyvenimo taisykles bei veikti sąžiningai, laikytis protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principų. Draudžiama piktnaudžiauti savo teise. Tokiu būdu, vadovaujantis protingumo principu, susitarimai dėl kitokių nemokamų atostogų suteikimo atvejų galimi, tačiau darbo teisinių santykių šalių valia dėl jų turi būti tinkamai išreikšta, neiškreipta ir/ar nesąlygota neteisėtų veiksmų.
Tokių susitarimų atveju taip pat svarbi kita aplinkybė, t. y. DK 170 str. nustatyti reikalavimai darbo stažui kasmetinėms atostogoms gauti. Šio straipsnio 1 dalies 6 punkte numatyta, kad į darbo metus, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, įskaitomos nemokamos atostogos iki 14 kalendorinių dienų. Tokiu būdu, jei nemokamos atostogos šalių susitarimu suteikiamos kitais nei DK 184 str. nustatytais atvejais ir ilgesniems laikotarpiams nei 14 kalendorinių dienų, tai jų trukmė į šį stažą neįskaičiuojama. Į stažą kasmetinėms atostogoms gauti įskaičiuojamas tik 14 kalendorinių dienų laikotarpis.
Apibendrinant aukščiau išdėstytą, VDI specialistų nuomone, nemokamos atostogos gali būti suteikiamos ne tik kolektyvinėje sutartyje ir DK 184 str. 1 d. numatytais atvejais, bet ir kitais atvejais, kada tai objektyviai būtina ir kada darbo teisinių santykių šalių valia tinkamai išreikšta bei suderinta (DK 35 str.; DK 185 str.).