2006-06-28 08:11
Modestas
2011-09-11 05-00
Raštiškas atsakymas:
[quote:04679e5d1b]DĖL KOMPENSUOJAMŲ IŠMOKŲ
Savo paklausime Jūs nurodote, kad įmonėje dalis darbuotojų dirba su krovininiais pervežimais . Krovinių pervežimai atliekami tik Lietuvoje. Transporto priemonėse veikia tachografai, pildomi kelionės lapai. Komandiruotės nėra forminamos, todėl dienpinigiai šiems darbuotojams nėra mokami.
Darbo sutartyje su šiais darbuotojais yra nurodyta, kad darbas atliekamas kelionėje važiavimo sąlygomis, nustatytas konkretus kelionės priedo dydis 15 Lt į dieną tik atliekant pervežimus. Remonto metu, nesant važiavimams (atsižvelgiant į tachografo parodymus) – jis nemokamas. Kelionės priedas – neviršys 50 proc. mėnesinės algos. Faktiškai dirbtas laikas (darbas kelionėje) nustatomas pagal tachografus.
Klausiate:
1. Ar įmonė mokėdama priedą 15 Lt darbuotojams, kurie tą dieną pervežė krovinius, turi išskaičiuoti Gyventojų pajamų mokestį, Sodros mokestį?
2. Ar reikalingi dokumentai įrodantys padidėjusias vairuotojų išlaidas?
3. Ar šis priedas pagal PMĮ yra leidžiami atskaitymai (priedas neviršija 50 proc. mėnesinės algos ir neviršija 15 Lt dienpinigių normos?
Atsakydami į Jūsų klausimus, paaiškiname:
1. LR Darbo kodekso (Žin., 2002, Nr.64-2569) 216 straipsnis numato, kad “darbuotojams, kurių darbas yra atliekamas kelionėje, lauko sąlygomis, susijęs su važiavimais arba yra kilnojamojo pobūdžio, kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos. Šių išmokų dydį ir mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė.”
Išmokų dydis ir mokėjimo tvarka nustatyta LR Vyriausybės 2003–01-28 nutarimu Nr.116 “Dėl kompensuojamų išmokų dydžio ir mokėjimo tvarkos patvirtinimo” (toliau – Tvarka) (Žin., 2003, Nr.11- 413). Ši Tvarka gali būti taikoma darbuotojams, kurių darbo sutartyje nurodyta, kad darbas yra atliekamas kelionėje, lauko sąlygomis, susijęs su važiavimais arba yra kilnojamojo pobūdžio ir dėl to susidaro padidėjusios išlaidos.
Tvarkos 2 punktas nustato, kad ”padidėjusios išlaidos gali būti kompensuojamos iki 50 procentų mėnesinės algos ar valandinio tarifinio atlygio už faktiškai dirbtą laiką, bet ne daugiau kaip Finansų ministerijos patvirtinta komandiruočių į užsienį dienpinigių norma dirbant užsienyje arba ne daugiau kaip tarnybinių komandiruočių Lietuvos Respublikos teritorijoje dienpinigių norma dirbant Lietuvos Respublikos teritorijoje”.
Tvarkos 4 punktas numato, kad “konkretus padidėjusių išlaidų kompensuojamasis dydis nustatomas kolektyvinėje arba darbo sutartyje ir mokamas iš darbo užmokesčiui skiriamų lėšų”, o pagal Tvarkos 5 punktą, nurodytosios išlaidos kompensuojamos tuo atveju, kai darbuotojui nemokamos komandiruotės išlaidos.
Išlaidos kompensuojamos už faktiškai dirbtą laiką, kai darbas atliekamas kelionėje, lauko sąlygomis, susijęs su važiavimais arba yra kilnojamojo pobūdžio ir išmokamos kartu su darbo užmokesčiu kaip kolektyvinėje arba darbo sutartyje nustatyti darbo užmokesčio mokėjimo konkretūs terminai, vieta ir tvarka (Darbo kodekso 201 straipsnio nuostata).
Jūsų mokamos 15 Lt išmokos visiškai atitinka Tvarkoje numatytoms kompensacijoms keliamus reikalavimus ir todėl, vadovaujantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 (Žin., 2002, Nr. 73- 3085) 17 str. 1 dalies 5 punkto nuostata: - gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamos “kompensacijos, kurių dydžiai nenustatyti, tačiau mokėjimas reglamentuotas Lietuvos Respublikos įstatymuose ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose”, pajamų mokesčiu neapmokestinamos.
2. Tvarkos 3 punkte nurodyta, kad “išlaidos kompensuojamos už faktiškai dirbtą laiką, kai darbas atliekamas kelionėje”.
Vadinasi, kad mokėti šias išmokas iš įmonės dokumentų turi matytis, kad buvo atliekami darbai, kurie susije su važiavimu (kelionės lapai, nurodymai atlikti šiuos darbus ir pan.). Tvarkoje nenumatyta, kad reikėtų pateikti vairuotojų padidėjusių išlaidų dokumentus.
3. Pelno mokesčio įstatymo (toliau - Įstatymas) (2001-12-20 Nr. IX-675, Žin., 2001, Nr. 110-3992) 17 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad leidžiami atskaitymai yra visos faktiškai patirtos įprastinės tokiai veiklai vieneto sąnaudos, būtinos vieneto pajamoms uždirbti ar vieneto ekonominei naudai gauti, jeigu šis Įstatymas nenustato ko kita.
Pelno mokesčio įstatymo komentaro 17 straipsnio 1 dalies 6.21 papunktyje nurodyta, kad sąnaudomis, priskiriamomis prie leidžiamų atskaitymų, laikomas užmokestis už atliktą darbą arba dirbtą laiką, apskaičiuotas pagal įmonėje taikomas darbo apmokėjimo formas ir sistemas - vienetinius įkainius, valandinius (dienos) tarifinius atlygius, mėnesines algas; padidintas apmokėjimas už darbą kenksmingomis, labai kenksmingomis ir pavojingomis sąlygomis, už darbą poilsio ir švenčių dienomis, darbą nakties metu, kitais teisės aktuose ir įmonės kolektyvinėje bei darbo sutartyse numatytais atvejais; priedai ir priemokos prie valandinių (dienos) tarifinių atlygių, vienetinių įkainių bei mėnesinių algų, taip pat kitos išmokos, tiesiogiai susijusios su darbu, numatytos teisės aktuose ir įmonės kolektyvinėse bei darbo sutartyse.
Vadinasi, kompensacinės išmokos, jeigu jos atitinka Tvarkos reikalavimus, priskiriamos leidžiamiems atskaitymams.
LR Valstybinio socialinio draudimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 171-6295) 29 straipsnio 1 dalies 21 punkte numatyta, jog VSDFV nagrinėja, aiškina ir sprendžia klausimus, susijusius su
socialinį draudimą reglamentuojančių teisės aktų taikymu.
Primename, kad dėl kompensacinių išmokų apmokestinimo valstybinio socialinio draudimo įmokomis turite kreiptis į VSDFV xxxx skyrių.[/quote]