2003-08-27 17:10
Klaidas
Pragyvenimas Vilniuje, Rygoje ir Taline yra beveik perpus pigesnis nei viename iš brangiausių pasaulio miestų Ciūriche, tačiau gyventojų pajamos Baltijos šalyse tesudaro tik dešimtadalį to, ką uždirba Ciūricho gyventojai, rašo "Verslo žinios".
Tokias išvadas paskelbė didžiausias Šveicarijos bankas UBS, palyginęs kainas ir darbo užmokestį 70 pasaulio didmiesčių. UBS skelbia, kad Vilniuje kainos yra 48,8% mažesnės negu Ciūriche. Rygoje ir Taline už tą patį tereikia mokėti atitinkamai 43,4% ir 50% Ciuricho kainų.
Tačiau iš tyrimo matyti, kad nekilnojamojo turto kainos Vilniuje didžiausios, o Rygoje žemiausios, mat jas įtraukus į UBS kainų krepšelį, pragyvenimas Vilniuje ir Taline sudaro 46,1%, o Rygoje - 39,9% Ciūricho lygio.
UBS sudarytame brangiausių pasaulio miestų sąraše Vilniui teko 51 vieta, Talinui ir Rygai - atitinkamai 50 ir 56 vieta. Palyginamasis tyrimas atliktas remiantis Ciūricho kainomis, kurios prilygintos 100%. Kiekviename mieste buvo tiriami 13 profesijų specialistų atlyginimai ir jų perkamoji galia atsižvelgiant į 111 prekių ir paslaugų, už kurias jie moka, kainas. Analogiškais tyrimais naudojasi pasaulio bendrovės, norėdamos apskaičiuoti kompensacijų, kurias turi gauti užsienyje dirbantys darbuotojai, sumas.
Banko tyrimas skelbia, kad Vilniaus gyventojų pajamos tesudaro maždaug 11,2% to, ką uždirba Ciūricho gyventojai - mažiausios Baltijos šalyse: Rygoje ir Taline žmonės uždirba atitinkamai 12,6% ir 12,4% Ciūricho gyventojų pajamų lygio.
Už gaunamas pajamas daugiausia prekių gali nupirkti Rygos gyventojai, mažiausiai - vilniečiai. Rygos gyventojų perkamoji galia sudaro 29% Ciūricho gyventojų perkamosios galios, Vilniaus ir Talino - atitinkamai 23% ir 24,9%. Tą skirtumą aiškiai parodo britų savaitraščio "The Economist" pragyvenimo išlaidų ir perkamosios galios įvertinimo metodika: kad galėtų "McDonald's" restorane nusipirkti "Big Mac" sumuštinį, vilnietis ir Talino gyventojas turi dirbti 52 minutes, o Rygos -49. Tuo tarpu Ciūriche "Big Mac" sumuštiniui pinigus galima užsidirbti vidutiniškai per 14 minučių, nors jo kaina ten nepalyginti didesnė nei Baltijos šalių sostinėse.
Niujorke dėl "Big Mac" mėsainio tenka paplušėti 12 minučių, Tokijuje -10, o, pvz., Maskvoje - 30. To paties tyrimo duomenimis, brangiausias pasaulio miestas šiemet yra Norvegijos sostinė Oslas (118% Ciūricho kainų lygio), po jo seka Honkongas (108%), Tokijas (106%) ir Niujorkas (105%). Šveicarijos sostinė - penkta. Prieš trejus metus skelbtame UBS tyrime brangiausiu miestu pripažinta Japonijos sostinė šiemet dėl nuvertėjusios jenos ir smukusių kainų nusileido per dvi pozicijas.
VŽ rašė, kad panašiame kainų ir gyventojų perkamosios galios tyrime, kurį pernai atliko konsultacijų bendrovė "Mercer Human Recources Consulting" ("Mercer"), tarp 144 pasaulio miestų Vilnius atsidūrė 86 vietoje, o Ryga ir Talinas - atitinkamai 22 ir 80 vietoje. Brangiausiais miestais ši kompanija pernai pripažino Honkongą, Maskvą ir Tokiją. Tuo tarpu UBS tyrime Maskva šiemet net nepatenka į brangiausiųjų dešimtuką, jai skirta 46 vieta.
Analitikai kritikuoja kompaniją "Mercer" dėl duomenų netikslumo. Kaip pavyzdį "The Moscow Times" nurodo, pavyzdžiui, tai, kad "Mercer" skelbia, jog Maskvoje dienraštis vidutiniškai pernai kainavo 3,3 USD, tuo tarpu reali vidutinė dienraščio kaina yra dešimt kartų mažesnė.