2006-03-20 14:16
skaitliux
Ir dar
Skolų beviltiškumo ir pastangų šioms skoloms susigrąžinti įrodymo bei beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo tvarkoje nustatyta, kokiais dokumentais ar kitais įrodymais remdamiesi mokesčio mokėtojai įrodo skolų beviltiškumą ir tai, kad stengiasi tas skolas susigrąžinti:
a) jei skola neviršija 500 litų, tai skolų beviltiškumą ar pastangas tas skolas susigrąžinti liudijančiais dokumentais laikomi dokumentai, kuriais remiantis galima teigti, kad atgauti skolų neįmanoma ir kad mokesčio mokėtojas stengėsi tas skolas susigrąžinti. Tai galėtų būti skolų suderinimo aktai, susitikimų su skolininku protokolai, įvairi vidinė mokesčio mokėtojo dokumentacija (finansinių tarnybų ataskaitos, informaciniai pranešimai ir kt.), taip pat išorinė dokumentacija (susirašinėjimo su skolininku įrodymai – registruoti laiškai, telegramos, fakso pranešimai, bankų, audito įmonių ir kitų organizacijų rašytinė informacija, susijusi su skolininko finansinės būklės įvertinimu, skolų išieškojimo (tarpininkavimo susigrąžinant skolas) paslaugas teikiančių įmonių dokumentai, kuriuose nurodomos pastangos atgauti skolas, ir kitokie dokumentai). Vadinasi, mokesčio mokėtojas privalo turėti dokumentus, įrodančius šiuos faktus:
1) kad jis stengėsi susigrąžinti skolas (susirašinėjimo ar susitikimų su skolininku dokumentai, pretenzijos, raginimai, protokolai ar kiti dokumentai);
2) kad skolų neįmanoma atgauti (skolų išieškojimo paslaugas teikiančių įmonių dokumentai, įrodantys, kad skolų negalima išieškoti, informacija, susijusi su skolininko finansinės būklės įvertinimu, ar kiti dokumentai).
Informacijos, kad skolininkas yra įgijęs likviduojamos įmonės statusą, nepakanka, kad skola būtų pripažinta leidžiamais atskaitymais;
b) skola laikoma beviltiška ir tada, jei skolininkas yra likviduotas. Tačiau vien tik šio fakto nepakanka. Visais atvejais reikia įrodyti skolos beviltiškumą ir pastangas šią skolą susigrąžinti.
Įmonė turi įrodymą, kad skolininkas yra likviduotas, tačiau neturi įrodymų, kad siekė skolą susigrąžinti;
c, d, e) jei skola yra daugiau kaip 500–100 000 litų, privaloma turėti dokumentus, patvirtinančius faktą, kad skolininkas neturi jokio nekilnojamojo turto ir privalomų registruoti transporto priemonių. Taip pat reikia turėti dokumentus, įrodančius bent vieną iš šių faktų:
1) kad iš skolininko nepavyko išieškoti pakankamai turto kitų kreditorių reikalavimams patenkinti bylose su tais kreditoriais. Šiuo atveju mokesčio mokėtojas privalo turėti teismo sprendimą ir antstolių vykdomuosius dokumentus;
2) kad mokesčio mokėtojui skolinga įmonė yra nemoki. Įmonės nemokumą įrodančiais dokumentais galėtų būti įmonės skolininkės balansas, skelbimas apie įmonės nemokumą „Valstybės žiniose“ (pagal Įmonių bankroto įstatymo nuostatas).
Vien fakto, kad įmonei iškelta bankroto byla, ir vien antstolio rašto nepakanka, kad skola būtų pripažinta beviltiška ir priskirta leidžiamiems atskaitymams.
Nuoroda:
Pelno mokesčio įstatymas Nr. IX-675, 25 str.