2016-12-08 10:35
joli75
Radau tokios info:
O kaip tuomet bus, jeigu darbuotojas tik kelionėje praleidžia 15 valandų. Pavyzdžiui, kai skrenda lėktuvu į JAV. Ar tuomet už 7 valandas turi būti mokama kaip už viršvalandžius?
Taip pat kyla klausimas, kaip užtikrinti DK numatytas darbuotojo poilsio laiko garantijas, kai darbuotojas komandiruotėje praleidžia šeštadienį ir sekmadienį. Tai tik keletas klausimų, į kuriuos ieškant atsakymo tenka verstis per galvą. Aiškaus reglamentavimo nėra, todėl, kas kaip nori, tas taip žymi tokių komandiruočių laiką ir už šį laiką apmoka.
Miegas – irgi darbas
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) specialistai konsultuoja, kad laikas komandiruotėje yra darbo laikas, todėl reikia mokėti darbo užmokestį ne tik už darbo laiką, bet už visą komandiruotės laiką. Pavyzdžiui, kai kelionės trukmė viršija darbuotojui nustatytą darbo laiką, VDI nuomone, reikia skaičiuoti viršvalandžius, už kuriuos darbuotojui mokama 1,5 nustatyto valandinio atlygio. Be to, darbuotojui apmokamos su komandiruote susijusios išlaidos ir mokami dienpinigiai.
Tačiau nereikia pamiršti, kad darbdavys gali skirti dirbti viršvalandžius tik tam tikrais atvejais, kurie nurodyti LR DK 151 straipsnyje. O jame apie darbą komandiruotėje nieko neužsimenama. Kad komandiruotėje praleistas laikas neturėtų būti prilyginamas viršvalandžiams, rodo ir DK 152 straipsnis. Jis nustato, kad darbuotojo viršvalandinis darbas per dvi dienas iš eilės neturi viršyti 4 valandų. Tuomet darbuotojas negalėtų vieną dieną išvykti, o kitą dieną grįžti, kai kelionės ir darbo laikas kiekvieną iš dienų truktų po 12 valandų.
Tik dienpinigiai
Galima apsvarstyti tokius šios problemos sprendimus. Vyriausybė, vadovaudamasi Darbo kodekso 216 straipsniu, 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 116 „Dėl kompensuojamų išmokų dydžio ir mokėjimo tvarkos patvirtinimo“ patvirtino darbuotojų, kurių darbas susijęs su važiavimais arba yra kilnojamojo pobūdžio, išlaidų kompensavimo tvarką.
Nustatyta, kad padidėjusios išlaidos gali būti kompensuojamos iki 50% mėnesinės algos ar valandinio tarifinio atlygio už faktiškai dirbtą laiką, bet ne daugiau kaip Finansų ministerijos patvirtinta komandiruočių į užsienį dienpinigių norma dirbant užsienyje arba ne daugiau kaip tarnybinių komandiruočių Lietuvos teritorijoje dienpinigių norma dirbant Lietuvoje.
Šios išmokos mokamos kartu su darbo užmokesčiu. Jos neįskaitomos į vidutinį darbo užmokestį, nuo jų neskaičiuojamos „Sodros“ įmokos. Už kelionėje atliekamą darbą, kai darbas yra kilnojamojo pobūdžio, išlaidos kompensuojamos tik tuo atveju, kai nemokamos komandiruotės išlaidos.
Darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio, susijęs su kelionėmis, kompensuojamos su tokiu darbo pobūdžiu susijusios padidėjusios išlaidos, o štai tarnybinės komandiruotės atveju prie darbo užmokesčio papildomai mokami dienpinigiai ir kompensuojamos kitos su kelione susijusios išlaidos. Viršvalandiniu darbu nelaikomas administracijos pareigūnų darbas, viršijantis normalią darbo trukmę, todėl norint išvengti mokėjimo už viršvalandžius, tam tikrus darbuotojus galima pripažinti administracijos pareigūnais.