Sebestijonas rašė: LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ
ĮSTATYMAS
1994 m. liepos 18 d. Nr. I-549
Vilnius
Nauja įstatymo redakcija nuo 2005 m. liepos 1 d.:
Nr. X-209, 2005-05-19, Žin., 2005, Nr. 71-2555 (2005-06-07)
VII SKYRIUS
NUO 1995 M. SAUSIO 1 D. SKIRIAMOS PENSIJOS
54 straipsnis. Laikotarpiai, prilyginami valstybinio socialinio pensijų draudimo stažui
1. Asmens valstybinio socialinio pensijų draudimo stažui, įgytam dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, prilyginami iki Valstybinio socialinio draudimo įstatymo įsigaliojimo, t. y. iki 1991 m. birželio 1 d., buvę šie laikotarpiai:
1) visas darbininkų ir tarnautojų darbo laikas, taip pat kolūkio narių darbo kolūkyje laikas bei Valstybinio socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nurodytų kitų asmenų, kurie pagal galiojusius SSRS įstatymus turėjo būti draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu, darbo laikas;
PENKTASIS SKIRSNIS
VALSTYBINIO SOCIALINIO PENSIJŲ DRAUDIMO STAŽAS
12 straipsnis. Valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo apskaičiavimas
1. Asmens valstybinio socialinio pensijų draudimo stažas apskaičiuojamas sudedant šio asmens kiekvienų metų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, įgytą dirbant pagal darbo sutartį, narystės ar tarnybos pagrindu, ir valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, įgytą dirbant savarankiškai.
2. Per kalendorinius metus negali būti įskaityta daugiau kaip vieni valstybinio socialinio pensijų draudimo stažo metai.
3. Stažas išreiškiamas metais. Jeigu jo dalis apskaičiuota mėnesiais, tai mėnesių skaičius dalijamas iš dvylikos.
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
1994 m. lapkričio 18 d. Nr. 1156
Vilnius
Nauja nutarimo redakcija nuo 2005 m. liepos 8 d.:
Nr. 754, 2005-07-01, Žin., 2005, Nr. 83-3066 (2005-07-07)
DĖL VALSTYBINIŲ SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
IV. STAŽAS
13. Kaip nurodyta Pensijų įstatymo 12 straipsnio 3 dalyje, stažas išreiškiamas metais ir skaičiuojamas keturių ženklų po kablelio tikslumu. Stažo dalis, apskaičiuota dienomis, išreiškiama mėnesiais, dienų skaičių dalijant iš 30.
14. Pensijų įstatymo 54 straipsnyje nurodyti stažui prilyginami laikotarpiai iki 1995 m. sausio 1 d. įskaitomi į stažą pagal faktinę jų trukmę.
16. Pensijų įstatymo 54 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytas kolūkio narių darbo kolūkiuose laikas į stažą įskaitomas šia tvarka:
16.1. darbo laikas iki 1966 m. sausio 1 d. įskaitomas neatsižvelgiant į tai, ar buvo išdirbtas nustatytas darbo dienų (darbadienių) minimumas, išskyrus nesukakusius 16 metų kolūkių narių vaikus (kolūkinio kiemo narius), į kurių stažą įskaitomas dokumentais įrodytas faktiškai dirbtų dienų kolūkyje skaičius;
16.2. po 1966 m. sausio 1 d. įskaitomi metai, kuriais išdirbtas nustatytasis darbo dienų (darbadienių) minimumas, ir metai, kuriais nustatytasis darbo dienų (darbadienių) minimumas neišdirbtas dėl pateisinamų pagal kolūkio valdybos ar visuotinio kolūkiečių susirinkimo nutarimus priežasčių;
16.3. jeigu po 1966 m. sausio 1 d. nustatytas darbo dienų (darbadienių) minimumas neišdirbtas be pateisinamų priežasčių arba šios priežastys kolūkio valdybos ar visuotinio kolūkiečių susirinkimo nebuvo svarstytos, arba nėra duomenų apie tai, koks buvo nustatytas darbo dienų (darbadienių) minimumas, į stažą įskaitomas faktiškai dirbtų dienų skaičius;
Komentaras:
******************************************************************************
Nesuprantamas ir neišlaiko jokios logikos, darbo dienų skaičius nurodytas dalinti iš 30, jug mėnesyje tiek darbo dienų niekada nebuvo.
Man dirbant kolūkyje tarnautoju ir išdirbus visas metų darbo dienas, 1978 metais išdirbau faktiškai 216 darbo dienų, bet minimumas nustatytas neaišku kodėl 220 darbo dienų, pritrūko 4 dienų, kurių nebuvo tais metais tarnautojo darbo grafike, ir dabar man 1 metų stažo niekas neužskaito, o užskaito tiktai 216 : 30 =7,2 mėnesio.
Aš manau, kad tai neteisinga.
***************
Pagal pensijų įstatyma:
CITUOJU:
"visas darbininkų ir tarnautojų darbo laikas, taip pat kolūkio narių darbo kolūkyje laikas"turėtų būti įskaitytas visas kolūkyje dirbtas laikas.
Ar čia vyriausybės nustatymas dalyti iš 30 neprieštarauja, kartais įstatymui.
Nes išeitų kad kolūkio narys turėjo dirbti per metus 360 dienų po 30 dienų kiekvieną mėnesi, bet jug vasario mėnuo teturi tik 28 dienas, tai kaip su šeštadieniais ir sekmadieniais ir valstybinėmis švenčių dienomis, ar ir tomis dienomis kolūkietis turėjo dirbti?
Pagal vyriausybę išeitų, kad kolūkietis jų švesti neturėjo teisės.
O jei ir dalyti išdirbtas darbo dienas iš ko nors, tai tik iš metinio nustatyto darbo dienų minimumo.