Tai nereferatas, o straipsnis.
Daugiau ieškok:
www.pagalmus.lt/
Atlygis ateina iš ryto
Tas ar ta, kurie sako, kad niekada nebuvo padauginę vakarėlio metu, arba meluoja, arba yra be galo nuobodūs, arba yra mormonai. O gal viskas vienu metu. Bet jei alkoholį vartoja daug žmonių, jokiu būdu nereiškia, kad tai gerai. Gėrimas žaloja kepenis ir inkstus, o ką jau kalbėti apie tai, kad padauginus galima net mirti. Tačiau nesirengiame moralizuoti. Ir taip viską žinote. Iš kur? Motina Gamta jums sako.
Pagirios – tai tarsi Mamos Gamtos žodžiai: „Kvaily, sakiau, kad nereikia tiek daug gerti. Dabar turi kentėti". Nerimstantis skrandis, siaubingai plyštanti galva, šlykštus skonis ir kvapas burnoje – visa tai labai nemalonu. Mes pririnkome pačių įvairiausių patarimų, kaip išvengti ir kaip gydyti pagirias. Tačiau tikrai nuoširdžiai tikimės, kad šio straipsnio jums prireiks tik vieną kartą. Jei gydytis tenka kiekvieną savaitgalį – labai prašome kreiptis į Anoniminių alkoholikų draugiją ar Priklausomybės ligų centrą.
Kaip alkoholis veikia
Ne veltui tai vadinama intoksikacija. Linksminantys gėrimai yra nuodingi. Dėl šalutinių alkoholio produktų, ypač dėl vieno – acetaldehido. Paskutiniai tyrimai rodo, kad būtent ši cheminė medžiaga labiausiai kalta dėl rytinių kančių.
Išgertą alkoholį jūsų kūnas suskaido į acetaldehidą bei kitas medžiagas ir tik vėliau paverčia į mažiau kenksmingas substancijas. Acetaldehidas sukelia sumaištį smegenyse, o mineralinių medžiagų trūkumas kankina nervų sistemą, kraujyje stinga cukraus, galva skauda, burna dėl dehidratacijos džiūsta. Rezultatas – šleikštulys, nervingumas, pesimizmas ir t.t.
Pagirių sunkumas priklauso nuo:
per tam tikrą laiką išgerto alkoholio kiekio;
jūsų organizmo gebėjimo kovoti su nuodingomis medžiagomis;
jūsų amžiaus.
Vadinasi, kuo daugiau išgersite per trumpą laiką – tuo stipresnis bus alkoholio efektas. Svoris – taip pat svarbus faktorius (kuo mažesnis – tuo blogiau). Genetinis palinkimas susidoroti su alkoholiu labai individualus. Ir galiausiai – kuo vyresnis esate, tuo sunkesnės pagirios.
Degtinė pavojingiausia
Rusijos mokslininkai sako, kad degtinė kur kas pavojingesnė sveikatai nei konjakas, brendis ar viskis. Žinome, kad būtent šioje šalyje labiausiai mėgstami stiprūs gėrimai – net 70–75% viso suvartojamo alkoholio. Be to, labai populiarūs teiginiai, esą degtinė skaidri kaip ašara, konjakas ir viskis vadinami naminuke, vynas – gira, o šią tikram vyrui gerti gėda.
Visus tokius mitus išsklaidė toksikologas Vladimiras Nužnyj. Šio specialisto iniciatyva atliktas eksperimentas – lygintas degtinės, konjako ir viskio poveikis organizmui. Pasirodė, kad apgirsti ir net mirtinai apsinuodyti galima nuo panašaus šių gėrimų kiekio. O štai pagal gebėjimą sukelti fizinę priklausomybę (alkoholizmą) – degtinei nėra lygių.
Iš dalies tai patvirtina ir statistika. Tose šalyse, kur įprasta gerti paprastos distiliacijos būdu gautus gėrimus – konjaką, viskį, visus brendžius ir grapą, – alkoholizmas gerokai mažesnė problema. Ten, kur populiariausia spirito rektifikato (cheminiu požiūriu švaresnės medžiagos) pagrindu gaminama degtinė – alkoholikų daugiau.
Pasirodo, taip yra dėl natūralių priemaišų, kurios po distiliacijos lieka gėrime. Kai kurios jų turi stiprių naudingų savybių ir net saugo nuo toksinio gryno alkoholio poveikio.
Iš visų gėrimų mažiausiai šiuo atžvilgiu pavojingas natūralus raudonasis vynuogių vynas. Rusai net pabandė įmaišyti vynuogių ekstrakto į degtinę ir palygino tokio mišinio bei paprastos degtinės poveikio skirtumus. Eksperimento dalyviai greičiau apgirto nuo gėrimo su priemaišomis, tačiau kitą dieną jautėsi nepalyginti geriau. Be to, ekstraktas sumažino toksinį alkoholio poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai.
Švenčių maratonas
Švenčių maratonas – rimtas smūgis ne tik piniginei, bet ir organizmui. Argi juokai šitiek suvalgyti ir išgerti? O susilaikyti irgi nelengva, kai stalai lūžta nuo vaišių. Ir gėrimų prikrauta devynios galybės – įvairių, nematytų, stiprių ir nelabai. Norisi visko paragauti, nes gal kitą kartą neteks. Atlygis ateina iš ryto. Regis, kiekviena kūno ląstelė taip įsijautė į vakarykštę šventę, kad dar ir šiandien tęsia puotą, tik kiekviena sau ir be jūsų. Tai ir yra pagirios. O kad jų nebūtų ar būtų bent jau lengvesnės, reikia dar iš vakaro imtis tam tikrų priemonių.
Labai protingai pasielgsite, jei prieš vakarėlį gerai išsimiegosite. Leidžiama prieš 3-4 valandas lengvai apšilti – išgerti taurelę konjako (40-50 g). Bet ne daugiau! Kitaip rizikuojate švęsti vieni. Ir jokiu būdu neklausykite patarimų impregnuoti skrandį aliejumi ar kitais riebalais. Tai šiek tiek gelbės nuo apgirtimo, bet visiškai neapsaugos. O kai ryte visi kentės nuo pagirių, jums dar viskas bus priešaky. Geriau rinkitės ne riebalus, o žalią kiaušinį.
Tai, kad gėrimų nereikia maišyti, žino kiekvienas, net visiškas abstinentas. Tačiau, sutinkant Naujuosius, tai padaryti labai sunku. Juk reikia ir šampano taurę pakelti, o prie silkutės – degtinės taurelė, žuvį užgeriame baltuoju vynu, kepsnį – raudonuoju, desertą į skrandį palydi likeris ar konjakas... Todėl šis patarimas – tik stiprios valios žmonėms. Silpniesiems derėtų prisiminti, kad ant stalo – ne tik gėrimai, bet ir maistas. Tai ir vartokite juos lygiomis proporcijomis. Dar geriau – jei kieti produktai persvers jūsų meniu.
Niekada neužgerkite stipraus alkoholio gazuotais vaisvandeniais. Šie alkoholiui padeda lengviau prasiskverbti į skrandį. O jei pajutote, kad apgirtote – suvalgykite citrinos. Ji grąžins minties aiškumą, užblokuos toksinus ir palengvins rytines kančias.
Iš ryto
O jei, nepaisant visų protingų patarimų, pagirių nepavyko išvengti, gydytis pradėkite nuo puodelio žaliosios arbatos – ši sumažins kraujo spaudimą ir pakels organizmo tonusą. Kavos geriau atsisakykite, nes ji siaurina kraujagysles. Puiku, jei namuose turite riebaus sultinio (kuo riebesnis, tuo geriau) – šis padės pašalinti toksinus. Nepamainomas ir mineralinis vanduo. Jums būtina atsikratyti alkoholio sukeltos dehidratacijos.
Trys pagrindinės taisyklės
Pirmoji. Jei jums pagirios, negerkite alaus ar degtinės – taip tik atidėsite kančias vėlesniam laikui.
Antroji. Ramybė. Pasistenkite kuo mažiau judėti, o geriausia – pamiegokite.
Trečioji. Nepalikite tokios būsenos likimo valiai. Padėkite sau.
Visų pirma reikia grąžinti vandenį, kalį, magnį ir angliavandenius bei normalizuoti žarnyno veiklą. Paprastas vanduo – blogas pagalbininkas. Juo dar labiau išbalansuosite druskų pusiausvyrą organizme. Ne veltui tokios populiarios pagirių gydymo priemonės – raugintų kopūstų sultys, mat jose daug kalio druskų ir natrio. Labai veiksmingas yra ir džiovintų vaisių kompotas. Jame gausu visų reikalingų mineralinių medžiagų, organinių rūgščių ir vitaminų. Puikus šiuo požiūriu ir arbūzas – jame daug vandens ir kitų jau aptartų naudingų medžiagų, taip pat ir fruktozės bei magnio.
Teisūs ir tie, kurie bando gydytis kefyru. Šiame produkte esantys baltymai suriša ir neutralizuoja toksines medžiagas ir neleidžia organizmui jų pasisavinti.
Siūlome išmėginti ir tokį kokteilį: pusė stiklinės raugintų kopūstų sulčių, trys šaukšteliai alyvų aliejaus, pipirai.
Kitas variantas: labai šaltos apelsinų sultys ir du žali kiaušiniai.