Loreta rašė:
bambuke rašė: tada klausimėlis iš kitos pusės, ar išviso žmona gali kur nors rašytis jei oficialiai neįdarbinta, nors to įstatymas nedraudžia?
Ko įstatymas nedraudžia, leiskit paklausti?
Negali ji rašytis.
Siūlau paskaityti mūsų temą, ir ypač ten mano įdėtą nutartį.
tax.lt/postp655333.html#655333
tai darbo inspekcijos komentaras
VALSTYBINĖS DARBO INSPEKCIJOS PUSLAPIS
Ar individualios įmonės savininkas (vadovas) privalo sudaryti darbo sutartį su artimaisiais giminaičiais (t.y. tėvais, vaikais, broliais, seserimis, seneliais, vaikaičiais), sutuoktiniu?
Darbo santykiai tarp darbuotojo ir darbdavio atsiranda tuomet, kai darbuotojo veikla turi darbo sutarties požymius. Darbo sutarties požymiai apibrėžti DK 93 straipsnyje: „darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas, paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu“. Taigi LR DK 93 str. nurodyti darbo sutarties požymiai:
1) specifinis darbo sutarties dalykas: darbo sutartimi susitariama dėl tam tikros darbo funkcijos atlikimo, tai yra dėl tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbo arba tam tikrų pareigų;
2) asmuo, jeigu jis yra darbo teisiniuose santykiuose, privalo paklusti vidaus darbo tvarkai;
3) darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje numatytą darbą, mokėti sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu.
DK 93 str. analizė leidžia teigti, kad darbo sutartimi turi būti įforminami tik tokie darbo santykiai, kurie atitinka visus tame straipsnyje išvardintus požymius. Jeigu, išanalizavus konkrečią situaciją, santykiuose tarp ginčijamo sandorio dalyvių nerandama bent vieno iš nurodytųjų darbo sutarties požymių, reiškia, kad tarp minėtų subjektų atsirado kokie nors kiti, bet ne darbo teisiniai santykiai.
DK 14 str. 2 d. numato, kad darbdaviai įgyja teises ir prisiima darbo pareigas, taip pat jas įgyvendina per savo organus ir administraciją. Šie organai formuojami ir veikia pagal įstatymus ir darbdavių veiklos dokumentus. Individualių (personalinių) įmonių savininkai, ūkininkai ir darbdaviai fiziniai asmenys darbo teises ir pareigas gali įgyvendinti patys.
Pažymėtina, kad šiuo metu galiojantys LR norminiai teisės aktai nereglamentuoja reikalavimo individualios įmonės savininkui (vadovui) sudaryti darbo ar kitokią sutartį su giminaičiais ar kitais asmenimis. Šis klausimas 2005 m. lapkričio 8 d. buvo svarstomas iš LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei VDI atstovų sudarytos Koordinacinės komisijos (toliau- Komisija) klausimams ir problemoms, iškilusioms dėl DK taikymo spręsti, veikiančios pagal LR socialinės apsaugos ir darbo ministrės 2002 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr. 166, posėdyje. Komisijos nuomone, atsižvelgiant į minėtas įstatymų nuostatas, darbo sutartis su individualios įmonės savininko (vadovo) artimaisiais giminaičiais (t.y. tėvais, vaikais, broliais, seserimis, seneliais, vaikaičiais) bei sutuoktiniu, talkinančiais jam savanoriškai be atlygio gali būti ir nesudaroma.