2006-01-12 17:54
rasi
DĖL UŽSIENIO APMOKESTINAMŲJŲ ASMENŲ REGISTRAVIMO PVM MOKĖTOJAIS (PVM ĮSTATYMO 71 STRAIPSNIO 3 DALIS )
--------------------------------------------------------------------------------
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, atsižvelgdama į paklausimus, kokius konkrečius dokumentus ir kokia forma turi pateikti užsienio apmokestinamasis asmuo, pageidaujantis užsiregistruoti PVM mokėtoju Lietuvoje, paaiškina.
Pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio ( toliau –PVM) įstatymo ( Žin., 2002, Nr. 35 –1271) 71, 711 ir 72 straipsnių nuostatas PVM mokėtojais Lietuvoje registruojami užsienio apmokestinamieji asmenys, kurie:
· Lietuvoje tiekia prekes ir ( arba ) teikia paslaugas;
· savo prekių tiekimo vietą perkėlė į Lietuvą ( vykdo nuotolinę prekybą) ;
· Lietuvoje iš kitų ES valstybių narių įsigyja prekes.
Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko 2004-04-08 įsakymu Nr. VA – 46 (Žin., 2004, Nr. 55-1924, Nr. 65-2331) patvirtintų Įregistravimo į Pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų registrą / išregistravimo iš Pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų registro taisyklių (toliau - Taisyklės) V skyriuje ,,Užsienio asmenų įregistravimo į registrą tvarka” yra nustatyta, kokia tvarka užsienio apmokestinamieji asmenys registruojami PVM mokėtojais ir nurodyta, kokius dokumentus reikia pateikti. Taigi:
1. Kitoje Europos Sąjungos (toliau- ES) valstybėje narėje įsikūręs apmokestinamasis asmuo, kuris Lietuvoje PVM mokėtoju registruojamas tiesiogiai (t.y. kuriam reikalavimas paskirti fiskalinį agentą netaikomas), kartu su tinkamai užpildyta Prašymo FR0388 ar FR0389 forma apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – AVMI ) turėtų pateikti:
· Juridinio asmens įregistravimo užsienio valstybėje pažymėjimą (ar jo nuorašą), jeigu kreipiasi ES valstybės narės juridinis asmuo. Taip pat turėtų būti pateiktas ir šio pažymėjimo vertimas į lietuvių kalbą vertimas turi būti pasirašytas vertėjo ir patvirtintas jo spaudu) .
· Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (ar jo nuorašą), jeigu kreipiasi ES valstybės narės fizinis asmuo.
· Laidavimo ir garantijos dokumentą, jeigu jį priklauso pateikti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-06-13 nutarimo Nr. 900 ,, Dėl priemonių mokestinių prievolių įvykdymui užtikrinti “ (Žin., 2002, Nr.60-2461) nuostatas. Atkreipiame dėmesį, kad registruojant (privalomai ar savanoriškai) asmenį PVM mokėtoju turi būti pateiktas Lietuvos Respublikoje įsteigtos ir veikiančios banko įstaigos arba draudimo įmonės, turinčios atitinkamai banko arba draudimo veiklos licenciją, išduotas laidavimo arba garantijos dokumentas (PVM įstatymo 73 straipsnis) .
Pažymėtina, kad kitoje ES valstybėje narėje įsikūrę apmokestinamieji asmenys PVM mokėtojais Lietuvoje gali įsiregistruoti ir per fiskalinį agentą ( žr. šio rašto 2 punktą).
2. Užsienio asmenys, įsikūrę už Europos Bendrijų teritorijos ribų, privalo registruotis per Lietuvoje turimą padalinį, o jeigu tokio padalinio neturi – per paskirtą Lietuvoje fiskalinį agentą. Užsienio apmokestinamojo asmens fiskalinio agento skyrimo taisyklės ir reikalavimai asmeniui galinčiam būti užsienio apmokestinamojo asmens fiskaliniu agentu yra patvirtinti Lietuvos Respublikos Finansų ministro 2004-04-20 įsakymu Nr. 1K-132 (Žin., 2004, Nr. 59-2092). Paskirtas fiskalinis agentas turi kreiptis pasirinktinai į vieną AVMI, pateikti tinkamai užpildytą prašymo FR0338 arba FR0389 formą ir :
· Užsienio apmokestinamojo asmens įgaliojimą, patvirtintą notaro. Šiuo įgaliojimu užsienio apmokestinamasis asmuo įgalioja fiskalinį agentą teisės aktų nustatyta tvarka skaičiuoti PVM už užsienio apmokestinamojo asmens šalies teritorijoje tiekiamas prekes ir (arba) teikiamas paslaugas ir mokėti jį į biudžetą, taip pat teisės aktų nustatyta tvarka teikti mokestinio laikotarpio PVM deklaracijas už užsienio apmokestinamąjį asmenį ir vykdyti to užsienio apmokestinamojo asmens prievoles, susijusias su dokumentų išrašymu.
Notariško įgaliojimo nereikia pateikti, kai fiskalinis agentas yra skiriamas tais atvejais, kai užsienio apmokestinamasis asmuo Lietuvos Respublikoje numato vykdyti prekybą pagal komiso sutartis.
· Juridinio asmens įregistravimo užsienio valstybėje pažymėjimą (ar jo nuorašą), jeigu PVM mokėtoju registruojamas juridinis asmuo. Taip pat turėtų būti pateiktas ir šio pažymėjimo vertimas į lietuvių kalbą (vertimas turi būti pasirašytas vertėjo ir patvirtintas jo spaudu) .
· Registruojamo PVM mokėtoju asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (ar jo nuorašą), jeigu PVM mokėtoju registruojamas fizinis asmuo.
· Laidavimo ir garantijos dokumentą, jeigu jį priklauso pateikti pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-06-13 nutarime Nr. 900 ,, Dėl priemonių mokestinių prievolių įvykdymui užtikrinti “ (Žin., 2002, Nr.60-2461) nustatytais atvejais. Registruojant (privalomai ar savanoriškai) asmenį PVM mokėtoju turi būti pateiktas Lietuvos Respublikoje įsteigtos ir veikiančios banko įstaigos arba draudimo įmonės, turinčios atitinkamai banko arba draudimo veiklos licenciją, išduotas laidavimo arba garantijos dokumentas (PVM įstatymo 73 straipsnis) .
Viršininko pavaduotoja Birutė Černiuvienė