virbuh rašė:
tanitaa rašė:
IĮ savininkas nori traukti į įm. veikla savo automobilį senuką, jo rinkos kaina apie 1500 Eur.
Planuoja traukti visus 100 % . Kaip buti su pajamomis natūrą?
Ar teisingai mastau?
1500 x 0,75% = 11.25 Eur
GPM = 11.25 x 15% = 1.69 Eur. Sumokama kas mėn?
Sodra?
PSD?
PVM, labai jau centai gaunasi, kaip čia daryti?
Jūs kažką čia maišote. Jei gerai supratau, tai automobilis asmeninis ir dalį naudosit įmonės veiklai. tai Į VMI nešat sprendimą apie tai kiek procentų naudosite, tai sakykim kokį 50 proc, tai tik tokią dalį patirtų išlaidų galėsit kelti į leidžiamus. Jokių pajamų natūra tada nėra.
Gal ir maišau. Turiu tokį paklausimą ir Merits atsakymą. Tas ir balamutina.
Klausimas
Individualiosios įmonės savininkas įmonei priklausančiu automobiliu naudojasi ne tik darbo tikslais. Savininko gauta nauda įvertinama 0,75 proc. nuo automobilio rinkos kainos.
Prašau paaiškinti, kokius mokesčius reikia mokėti. „Sodros“ ir PSD įmokas reikia skaičiuoti ir mokėti kaip nuo su darbo santykiais susijusių pajamų. Automobilio rinko vertė – 4 000 eurų. Skaičiuojame 0,75 proc. nuo šios sumos, gauname 30 eurų per mėnėsį. Nuo šios sumos skaičiuojame savininko „Sodros“ ir PSD įmokas. Kaip skaičiuoti PVM? Ar reikia rašyti sąskaitą dėl naudojimo savo reikmėms? Prašau paaiškinti su pavyzdžiais.
MERITS atsakymas
IĮ savininkas iš įmonės pasiima pelną (lėšas) – tai jo, kaip savininko, pajamos. Jis gali gauti pajamų pinigais arba, kaip šiuo atveju, natūra.
GPM apskaičiavimo tikslais ir pinigais, ir natūra IĮ savininko iš įmonės gautos pajamos apmokestinamos taip pat: tai B klasės pajamos (jeigu savininkas yra LT gyventojas), 15 proc. GPM savininkas sumoka pats.
IĮ savininko iš įmonės pinigais ir natūra pasiimamos pajamos apmokestinamos „Sodros“ įmokomis pagal tas pačias VSDĮ taisykles. 2018 metais IĮ savininkas pats spendžia, ar mokėti „Sodros“ ir PSD įmokas. Jeigu jis VMI deklaruos, kad tai su darbo santykiais susijusios pajamos, nuo 50 proc. tokių pajamų turi būti sumokėtos „Sodros“ ir PSD įmokos. Jeigu deklaruos, kad šios pajamos yra pelno paėmimas, įmokų nebus. Jokių specialių taisyklių IĮ savininko pajamoms natūra, gautoms dėl automobilio naudojimo ar kitokioms, VSDĮ nustatyta nėra.
PVM dėl degalų suvartojimo privatiems poreikiams tenkinti individualiojoje įmonėje skaičiuojamas taip pat, kaip ir kitose įmonėse. PVM įstatymo 5 str. 2 dalies komentare VMI yra aprašiusi supaprastintą PVM skaičiavimo būdą. Jis taikomas, kai įmonė pajamas natūra skaičiuoja kaip 0,75 proc. automobilio vertės. Taikant šį būdą laikoma, kad privatiems poreikiams degalų buvo sunaudota 0,05 proc. automobilio vertės: 4 000 Eur × 0,05 proc. = 2 Eur. PVM skaičiuojamas taip: 2 Eur × 21 proc. = 0,42 Eur. Įmonė pati sau išsirašo PVM sąskaitą faktūrą dėl prekių suvartojimo privatiems poreikiams tenkinti, deklaruoja PVM deklaracijoje (FR0600) ir sąskaitą įtraukia į i.SAF.