Finansų ministerija parengė Buhalterinės apskaitos įstatymo pakeitimo projektą ir jį pateikė derinti suinteresuotoms institucijoms.
Šiuo projektu tikslinamos Buhalterinės apskaitos įstatymo 10-1 straipsnio nuostatos. Siūloma, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje veiktų vyriausiųjų buhalterių kvalifikacijos vertinimo sistema, būtų sudarytas vyriausiųjų buhalterių sąrašas ir tik tame sąraše esantys asmenys galėtų teikti vyriausiojo buhalterio paslaugas.
Finansų ministerija, atlikusi šių metų balandį priimto įstatymo įgyvendinimo modelių alternatyvų įvertinimą ir šių alternatyvų išlaidų ir naudos analizę, siūlo tikslinti vyriausiųjų buhalterių egzaminų organizavimo principus, aiškiai nustatyti institucijų funkcijas ir papildyti įstatymą vyriausiųjų buhalterių kvalifikacijos pripažinimo nuostatomis.
Įstatymo projekte siūloma apsiriboti kvalifikaciniais reikalavimais tik pelno siekiančių juridinių asmenų vyriausiesiems buhalteriams. Siūloma, kad reikalavimai būtų nustatomi pagal verslo apskaitos arba tarptautinius apskaitos standartus finansines ataskaitas privalančių sudaryti juridinių asmenų vyriausiesiems buhalteriams.
Projekte nustatyta, kad kvalifikacija yra pripažįstama ir egzamino nereikės laikyti, jei asmuo atitinka bent vieną iš šių reikalavimų: socialinių mokslų studijų srities ekonomikos, finansų ar apskaitos studijų krypties aukštasis išsilavinimas; iki 2016 m. sausio 1 d. įgyta ne mažesnė kaip 2 metų nepertraukiama vyriausiojo buhalterio darbo patirtis ar paslaugų, atitinkančių vyriausiojo buhalterio pareigas, teikimas; auditoriaus vardą patvirtinantis atestatas.
Visi kiti pagal siūlomą tvarką laikytų vieną egzaminą, kurio metu būtų tikrinamos buhalterinės apskaitos, finansinės atskaitomybės ir mokesčių teorinės žinios.
Numatoma, kad Audito ir apskaitos tarnyba rengtų ir tvirtintų egzamino programą, užduotis, taip pat centralizuotai organizuotų egzaminus. Ši bendra sistema, anot Finansų ministerijos, užtikrintų, kad pretendentai į vyriausiojo buhalterio pareigas egzaminus laikytų vienodomis sąlygomis.
Taip pat numatoma, kad buhalterių sąrašą Audito ir apskaitos tarnyba nuo 2014 m. sausio 1 d. skelbtų savo interneto svetainėje. Taip tiek patys asmenys, tiek darbdaviai galėtų bet kuriuo metu nemokamai patikrinti konkretaus asmens atitiktį Buhalterinės apskaitos įstatymo reikalavimams.
www.aktualijos.lt/straipsniai/keiciama-vyriausiu...