2007-11-02 20:37
Rolanda
Darbuotojo neblaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar toksinių medžiagų darbo metu darbe laikomas šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu tik esant sudėtiniam juridiniam faktui, tai yra nustačius šių faktinių aplinkybių visetą:
• darbuotojo neblaivumo faktą;
• darbuotojo buvimo darbe faktą, tai yra buvimą darbovietėje, darbo vietoje ar kitoje vietoje, kur darbuotojas turi būti atlikdamas darbo pareigas ar vykdyti darbdavio užduotis;
• buvimo darbo metu faktą, tai reiškia asmens buvimą darbe tuo metu, kai jis turi atlikti darbo pareigas ar vykdyti darbdavio užduotis.
Be to, darbuotojo apsvaigimo būsenos faktas turi būti nesusijęs su įmonėje vykstančiu gamybos procesu..
DK nereglamentuoja, kaip turi būti nustatyti darbuotojo neblaivumo ar apsvaigimo faktai, reikšmingi DK 235 str. 2 d. 8 punkto taikymui. Šiuos faktus darbdavys gali nustatyti jam prieinamomis priemonėmis ir tvarka, kuri neturi prieštarauti teisės aktams. Teismų praktika vadovaujasi tuo, jog įrodymai, kad darbuotojas darbo metu buvo neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų, gali būti tiek medicinos išvados, tiek tą dieną surašyti darbe atitinkami aktai ir kitokie faktiniai duomenys.
Atkreiptinas dėmesys į tai, jog kai atitinkama darbuotojo būsena fiksuojama tą dieną darbe surašytu aktu, jame turėtų būti nurodyti požymiai, pagal kuriuos ta būsena yra nustatyta. Pavyzdžiui, nušalinimo nuo darbo arba neblaivumą konstatuojančiame akte galima nurodyti, kad darbuotojas darbe buvo neblaivus, svirduliavo, nerišliai kalbėjo, nuo jo sklido alkoholio kvapas.
Darbdavys gali (bet neprivalo) pareikalauti iš darbuotojo pasiaiškinimo.
Nušalintam darbuotojui tą dieną (pamainą) neleidžiama dirbti ir nemokamas darbo užmokestis.
Tinkamai įforminkite aktuką! Tai gali būti labai svarbu, jei darbuotojas bylinėsis. Sėkmės!