2008-07-28 17:26
Niemand
Dar apie duomenų saugumą.
Programos naudojamas MySQL Server 5.0 ar 5.1 žinomų saugumo spragų, kurios leistų be slaptažodžio ar kitaip pažeidžiant vartotojo apribojimus prieiti prie duomenų per nuotolį (t.y. internetu arba per vietinį tinklą), nėra. Tai reiškia, kad reikėtų neprasto genijaus, kad sugebėtų pavogti Jūsų duomenis per tinklą.
Blogietis gali pavogti duomenis tokiais būdais ir atvejais:
- žinant serverio IP adresą ir esant silpnam root passwordui, paprasčiausias bruteforcer'is (pvz., JackTheRipper) gali atspėti slaptažodį per pora dienų. Kad to išvengti reikėtų:
1. Naudoti sudėtingus slaptažodžius, t.y. sudarytus ne iš prasmę turinčių žodžių, vardų ar gimtadienių, o bereikšmę raidžių ir skaičių kombinaciją, kuri būtų ne trumpesnė kaip 8 simboliai, pavyzdiui, "gqorc2w9". Tokio slaptažodžio nulaužimas su pavieniu galingu kompiuteriu užimtų pora metų.
2. Uždrauti root vartotojui prisijungti per nuotolį (toks nustatymas yra pateikiamas ir serverio instaliavimo instrukcijoje).
- žinant serverio adresą ir kokio nors vartotojo, kuriam suteikta teisė prisijungti iš bet kokio kompiuterio, vardą - yra visos aukščiau paminėtos galimybės, bet tik to vartotojo teisių ribose. Išvengimas taip pat identiškas, tik vartotojo apribojimus galima nustatyti per programos vartotojų administravimo formą prisijungus root vardu.
- turint fizinį priėjimą prie kompiuterio, blogietis gali paprasčiausiai nusikopijuoti/ištrinti duombazes kaip failus. Išvengimas - neleisti blogiečiams žaisti su Jūsų kompiuteriu, kuriame yra serveris.
- užkrėtus Jūsų kompiuterį keyloggeriu (tokiu blogu "virusu", kuris nuskaito visus Jūsų klaviatūros paspaudimus bei duomenis persiunčia blogiečiui), galima sužinoti vardus ir passwordus.
- užkrėtus Jūsų kompiuterį rootkitu ir įpompavus shell'ą (specifinė ir pati pavojingiausia "virusų" rūšis) - galima ne tik su serveriu, bet ir apskritai su Jūsų kompiuteriu daryti kas tik į galvą šauna.
- Jums laiku nesusidedant VISŲ microsofto update'ų arba esant neišmintingai windowsų konfiguracijai, su Jūsų komiuteriu galima daryti kas tik į galvą šaus. Pavyzdžiui, jei pas Jus netyčia paleistas IIS (toks windowsų komponentas, paprastai platinamas kartu su win xp proffesional), tai Jūsų kompiuteris apskritai yra atviras visiems norintiems ir turintiems elementarių programavimo žinių (su sąlyga, kad Jūs nesamdote administratoriaus, kuris mažiausiai kartą per mėnesį lopytų vis naujas IIS spragas).
- žinant serverio IP adresą galima bet kada iš bet kur išjungti serverį paprasta Dos arba DDos ataka. Tiesa, naudojant Dos ataką liks "paralyžuotas" ir "puolantis" kompiuteris, o DDos'ui reikia turėti savo dispozicijoje botnetą, kas yra nepigus, bet ir ne stebuklingai brangus malonumas. Abiem atvejais ataka niekaip nepalies pačių duomenų, o tik išjungs serverį ir kažkokį tai laiką laikys jį išjungtą, t.y. per atakos laiką Jūs negalėsite prisijungti prie serverio.
Visa, kas išdėstyta, galioja ne tik mano programai, bet ir bet kuriai kitai apskaitos programai, naudojančiai SQL serverį.
Atsižvelgiant į išdėtytą, bei turint omenyje, kad niekas iš mano programos vartotojų nesamdo kompiuterių saugumo specialistų, išvada labai vienareikšmiška. Turint noro, žinių ir laiko blogietis vis tiek dasikapstys iki Jūsų duomenų. O turint pinigų (~1.000-2.000 $), tokią paslaugą galima užsisakyti daugelyje rusų hackerių puslapių.
Nuo vaikučių žaidimų paprasčiausias būdas apsisaugoti - naudoti sudėtingus slaptažodžius, konfiguruoti mysql serverį griežtai pagal pateikimas instrukcijas. Jei programa naudojatės ne per tinklą, savo firewall'e blokuokite 3306 portą. Įtarti apie vykstantį įsilaužimą galima iš netikėtai stipriai sulėtėjusio duomenų gavimo. Pavyzdžiui, tokį patį BŽ intervalą dar prieš valandą jums ištraukdavo per sekundę, o dabar staiga užtrunka penkias sekundes. Įtarus įsilaužimą:
- nedelsiant perkrauti kompiuterį;
- iš naujo pasileisti programą ir kuo greičiau pakartoti duomenų traukimą;
- jei greitis nepadidėjo, reiškiasi kažkokia problema su kompiuteriu arba tapote išdidžiais "viruso" nešiotojais;
- jei greitis grįžo ir toks liko, reiškia kad ir kas ten buvo bet baigėsi ir galite nebesukti sau galvos;
- jei greitis grįžo, o po kurio laiko (sekundžių ar minučių) vėl sumažėjo, reiškia blogietis greičiausia yra įkyrus ir toliau tęsia bandymą. Šiuo atveju, jei Jums brangūs Jūsų duomenys, išjunkite kompiuterį ir kreipkitės į kokią nors rimtą kompiuterių įmonę, kurie teikia serverių administravimo paslaugas. Atėjusio specialisto, jei ataka toliau tęstis, reikėtų paprašyti išsiaiškinti bandančiojo prisijungti IP, tada jį užblokuoti. Jei specialistui pavyks nustatyti IP, reiškiasi įsilaužėlis yra nemokša ir jį reikėtų pamokyti: kartu su specialistu surašykite laisvos formos aktą, jame nurodant įvykio laiką ir IP, bei kreipkitės į policiją su pareiškimu. Policija rimtai nebaus nemokšos, bet norą žaisti su svetimais duomenimis tikrai atmuš.
Šitie patarimai nėra 100 proc. teisingi, yra kur kas daugiau techninių niuansų, bet turėtų Jums padėti bent minimaliai apsisaugoti.