Mykas rašė: Sveiki
Ar tiesa, kad skirybu metu individualios imones turtas dalinasi ?
Neisivaizduoju, kaip reiktu taip paprastai nurasyti puse pinigu is imones saskaitos ir atiduoti zmonai...
O jei dar yra ilgalaikio turto, tai jo puse vertes irgi reiktu atiduoti ?
Jei tikrai taip, tai imones saskatoje net pinigu neuztenka...?
O kaip VMI ten paskui irodinet, kad tipo mokesciu moket neturiu is ko, nes pinigus zmona nusisavino ?
Nes cia man jau "kala ir kala", kad vistiek teks puse visko atiduoti ?
O jei sakykim veikla sustabdyta, tai ka vistiek teismas priteis puse imones turto ?
Labas vakaras,
Turtas, sutuoktinių įgytas po santuokos sudarymo, yra jų bendroji jungtinė nuosavybė (kuomet nuosavybės teisės dalys nėra nustatytos). Esant susituokus įgytas turtas tampa bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe, nesvarbu, kieno vardu jis įgytas. Ginčo atveju nė vienas sutuoktinis neprivalo įrodinėti susituokus įgyto turto bendrumo, nes galioja prezumpcija, kad turtas yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, kol nėra įrodyta, jog jis yra asmeninė vieno sutuoktinio nuosavybė.
Sutuoktiniams nesudarius vedybų sutarties, jų turtui taikomas įstatymų nustatytas turto teisinis režimas. Jei įmonę įsteigė sudarę santuoką sutuoktiniai, ji priklauso jiems bendrosios jungtinės nuosavybės teise, taip pat kaip iš tokios įmonės gautos pajamos. Tas pats pasakytina ir apie verslą, kuriuo abu sutuoktiniai pradėjo verstis būdami susituokę.
Kam nuosavybės teise priklauso įmonė (verslas), kurią susituokęs įsteigė vienas sutuoktinis? Jei sutuoktinis po santuokos sudarymo įsteigė įmonę (verslą) už bendras lėšas, tai įmonė (verslas) ir jos duodamos pajamos priklausys abiem sutuoktiniams bendrosios jungtinės nuosavybės teise.
Kai įmonę (ūkį, verslą) po santuokos sudarymo įsteigė vienas sutuoktinis, turtas, skirtas tokiai įmonei (ūkiui, verslui) funkcionuoti, yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė (jeigu šis turtas ar pajamos yra santuokos nutraukimo momentu ar kitais santuokos pasibaigimo atvejais). Tas pats pasakytina ir apie įmonės (ūkio, verslo), įsteigtos vieno sutuoktinio iki santuokos sudarymo, pajamas, - jos bus bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė. Išimtis - lėšos, būtinos asmeninei sutuoktinio įmonei (ūkiui) funkcionuoti (ar asmeniniam verslui gyvuoti). Šios nuostatos numatytos 3.91 straipsnyje.
Tačiau, jei įmonė (ūkis, verslas) prieš susituokiant arba susituokus yra įsteigta už asmenines vieno sutuoktinio lėšas, įmonė (ūkis, verslas) yra asmeninė vieno sutuoktinio nuosavybė.
3.91 straipsnio nuostatos taip pat taikomos ir verslui, kuris, nors ir pradėtas susituokus iš bendrų lėšų, yra susijęs tik su sutuoktinio asmeniu ar kuriuo gali užsiimti tik vienas sutuoktinis, pavyzdžiui, advokato praktika. Tokia įmonė (verslas, ūkis) asmeninės nuosavybės teise priklausys ją įsteigusiam ar verslą pradėjusiam sutuoktiniui. Tuo tarpu gautos pajamos taps bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe.
Santuokos pasibaigimo atveju ir kilus turto dalijimo klausimui, tuo atveju, jei asmeninės įmonės (ūkio, verslo) duodamos pajamos dar nėra išmokėtos sutuoktiniui, lėšos, būtinos asmeninei sutuoktinio įmonei (ūkiui, verslui) gyvuoti, bus atskiriamos nuo bendro dalijamo turto, o visos kitos lėšos, nors ir neišmokėtos sutuoktiniui, bus laikomos bendrąja jungtine nuosavybe.