Dėl VšĮ vadovo darbo santykių, gal kažkam bus naudinga:
KONSULTACIJA DĖL 2017-08-30 PAKLAUSIMO
Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) 2017-08-30 gavo Jūsų paklausimą. Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 6 str. 20 p. suteikta teise, pagal kompetenciją teikiame konsultaciją dėl prašyme keliamų klausimų.
Dėl darbo sutarties sudarymo. Viešųjų įstaigų (toliau – VšĮ) steigimą, valdymą, reorganizavimą ir kt. reglamentuoja Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymas. Įstatymo 2 str. 4 d. nustato, kad VšĮ savo veikloje vadovaujasi savo įstatais, Civiliniu kodeksu, VšĮ ir kitais įstatymais bei teisės aktais. Pagal Įstatymo 6 str. 2 d. 10 p. VšĮ įstatuose turi būti nurodyta viešosios įstaigos vadovo skyrimo ir atšaukimo tvarka. Įstatymo 9 str. 3 d. nustato, kad VšĮ turi turėti organą – visuotinį dalininkų susirinkimą ir vienasmenį valdymo organą − viešosios įstaigos vadovą, su kuriuo visuotinio dalininkų susirinkimo įgaliotas asmuo viešosios įstaigos vardu sudaro ir nutraukia darbo sutartį (9 str. 2 d. 10 p.).
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2009-05-05 nutartyje pasisakė, kad „viešosios įstaigos tikslas – tenkinti viešuosius interesus vykdant visuomenei naudingą veiklą – bei viešosios įstaigos ir jos steigėjų (dalininkų) specifinis bruožas – pelno nesiekimas – išskiria šiuos juridinius asmenis ir jų dalyvius iš juridinių asmenų ir jų dalyvių rūšių, kuriems būdingas pelno siekimas, pavyzdžiui akcinių bendrovių ir akcininkų, kitokių įmonių ir jų dalyvių. Dėl to viešosios įstaigos vadovo darbo santykių atsiradimas negali būti grindžiamas fiduciarinių pavedimo teisinių santykių atsiradimu, kurie būdingi pelno siekiančių juridinių asmenų ir jų vadovų santykiams, o atleidimas jų nutrūkimu“. Tokiu būdu darytina išvada, kad šio santykio formalizavimui taikytinos tiek Įstatymo, tiek Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) nuostatos, pvz. DK 102 str., kuris nustato, kad su juridinio asmens vadovu darbo sutartį juridinio asmens vardu pasirašo juridinio asmens steigimo dokumentuose ar įstatymuose nurodytas kompetentingo juridinio asmens valdymo organo įgaliotas asmuo.
Apibendrinant aukščiau išdėstytą darytina išvada, kad norminiuose teisės aktuose įtvirtintas teisinis reglamentavimas bei teisminės praktikos analizė rodo, kad
tarp VšĮ ir jos vadovo susiklostę teisiniai santykiai yra darbo teisiniai santykiai, kurie turi būti įforminami darbo sutartimi (t. y. aptariamu atveju savanoriškos veiklos sutartis nesudaroma) ir negali būti neatlygintini, nes darbo užmokesčio mokėjimas yra viena iš būtinųjų darbo sutarties sąlygų (DK 34 str. 1 d.).
Dėl buhalterinės apskaitos. Buhalterinės apskaitos tvarkymą reglamentuoja Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymas. Šio įstatymo 10 str. 1 d. nustato, kad ūkio subjekto apskaitą tvarko vyriausiasis buhalteris (buhalteris) arba pagal sutartį apskaitos paslaugas teikianti įmonė arba apskaitos paslaugas savarankiškai teikiantis asmuo. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal įstatymo 10 str. 2 d. ūkio subjekto apskaitos (tame tarpe ir VšĮ) tvarkyti negali ūkio subjekto vadovas, išskyrus mažosios bendrijos apskaitą ir individualios įmonės apskaitą (Įstatymo 10 str. 5 ir 6 d.).
Informuojame, kad konsultacijas bei aktualią informaciją dėl naujojo Darbo kodekso galite rasti skiltyje VDI interneto svetainėje
www.vdi.lt skiltyje „Naujienos“. Neradus reikiamos konsultacijos rūpimu klausimu, siūlome kreiptis į VDI konsultaciniu telefonu (8 5) 213 9772. Pažymėtina, kad VDI specialistų nuomonė ir konsultacijos darbo ginčus nagrinėjantiems institucijoms neprivalomos.
Mums labai svarbi Jūsų nuomonė! Todėl kviečiame skirti kelias minutes ir įvertinti VDI Jums suteiktą konsultaciją. Tą padaryti galite čia:
apklausa.lt/f/valstybines-darbo-inspekcijo...
Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo Vidutis Skirmantas skyriaus vyr. darbo inspektorius