Truputis žinių iš tiesioginio šaltinio IAE inžinierių (mano klientų).
Rolanda rašė: Kalbame apie panaudoto branduolinio kuro saugojimą, nes jį palaidoti dar niekam nėra pavykę. Tai tarpinis saugojimas, trunkantis maždaug 50 metų.
Branduolinės atliekos stambiu mąstu pradėtos "gaminti" 1945. Nuolatinio saugojimo šachtose JAV ir Rusijoje pirma partija guli nuo ~1970 m. ir planuoja ten pat gulėti dar bent tūkstantį metų.
Rolanda rašė: Išimtos iš branduolinio reaktoriaus kuro kasetės laikomos vandens baseinuose, bet tai laikinas etapas, numatytas tam laikui, kol veikia atominė elektrinė. Kai ji uždaroma, tenka išardyti ir baseinus: panaudoto branduolinio kuro kasetės pervežamos į atskirą vandens baseiną arba taikoma sausojo saugojimo technologija.
Nesąmonė, baseina atliekos saugomos dėl būtinumo jas vėsinti, tipiškai pora metų. Vėliau jos "praskiedžiamos" inertinėmis medžiagomis (alia betonu) ir pritaikomos sausam saugojimui. Tą atlieka specialus robotas, sumontuotas tame tarpe ir IAE.
Rolanda rašė: Panaudotas kuras sudedamas į specialius konteinerius – Ignalinos AE maždaug 4 m aukščio ir 2 m skersmens. Konteineriai pagaminti iš ketaus arba specialaus betono, jų sienelių storis apie 30 cm. Taip siekiama sumažinti jonizuojančios spinduliuotės į aplinką dydį.
Pataisa. IAE "bačkos" yra 6x3 m. Sienelių storis ~70 cm. Pirktos Prancūzijoje. Iš pradžių užsakė iš Rusijos, atomščikai buvo patenkinti, bet "politikams" tai buvo nelygis. Nusipirko su tokiom pat charakteristikom, tik kad "europietiškas" (ir brangesnes). Bačkose atliekos ir liks su visam. Tas pačias bačkas ir laidos.
Rolanda rašė: Vienoje iš saugyklų, pradėtų eksploatuoti prieš 10 metų, saugoma apie 80 tokių konteinerių.
Tai kad LR tik viena aikštelė tėra
Rolanda rašė: Pastačius naująją saugyklą į ilgalaikio saugojimo vietą, iš vandens baseinų bus išvežtas visas ligi šiol Ignalinos AE blokuose saugomas panaudotas branduolinis kuras.
Nope. Saugojimo grandinė yra ir bus privaloma: baseinas (~1-3 metai) -> aikštelė (~10 metų) -> šachta su visam.
Rolanda rašė: Kodėl panaudotas branduolinis kuras saugomas vandenyje?
Vandens sluoksnis gerai apsaugo nuo jonizuojančiosios spinduliuotės.
Kliedesiai. Vanduo labai nevykusi priemonė nuo gama spinduliuotės, tik šaldo gerai.
Rolanda rašė: Kaip vanduo tampa radioaktyvus? Į vandenį patenka tam tikros radioaktyviosios dalelės, daugybė radioaktyviųjų elementų – kobaltas, uranas, cezis ir kiti.
Vandeniu aušinamuose reaktoriuose (musiškis kaip tik RBMK) ir baseine žinoma tampa ir toli gražu ne tik dėl užterštumo metalais. Bet, kaip aš ir sakiau anksčiau, atliekos pagrinde yra metalai "kobaltas, uranas, cezis ir kiti". Šie metalai cheminiu aspektu yra itin inertiški (chemiškai nesprogūs, neėdrūs ir t.t.). Tuo jie skiriasi nuo toksinių atliekų (pradedant rūgštimis ir baigiant dioksinu). Tas reiškia, kad užkasti radioaktyvius metalus, juos gerai izoliavus nuo vandens ir oro, reiškia garantiją labai labai ilgam laikui.
Rolanda rašė: Neišspręsta problema - itin didelio aktyvumo branduolinės atliekos.
Ką reiškia neišspręsta? Palaidojai gerai izoliavęs ir problema kaip minimum keliems šimtmečiams išspręsta. O laidoti tai kažkur vis tiek reikia. Kaunas LR teritorijoje pasirinktas todėl, kad tai yra geologiškai stabiliausia vieta. Visaginas pastatytas tiesiai ant lūžio. Klaipėdos rajonas apskritai niekda nebuvo stabilus (būtent iš tos pusės visi žemės drebėjimai jau nekalbant apie vienintelę geoterminę anomaliją LR teritorijoje).
Kai kas nors sugalvos genialią idėją, kur galima saugiau kišti tas atliekas, bus ne taip jau sunku iškasti.
Beje, kalbant apie vandenį. Štatai ~1960 išbandė laidojimą vandenyne. Po penkių metų teko skubos tvarka traukti viską atgal. O ant likučių pilti betoną, "kad vanduo daugiau neizoliuotų nuo radiacijos".