[quote=laura9]
Girele rašė: laura9 rašė: Dėkui.
Dar iškilo toks klausimas: Civilinio kodekso 6.210 str. minimos palūkanos, kurias galima priskaičiuoti uždelsus apmokėti. Tai kuo skiriasi delspinigiai nuo palūkanų, kai juos skaičiuojame už pradelstą apmokėjimą? T.y. kada skaičiuojami delspinigiai ir kada palūkanos?
Gali būti skaičiuojama kartu -- ir tas ir tas. Delspinigiai - pagal sutartį (kiek pamenu už 6 mėn.) ir palūkanos - už visą laiką...
Jei suklydau su terminais - paaisykite, nes jau senokai skaičiavau
Tai jei nėra sutarties, skaičiuojame tik palūkanas pagal
Delspinigių apskaičiavimo mechanizmas nesiskiria nuo palūkanų – ir delspinigiai, ir palūkanos paprastai apskaičiuojami kaip tam tikra laiku nesumokėtos piniginės prievolės dalis, išreiškiama procentais nuo pradelstos sumokėti sumos, kuri skaičiuojama už kiekvieną praleistą nustatyto termino dieną. Tačiau nereikėtų painioti palūkanų su delspinigiais, nes skirtumų tarp jų yra.
Skirtingai nei palūkanų, delspinigių, taikomų plėtojant civilinius santykius, dydžio teisės aktai nenustato. Šalys yra laisvos savo nuožiūra aptarti ir sutartyje nustatyti delspinigių dydį. Praktikoje įprastais laikomi 0,05–0,1 proc. dydžio delspinigiai už kiekvieną uždelstą dieną. Be to, reikėtų žinoti ir tai, kad, skirtingai nei palūkanas, šalių sutarto dydžio netesybas teismas gali sumažinti, jeigu jos aiškiai per didelės, tačiau tik tiek, kad jos taptų mažesnės už nuostolius, patirtus dėl prievolės neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo. Tačiau, jei netesybos jau sumokėtos, jos nemažinamos ( 6.73 str. 2 d.). Dar viena delspinigių ypatybė – kreditorius gali reikalauti delspinigių tik už 6 mėnesius, o palūkanų – net už 5 metus.
Asmenims, nusprendusiems iš skolininko išsireikalauti palūkanas bei delspinigius per teismą, būtina žinoti, kad tokiu atveju delspinigiai bus įskaityti į palūkanas. Kitaip tariant, kreditoriui bus priteistos tik palūkanos. Laikomasi nuomonės, kad kreditoriaus patirti nuostoliai, kuriuos kompensuoja palūkanos, apima ir delspinigius. Žinant šią aplinkybę, tuo atveju, kai šalys sutartyje yra aptarusios skolininko prievolę už vėluojančius atsiskaitymus mokėti delspinigius, kreditorius turėti apsispręsti, ko jis sieks reikalauti – palūkanų ar delspinigių. Kad būtų lengviau apsispręsti, kreditorius turėtų atkreipti dėmesį į šias apl inkybes:
Palūkanos / Delspinigiai
1. Pagal – 6 proc. Pagal Įstatymą – (VILIBOR + 7%) / Įprastinio dydžio – 0,05–0,1% už uždelstą dieną, nors teisės aktai komercinių sandorių atžvilgiu delspinigių dydžio nenustato.
2. Galima reikalauti už 5 metus. / Galima reikalauti tik už 6 mėn.
3. Teismas negali sumažinti palūkanų, nes jos yra neįrodinėtini minimalūs nuostoliai. / Teismas turi teisę sumažinti netesybas, nes jos turi tenkinti protingumo ir sąžiningumo bei proporcingumo kriterijus.