2009-06-22 16:58
Rainis
2011-09-11 06-19
Štai mano argumentai, kodėl steigėjui grąžintos išlaidos, kurias jis turėjo, steigdamas įmonę, turi būti apmokestintos:
1. GPMĮ 22 str. 1 dalyje A klasės pajamoms priskiriama:
1)* iš Lietuvos vieneto, iš užsienio vieneto per jo nuolatinę buveinę ir iš nenuolatinio Lietuvos gyventojo per jo nuolatinę bazę gautos pajamos,
2. Išlaidas jis turėjo kaip fizinis asmuo (FA). Steigdami UAB'ą, FA susitarė, kad vienas iš jų tvarkys visus reikalus, o jie atlygins (kompensuos) jam turėtas išlaidas.
3. Nors čia vartojame žodį "kompensavimas", bet tai nėra kompensacijos mokestine prasme. Mokesčių įstatymuose rasime rašant apie įvairias kompensacijas, bet steigimo išlaidų juose nerasime tikrai.
4. Jei kiti akcininkai gražiai pasidalintų tas išlaidas ir grąžintų tam vienam iš steigėjų, viskas tvarkoje, niekas jums jokių pretenzijų nereikštų.
5. Bet čia atsiranda juridinis asmuo - jau įsteigtas UAB'as. Jis tikrai neturi jokios prievolės niekam nieko "kompensuoti" - susitarė tarp savęs fiziniai asmenys. Tiek lietuviškuose 'uose, tiek TAS'uose nuostatos visiškai aiškios - išlaidos, susijusios su akcijomis, nėra pripažįstamos sąnaudomis.
6. Tuo tarpu pagal steigėjo prašymą UAB išmoka tam tikrą pinigų sumą akcininkui. Nesvarbu, kad tos išlaidos padarytos steigiant UAB. Lygiai taip pat akcininkas gali prašyti grąžinti jam išlaidas, turėtas perkant televizorių. Mokestine prasme tai vienodos eilės prašymai, UAB nieko bendro su tom išlaidom neturi. Galų gale, galima žiūrėti į tai, kad FA, steigėjas, atliko tam tikras paslaugas (įregistravo UAB'ą). Kaip ir kiti apmokėjimai už suteiktas paslaugas, jos apmokestinamos.
Todėl ir apmokestinti tokias išmokas reikia normaliai, kaip ir kitas bet kokias išmokas - už turto nuomą, atliktas kai kurias paslaugas ir panašiai. Tiesa, GPMĮ komentaruose rasite kai kurių išmokų pavyzdžių, bet toli gražu ne visų.