2004-10-20 20:23
odisejas
2011-09-11 03-31
Pabandysiu pakomentuoti šią situaciją, bet tai mano asmeninė nuomonė, nes nesu geras paveldėjimo teisės žinovas.
Paveldėjimas galimas 2 būdais: pagal testamentą arba pagal įstatymą. Jei buvo paveldima pagal įstatymą, vaikai yra 1-os eilės paveldėtojai.
Paveldėjimas gali būti priimamas 3 būdais.
1. Pradėjus realiai valdyti turtą - reti atvejai, kai miręs asmuo neturi registruojamo turto (nekilnojamojo, transporto) bei sąskaitų banke, įmanoma, kad tiesiog ėmus naudotis mirusiojo turto ir nesant ginčo, taip ir išsisprendžia paveldėjimo klausimas.
2. Notarinėje kontoroje gaunant paveldėjimo liudijimą - paprastai procedūra atliekama, kai aiškus turtas ir jis padalinamas.
3. Per teismą, darant turto apyrašą, esant reikalui, dalyvaujant teismo antstoliui - šis būdas paprastai naudojamas, kai reikia realiai atlikti turto paiešką ir padaryti jo apyrašą.
Jei turto ieškoma nebuvo ir viskas buvo išspręsta per notarinę kontorą, aš traktuočiau, kad paveldintis turtą asmuo buvo įsitikinęs, kad žino visą turto buvimo vietą ir turi baigtinį turto sąrašą, jis nesiėmė priemonių, kad būtų surinkti duomenys apie paveldimą turtą ir jei dalis turto nebuvo dėl to rasta ir paveldėta, jis sąmoningai leido atsirasti tokiom pasekmėm. Ar gali būti atstatytas terminas paveldėjimui priimti ir atliekama papildoma turto paieška, nežinau. Visai kitokia situacija, jei apyrašas sudarinėjamas per teismą. Tiek esant kaltei, tiek jos nesant, turto apyrašas gali būti tikslinamas, su šiek tiek besiskiriančiomis pasekmėmis, susijusiomis su mirusiojo skolų perėjimu įpėdiniui.
Šiuo konkrečiu atveju aš siūlyčiau visais įmanomais būdais susirinkti nformaciją, kas yra turto savininkai. Galima pradėti pvz. nuo skundo ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriui apie galimą paveldimo turto nuslėpimą, prašant atlikti akcininkų knygos analizę. Jei tėvas buvo pildęs metinę pajamų ir turto deklaraciją, analogišką prašymą pateikti duomenis apie galimai turėtas akcijas galima bandyti gauti VMI deklaravimo skyriuje.
Jei paaiškėtų, kad akcijos vis dar yra, tai siūlyčiau kreiptis į advokatus, kurie specializuojasi paveldėjimo teisėje (rekomenduoju Forestos paveldėjimo teisės grupę, labai brangu, bet jie geriausi). Jei akcijos parduotos, tai siūlyčiau kreiptis vėl į teisėsaugos institucijas su prašymu ištirti, ar nėra suklastoti tėvo parašai ant akcijų pardavimo dokumentų (ekspertizės išvados paprastai būna "tikėtina") ir bandyti sandorį anuliuoti. Gali būti, kad vietoj tos firmos dabar jau veikia kita, tada jokios naudos iš viso to jau nebus.
Mano nuomonė gali nesutapti su kitų teisininkų nuomone, nes, pasikartosiu, paveldėjimo klausimai ne mano specializacija.