stiklas rašė: Siūlau Lietuvoje pradeti akcija "Nebūk niekam skolingas! Atsiskaityk per 10 dienų!!
Prekybos tinklų užvesta mada atsiskaityti per 3-6 mėnesius-bankrotas smulkiam gamintojui.Atsikratykime kvailo lietuviško papročio:"Nors galiu iš karto atsiskaityti,bet tyčia tempsiu keleta mėnesiu"
Kviečiu visus prisijungti prie akcijos.
individualios įmonės savininkas Algis
Kiek suprantu, čia yra kalbama visai apie kitą dalyką, o visi diskutuoja apie skolų mokėjimo delsimą. Čia kalbama apie tai, kad didieji prekybos tinklai apmoka prekių tiekėjams po 60-90 dienų nuo prekių gavimo arba pardavimo. Kadangi teko matyti kai kurių prekybos tinklų tipines sutartis ir konsultuoti klientus, kurie jas turėjo pasirašyti (aš gyvenime tokios sutarties nepasirašyčiau ir priešui nelinkėčiau), tai pasakysiu savo nuomonę šiuo klausimu.
Sumažinti šiuo terminus iki 10 dienų yra gražus pasiūlymas, bet jis visai neatitinka rinkos dėsnių. Situaciją rinkoje valdo pasiūlos ir paklausos dėsniai. Jei rinkoje vyrauja stambūs prekybos centrai, tai jie pradeda diktuoti savo sąlygas rinkai, bet kadangi tarp jų jaučiama didelė konkurencija, valstybinės institucijos, konkrečiai kainų ir konkurencijos tarnyba, į tai nesikiša, nes kartelinių susitarimų ir vieno tinklo rinkos monopolizavimo nėra.
Dabar įsivaizduokime rinkoje susidariusią situaciją, kad sutartys numato 90 dienų atsiskaitymo terminus. Esant šiems terminams, tinklų parduotuvėse gausu prekių ir jas tiekėjai tiekia. Kas bus, jei terminą pailgins iki 120 dienų? Didelė dalis tiekėjų, kurie ir taip dėl 90 dienų termino vos pratempia, nuspręs, kad tai jų netenkina ir nustos tiekti prekes. Jų nišą užpildys prekės, kurias tieks kiti tiekėjai, kuriems 120 dienų terminas nebaisus. Parduotuvėse sumažės prekių pasirinkimas, gali būti dideli klientų praradimai. Jei terminas bus sumažintas iki 60 dienų, atsiras daugybė tiekėjų, kuriems sąlygos pasidarys priimtinos, ir jie irgi norės tiekti savo prekes. Parduotuvėse išaugs prekių pasirinkimas, bet jų išdėstymui reikės daugiau erdvės, reikės plėsti parduotuves, kas bus sunkiai įmanoma, nes sumažės tinklo apyvartinės lėšos, arba dalies prekių bus atsisakoma, įvedant kažkokias griežtesnes sąlygas, pvz. vėl atstatant 90 dienų terminą.
Tai aišku supaprastintas paaiškinimas, kodėl susidaro 60-90 dienų terminai - tai optimalus terminas, esant kuriam parduotuvėse patiekiamos prekės iš reikiamo kiekio prekių tiekėjų. Esant poreikiui didinti prekių asortimentą, terminai pagal rinkos dėsnius mažėja, o esant asortimento pertekliui - ilgėja. Taigi terminus suformavo natūrali rinka, ir jei tiekėjui sąlygos tampa nebepriimtinos, tai reikia tiesiog daryti tam tikrus sprendimus - arba nustoti tiekti prekes kažkuriam tinklui, arba kredituotis apyvartinių lėšų gavimui.
Bet koks valdžios įvestas reguliavimas dėl atsiskaitymo terminų būtų akivaizdus kišimasis į susiformavusią rinką ir ją iškreiptų, nes tiekimo sutartyse terminų nustatymas yra šalių susitarimo dalykas - netenkina sąlygos - sutarties nepasirašinėk, atsiras kitas, kuris pasirašys.
O jei kalbėti apie pradelsimus mokėti skolas, iš praktikos žinau, kad didieji prekybos centrai retai kada pradelsia daugiau nei 10-15 dienų po 60-90 dienų atsiskaitymo termino pabaigos.