kuji rašė: sveiki, kadangi per telefona paieska forume sunkiai einasi paklausiu cia ir tikiuos kas nors atsakysit.
Pagal nauja tvarka ko reikia norint atidaryti uab ir kokia eiles tvarka tvarkomi dokumentai?
Jei uab dirbs tik akcininkas, kuris turi kita darba ar reikia rodyti darbo valandas uab ir ar turi buti bendras menesinis 180 valandu kiekis per men?
Jei uab nevykdo jokios veiklos kokie mokesciai kiekviena menesi turi buti mokami?
Labai jau daug klausimų vienu metu uždavėte...
Kai būsite pasijungę ne per telefoną tada leisimės į diskusijas :)
o trumpai tariant tai :
Įmonės steigimo planas buvo šioje temoje. Sutinku, kad Jums reikėtų labai daug ieškoti ir perversti visą temą... bet žinokit taip tingisi dar kartą viską rašyti :)))
Jeigu akcininkas dirbs įkurtoje įmonėje - jam galioja tokie patys darbo kodekso reikalavimai :
144 straipsnis. Darbo laiko trukmė
1. Darbo laikas negali būti ilgesnis kaip keturiasdešimt valandų per savaitę.
2. Kasdieninė darbo laiko trukmė neturi viršyti aštuonių darbo valandų. Išimtis gali nustatyti įstatymai, Vyriausybės nutarimai ir kolektyvinės sutartys.
3. Maksimalus darbo laikas, įskaitant viršvalandžius, per septynias dienas neturi viršyti keturiasdešimt aštuonių valandų.
4. Tam tikrų kategorijų (gydymo, globos (rūpybos), vaikų auklėjimo įstaigų, energetikos, ryšių specializuotų tarnybų bei avarijų likvidavimo specializuotų tarnybų ir kitų tarnybų, dirbančių nepertraukiamo budėjimo režimu) darbuotojams, budėtojams patalpose darbo laikas gali būti iki dvidešimt keturių valandų per parą. Tokių darbuotojų vidutinis darbo laikas per septynių dienų laikotarpį neturi viršyti keturiasdešimt aštuonių valandų, o poilsio tarp darbo dienų laikas privalo būti ne trumpesnis kaip dvidešimt keturios valandos. Tokių darbų sąrašą tvirtina Vyriausybė.
5. Darbuotojų, dirbančių ne vienoje darbovietėje arba vienoje darbovietėje, bet pagal dvi ar daugiau darbo sutarčių, darbo dienos trukmė (kartu su pertrauka pailsėti ir pavalgyti) negali būti ilgesnė kaip dvylika valandų.