2008-08-05 14:16
juolita
"Klausimas. Nuo kokios turto pardavimo ar kitokio perleidimo pajamų sumos turi būti išskaičiuotas ir sumokėtas pajamų mokestis?
Atsakymas. Mokestį išskaičiuojantis asmuo (nurodytu atveju – vienetas), išmokėdamas gyventojui sumas už iš jo pirktą ar kitokiu būdu įsigytą nekilnojamąjį turtą (kai nuo to turto įsigijimo iki jo perleidimo kito asmens nuosavybėn nėra praėję treji metai) privalo išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą pajamų mokestį nuo visos gyventojui išmokamos sumos (pinigais ir/ar natūra). Šį mokestį vienetas gali sumokėti iš savo lėšų. Tokiu atveju vieneto sumokėtas į biudžetą pajamų mokestis (nuo gyventojo gautų pajamų natūra) nelaikomas gyventojo pajamomis natūra. Ši suma kompensuojama gyventojo ir vieneto susitarimu.
Klausimas. Ar vieneto už gyventoją iš savo lėšų sumokėtas pajamų mokestis, apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, gali būti priskiriamas leidžiamiems atskaitymams?
Atsakymas. Remiantis Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (Žin., 2001, Nr. 110-3992) 17 str. 1 dalies nuostatomis, vieneto leidžiamais atskaitymais laikomos visos faktiškai patirtos įprastinės tokiai veiklai sąnaudos, būtinos pajamoms uždirbti ar vieneto ekonominei naudai gauti.
Kadangi pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085) 3 straipsnio nuostatas, gyventojų pajamų mokesčio mokėtojas yra pajamų gavęs gyventojas, tai vienetas, iš savo lėšų už gyventoją sumokėjęs pajamų mokestį, apskaičiuodamas apmokestinamąjį pelną, turi pajamų mokesčio sumas, kaip nesusijusias su pajamų uždirbimu ir neįprastines vykdomai veiklai, priskirti neleidžiamiems atskaitymams."