2005-08-19 13:32
A-n-d-r-i-u-s
Kaip matau šiek tiek diskusijoje "grybą" pjaunat, todėl jaučiu pareigą pateikti savo nuomonę.
Darbo kodekse nustatyta, kad nelagaliu darbu laikomas darbas kai yra nustatyti darbo sutarties požymiai, tačiau nesudaryta darbo sutartis.
Darbo sutarties požymiai yra:
a) darbuotojo ir darbdavio sisutarimas;
b) darbuotojo įsipareigojimas dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai;
c) darbdavio įsipareigojimas suteikti darbuotojui darbą;
d) darbdavio įsipareigojimas mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį;
e) darbdavio įsipareigojimas užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu.
Darbo kodeksas nustato privaloma rašytinės darbo sutarties sudarymą. Tačiau nagrinėjant klausimą ar konkrečiu atveju buvo nelegalus darbas ar ne, būtina atsižvelgti į daug aplinkybių. Negalima vienareikšmiškai sakyti, kad jei nėra rašytinės darbo sutarties, tai yra nelegalus darbas.
Darbo kodekse nurodyta, kad darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitarė dėl darbo sutarties sąlygų. Darbo sutartis turi būti sudaroma raštu pagal pavyzdinę formą.
Atkreipkite dėmesį, kad kodeksas pirmiausia nurodo susitarimą dėl sutarties sąlygų, o ne faktinį pasirašymą. Šiuo atveju daugelis painioja du dalykus: sutarties sudarymą ir sutarties formos klausimą.
Sutarties formos nesilaikymas ne visada reiškia jos negaliojimą. Dažniausiai rašytinės formos sutarties nebuvimas tik apsunkina reikiamą įrodinėjimą.
Iš diskusijos matyti, kad kartais painiojami ne tik sutarties sudarymas ir sutarties forma, bet ir pranešimas SoDra'i. Pranešimas SoDra'i neteisingai siejamas su darbo sutarties galiojimu.
Noriu pažymėti, kad darbo kodeksas apskritai nenumato darbo sutarties negaliojimo. Numatytas tik atskirų neteisėtų darbo sutarties sąlygų negaliojimas.
Taigi jei žmogus buvo priimtas į darbą, su juo buvo sutarta dėl visų punktų, bet nesudaryta darbo sutartis, negalima vienareikšmiškai sakyti, kad tai nelegalus darbas.
Darbo legalumą šiuo atveju gali įrodyti darbo užmokesčio skaičiavimas, pasirašymas darbo instrukcijų ir pan.
Rašytinės sutarties nebuvimą ir nepranešimą SoDra'i šiuo atveju reikia vertinti ne kaip nelegalų darbą, o kaip atitinkamų teisės aktų, kurie reglamentuoja darbo santykius ir socialinę apsaugą pažeidimą.
Ką daryti tokiu atveju?
Jei darbdavys nėra linkęs specialiai pažeidinėti įstatymą, siūlau elgtis taip: sudaromas atskiras įmonės vidaus aktas, kuriame nurodoma, kad su darbuotoju buvo susitarta dėl atitinkamų darbo sąlygų ir darbo sutartis laikoma sudaryta nuo atitinkamos datos (nurodoma data kada turėjo būti sudaryta sutartis); taip pat nurodyti, kad dėl aplaudumo nebuvo atlikti tokie ir tokie veiksmai, todėl ši padėtis ištaisoma sudarant rašytinę darbo sutartį. Aktą pasirašo komisijos nariai, įmonės vadovas ir darbuotojas. Po to sudaroma rašytinė darbo sutartis ir pranešama Sodra'i. Jei SoDra pareikalaus, tai parašomas paaiškinimas veiksmų. Nemanau, kad už vienkartinę klaidą kažkas baus. Svarbu pripažinti savo klaidą ir ištaisyti padėtį.
Na o jei darbdavys linkęs pažeisti įstatymus. Tai aišku lieka įrodinėti Darbo inspekcijos pagalba arba per teismą.
Kas liečia diktofonu ar mobilka atliktus įrašus, tai negaliojantys įrodymai ir joks teismas jų nepriims kaip įrodymą.