Labai jau fainai parašyta, gal gali duoti nuorodą?
Ačiū
Liepa777 rašė: Iš Vilniaus darbo inspekcijos tinklapio :
Ar gali darbuotojas rašyti prašymą nemokėti avanso 2006 m. birželio mėn., o visą atlyginimą mokėti 2006 m. liepos mėn. (pasikeitus GPM tarifui)? Ar gali tokiu pat būdu būti išmokamas darbo užmokestis už kasmetines atostogas, t.y. ne likus 3 dienoms iki atostogų, o joms pasibaigus? Ar galima darbuotojo prašymu kelių mėnesių darbo užmokestį perkelti į 2006 m. liepos mėnesį (kai pasikeis GPM tarifas)?
Lietuvos Respublikos darbo kodekso 201 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad darbo užmokestis mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, o jeigu yra darbuotojo raštiškas prašymas – kartą per mėnesį. Pažymėtina, kad 201 str. 1 d. dispozicijoje konkrečiai reglamentuojamas darbo užmokesčio mokėjimo periodiškumas – darbo užmokestis mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, o esant išreikštai darbuotojo valiai – jo prašymui – darbo užmokestis gali būti mokamas ir vieną kartą per mėnesį. Atsižvelgiant į teisės normos prasmę darytina išvada, kad darbo užmokestis turi būti mokamas ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Tokiu būdu konstatuotina, kad darbo užmokestis už 2006 m. balandžio, gegužės ar ankstesnius mėnesius negali būti perkeliamas į 2006 m. liepos mėnesį , o 2006 m. birželio darbo užmokestis, esant darbuotojo raštiškam prašymui (pakeičiant darbo sutarties pavyzdinės formos 3 punktą) , gali būti mokamas ir vieną kartą darbo sutartyje nustatytais terminais (jei darbo sutartyje nustatyta sąlyga, kad avansas mokamas einamąjį mėnesį, o darbo užmokestis sekantį mėnesį).
Atsakant į klausimą dėl darbo užmokesčio už kasmetines atostogas mokėjimo pabrėžtina, kad LR darbo kodekso 176 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad darbo užmokestis už kasmetines atostogas mokamas ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Ši nuostata yra garantinė darbuotojui, užtikrinanti darbdavio pareigą išmokėti atitinkamais terminais darbuotojo darbo užmokestį už atostogas, kad būtų užkirstas kelias galimiems piktnaudžiavimams. Šio straipsnio antrojoje dalyje taip pat numatyta darbuotojo teisė pratęsti kasmetines atostogas tiek dienų, kiek buvo delsiama apmokėti už kasmetines atostogas, tačiau ši teisė realizuojama tik tuomet, jeigu už darbo užmokestis už kasmetines atostogas neišmokamas ne dėl darbuotojo kaltės. LR darbo kodekso 4 str. 4 d. nustatyta, kad tais atvejais, kad Kodeksas ir kiti įstatymai tiesiogiai nedraudžia darbo teisinių santykių subjektams patiems susitarimo būdu nustatyti tarpusavio teises ir pareigas, šie subjektai turi vadovautis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais. Analizuojant LR darbo kodekso 176 str. įtvirtintas nuostatas preziumuojama, kad darbuotojas, konkrečiai išreiškęs savo valią gali nepasinaudoti LR darbo kodekso 176 str. 2 d. įtvirtinta garantija dėl darbo užmokesčio už kasmetines atostogas mokėjimo terminų (Kodeksas to nedraudžia), ir pateikti darbdaviui prašymą išmokėti šį darbo užmokestį kitais terminais, t.y. pasibaigus atostogoms. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad nustatant kitus mokėjimo terminus šalys privalo vadovautis teisingumo, protingumo bei sąžiningumo principais.