2003-07-10 12:22
artas71
2011-09-11 03-11
Apie naftos produktų tankius
Tankis yra tūrio vieneto masė. Jis yra cheminės medžiagos vienas iš fizikinių rodiklių. Naftai ir jos produktams, kaip organinių medžiagų mišiniams, tankis nenusako jų fizikinių savybių. Tai dydis, reikalingas tūriui perskaičiuoti į masę, įvertinant šiluminį plėtimąsi. Todėl tankis yra reglamentuojamas tik kai kuriems naftos produktams, nors jis nėra priskirtinas kokybės rodikliams. Kadangi tankis reikalingas skystų produktų apskaitai, jis nustatomas visiems produktams.
Tačiau daugelio medžiagų tūris labai priklauso nuo temperatūros (egzistuoja temperatūrinis plėtimosi koeficientas, kuris nusako, kiek kartų padidėja tūris, pakėlus temperatūrą vienu laipsniu). Perskaičiuojant tūrį į masę būtina atsižvelgti į matuojamo skysčio temperatūrą. Jeigu temperatūra skiriasi nuo standartinės, — skirtumas įvertinamas formulėje įrašius temperatūrinio plėtimosi koeficiento reikšmę.
Bet kokių naftos produktų tankis priklauso nuo jų sudėties ir temperatūros, be to, yra kintamas dydis. Naftos produktų sudėtis reglamentuojama tik individualiems naftos produktams (propanas ar butanas). Kitiems tai nereglamentuojama, nes benzino, žibalo (aviacinio kuro) bei dyzelino sudėtyje yra daugiau kaip 200 skirtingų junginių, o tiesinės priklausomybės tarp sudėties ir konkrečių eksploatacinių savybių nėra.
Naftos produktų tankiai
Naftos produktų tankiai nustatomi esant standartinei temperatūrai arba perskaičiuojami.
Benzinams A-92, A-95 — 0,725–0,780 kg/l, esant 15 laipsnių C temperatūrai;
Dyzelinui — 0,820–0,845 kg/l, esant 15 laipsnių C temperatūrai.
Litrų kiekį tonoje nurodo tankis, kuris nurodytas kiekvienos produkcijos partijos kokybės pažymoje. Litrų kiekį galima sužinoti taip: kilogramą daliname iš tankio ir šitaip sužinome, kiek kilogramas turi litrų. Padauginę iš tūkstančio sužinosime, kiek litrų sudaro toną. Būtina atsižvelgti į temperatūrą, nes visos medžiagos turi plėtimosi koeficientą: kuo didesnė temperatūra, tuo mažesnis tankis (vadinasi, ir daugiau litrų).