2010-04-06 12:56
Colop
2011-09-11 06-43
Norinčių dirbti su verslo liudijimais mažėja tūkstančiais
2010-04-05
Smulkiųjų verslininkų, kurie gyvenimui prasimano versdamiesi prekyba, remonto darbais, teikia kirpėjo ar manikiūrininko paslaugas, mažėjo tiek pernai, tiek šiemet. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, praėjusiais metais gyventojų, besivertusių su verslo liudijimais, buvo ketvirtadaliu mažiau, o per šių metų pirmuosius tris mėnesius jų sumenko 30 proc. lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.
„Didžiausią įtaką verslo liudijimų skaičiaus mažėjimui padarė ekonominė krizė ir mokesčiai, kurie yra pernelyg dideli“, – DELFI sakė Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė.
Ji pripažįsta, kad dalis smulkiųjų verslininkų pasitraukė į šešėlį, kiti emigravo, treti nuėjo į darbo biržą.
„Nemaža dalis nebeperkančių verslo liudijimų išvažiavo svetur, nes pamatė, kad čia nėra jokių prošvaisčių išlikti. Kita dalis sužlugo ir nuėjo į darbo biržas, dar viena dalis, žinoma, nuėjo į nelegalią veiklą, nes šeimas išmaitinti reikia. Tokio patriotizmo, kad būtinai susimokėti mokesčius, o paskui duoti vaikui pavalgyti, turbūt labai kiekvienas pagalvotų. Legaliai jis nebegali susimokėti mokesčių, todėl jis nueina dirbti nelegaliai“, – sakė Z. Sorokienė.
2009 metams buvo nustatytas 1440 Lt metinis fiksuotas gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dydis, anot jos, sunkmečiui buvo per didelis, tačiau niekas nesiėmė jo keisti. Verslo liudijimo turėtojas, nepriklausomai nuo to, ar dar kur nors dirba, kas mėnesį turi mokėti 72 Lt sveikatos draudimo mokesčio, o niekur kitur nedirbantis smulkusis verslininkas per mėnesį turi sumokėti 180 Lt socialiniam draudimui.
Ji piktinosi, kad asociacija dar pernai siūlė sumažinti GPM, tačiau į tai buvo atsižvegta tik šią savaitę, o sumažintas mokestis įsigalios kitais metais.
Tuo tarpu Finansų ministerijos nuomone, vienas iš verslo liudijimų skaičiaus mažėjimą lėmusių veiksnių - didžiulį nuosmukį patyrę statybų bumo metu išsipūtusių su šiuo verslo sektoriumi susijusių paslaugų apimčių sumažėjimas.
„Pavyzdžiui, statybų ir remonto srityje išduodamų verslo liudijimų skaičius mažėjo kartais, lyginant su ankstesniais metais“, – DELFI sakė finansų ministrės Ingridos Šimonytės patarėja ryšiams su visuomene Giedrė Balčytytė.
Ji atkreipia dėmesį, kad šiuo metu dominuoja verslo liudijimai, leidžiantys užsiimti prekybos veikla.
Keliskart mažiau statybininkų
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VM) duomenimis, šiemet per pirmuosius tris mėnesius buvo 29,1 tūkst. gyventojų, kurie vertėsi su verslo liudijimais, tuo tarpu pernai per tą patį laikotarpį buvo 41,3 tūkst. tokių gyventojų.
Iš viso pernai verslo liudijimus turėjo 73,7 tūkst., o tuo tarpu 2008 m. – 99,1 tūkst. gyventojų.
Labiausiai mažėjo verslo liudijimų paklausa Vilniaus ir Šiaulių apskrityse. Vilniaus apskrityje šiemet per tris mėnesius nupirkta pora tūkstančių mažiau verslo liudijimų - 9980 lyginant su 12264, o Šiaulių apskrityje – 3051 vietoj buvusių 4355. Kauno apskrityje šiemet nupirkta maždaug 500 mažiau verslo liudijimų – 7040 lyginant su 7518, Klaipėdos apskrityje beveik 800 mažiau – 3446 vietoj buvusių 4232.
Šiemet ir pernai dažniausiai verslo liudijimus perka gyventojai, norintys verstis prekyba, tuo tarpu ankstesniais metais populiariausi buvo verslo liudijimai, leidžiantys atlikti remonto darbus.
Pavyzdžiui, pernai parduota 8544 verslo liudijimų esamų statinių atstatymui ir remontui, tuo tarpu 2008 m. jų nupirkta beveik triskart daugiau – per 22 tūkst. Statyti naujus statinius užpernai buvo nupirkta 7976 liudijimai, o pernai jie nė nepateko tarp populiariausių.
Tačiau pernai buvo kur kas daugiau norinčių verstis prekyba prekyvietėse – 27,8 tūkst. Lt, tuo tarpu 2008 m. jų būta per 15 tūkst