2009-12-19 10:27
Rainis
2011-09-11 06-32
Įsijungsiu ir aš į šią diskusiją ir prisidėsiu prie gerbiamos kolegės Regvitos kritikų. Ji tikrai neteisi šiais dviem atvejais, kai tvirtina:
1."Tuo tarpu IĮ savininko turtas nėra atskirtas nuo IĮ turto".
Visiška netiesa. Nežinau, kokiame teisės akte taip parašyta, bent jau man skaityti tokios nesąmonės neteko. Pažodžiui traktuojant tokį parašymą, išeitų, kad vos įregistravus IĮ, jau ir žmonos, ir tavo turtas automatiškai tampa bendras su ta įmone. Deja, taip nėra. Kolegės jau citavo, kas laikoma IĮ turtu. Dar daugiau, sakyčiau, kad savininko turto naudojimui IĮ yra daugiau nepatogumų negu UAB'e. Perduodamas turtą naudoti IĮ, turi pranešti VMI, tuo tarpu UAB akcininkas gali sudaryti nuomos sutartį ir už turto naudojimą įmonės veikloje gauti pinigėlių, ko IĮ savininkas niekaip padaryti negali.
Vienintelis skirtumas - IĮ yra neribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo. O tai reiškia, kad už IĮ prievoles savininkas atsako (tam tikrais atvejais) savo asmeniniu turtu, tuo tarpu akcininkas - tik akcijomis.
2. Tvirtinimas, kad IĮ savininkas nėra ir negali būti atskaitingas asmuo savo įmonėje (apskaitos prasme). Kiek tų įmonių žinau, visose savininkas yra atskaitingu asmeniu, t.y., gali gauti iš kasos pinigų, naudoti juos įmonės reikmėms, apmokėdamas sąskaitas, ir privalo už tų pinigų panaudojimą atsiskaityti. Nereikia IĮ įsivaizduoti, kaip primityvios įmonėlės, kur dirba vienas savininkas. Yra ir labai stambių IĮ, kuriose dirba net ne viena dešimtis darbuotojų. Kaip jau atrodytų, jei vienam atskaitingam darbuotojui išduodant pinigus KIO rašome "avansas ūkinėms reikmėms", o savininkui, nors jis irgi eina kažko įmonei pirkti, tai jau būtų "pelno išsimokėjimas"? Arba, sakykime, savininkas paėmė iš kasos 1000 Lt, nupirko kažko už 1100 Lt, kasoje pinigų yra, o savininkas vistiek turi rodyti 100 Lt įnašą, vieton to, kad išsimokėti trūkstamą sumą iš kasos?
Čia kolegės Regvitos citata:
"tai reiškia, kad jei jis finansuoja savo įmonę, tai ne per atskaitingus asmenis, bet darydamas savininko piniginius įnašus. UAB'e negali darbuotojas ar akcininkas paprastai įnešti į kasą piniginių lėšų, prieš tai nesudaręs paskolos sutarties, tuo tarpu IĮ savininkas gali laisvai disponuoti savo įmonės pinigais, kada reikia įnešti, t.y. papildyti kasą, kada jam pačiam reikia išsiimti iš įmonės kasos. Tai toks va čia skirtumas. "