Na, anot VDI, direktorius - nors ir samdomas, - bet nelaikytinas darbuotoju.
Pasiskaitymui:
1. Ar privalo Valstybinei darbo inspekcijai pateikti deklaraciją įmonė, kurioje dirba tik vienas direktorius ir daugiau dirbančiųjų įmonėje nėra. Šiuo atveju direktorius yra ir pagrindinis akcininkas.
2. Ar privalo Valstybinei darbo inspekcijai pateikti deklaraciją įmonė, kurioje dirba tik vienas direktorius ir daugiau dirbančiųjų įmonėje nėra, bet direktorius yra samdomas ir nėra įmonės akcininkas.
Pagal Akcinių bendrovių įstatymo (Žin., 2000, Nr. 64-1914) 37 str., akcinės bendrovės vadovą renka ir atšaukia iš pareigų, nustato jo atlyginimą, tvirtina pareiginius nuostatus, skatina jį ir skiria nuobaudas bendrovės valdyba (jei valdyba nesudaroma – stebėtojų taryba, o jei nesudaroma ir stebėtojų taryba, - visuotinis akcininkų susirinkimas). Bendrovės vadovas veikia įmonės vardu ir atsako už bendrovės veiklos organizavimą bei jos tikslų įgyvendinimą.
Darbo sutartis pagal LR darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569, toliau DK) 93 str. yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbo sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas darbo įstatymuose, kituose norminiuose teisės aktuose, kolektyvinėje sutartyje ir šalių susitarimu. Sudarant bet kokią sutartį, tarp jų ir darbo sutartį, dalyvauja ne tik dvi skirtingos šalys, bet ir šioms skirtingoms šalims turi atstovauti mažiausiai du skirtingi fiziniai asmenys. Darbo sutarties sudarymo būtina prielaida yra dviejų šalių buvimas, nes vienas ir tas pats fizinis asmuo tuo pačiu metu būti ir viena ir kita šalimi negali.
Įmonės savininkas, pats su savimi, kaip įmonės vadovas, sudaryti darbo sutartį ir atlikti kitus su tuo susijusius veiksmus (sutartį įforminti, užregistruoti, nustatyti darbo apmokėjimo sąlygas ir tvarką ir pan.) teisės požiūriu negali, nes tai jokių teisinių santykių bei teisinių pasekmių nesukuria, o tokie veiksmai prieštarauja teisės logikai, principams ir Darbo kodekso nuostatoms. Jeigu įmonės savininkas įmonės vadovu neskiria kito asmens, tai dėl savęs paskyrimo įmonės vadovu priima sprendimą (įsakymą, potvarkį). Šiuo atveju įmonės vadovo santykiai bus reglamentuojami civilinės teisės normomis, bet ne Darbo kodekso normomis ir darbo sutartis nesudaroma. Vadovaujantis išdėstytu, vienintelis įmonės akcininkas, kuris kartu yra ir įmonės vadovas, negalėtų būti laikomas darbuotoju Darbo kodekso ir kitų darbo įstatymų prasme.
Vadovaujantis DK 24 str. darbdaviui atstovauja įmonės, įstaigos ar organizacijos vadovas esant tiek kolektyviniams, tiek individualiems darbo santykiams, todėl įmonės vadovas, neturėtų būti priskiriamas įmonės darbuotojų kategorijai.
Atsižvelgiant į tai, jeigu įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje dirba tik direktorius ir nėra daugiau darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį ar/ir valstybės tarnautojų – deklaruoti darbuotojų saugos ir sveikatos būklę įmonėje t. y. pildyti bendrinio klausimyno „ Darbuotojų saugos ir sveikatos ir darbo teisės būklė“ neprivaloma.
Pažymėtina, kad kai tik įmonėje darbdaviui atstovaujantis asmuo samdys darbuotojus pagal darbo sutartis (nors ir po 2013 m. gruodžio 31 d.), tuomet ir atsiras pareiga teikti informaciją apie darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymąsi įmonėje.