akuntan rašė: tuomet jei tai dovanos, tai:
1. visa suma, kartu su PVM suma dedu i neleidziamus atsk.?
2. kur reikia parodyti siu dovanu pirkimo PVM deklaracijoje?
3. ar reikia isskaiciuoti GPM? jei taip, ar jis leidziami ar neleidziami atsk.?
mic.vmi.lt/documentpublicone.do?&id=10000...
GPM aktuali 320 Lt riba.
Dėl PVM:
4. Verslo partneriams įteiktų dovanų apmokestinimas PVM
Kai apmokestinamasis asmuo, PVM mokėtojas, siekdamas užmegzti naujus verslo ryšius arba plėtoti jau esamus (reprezentacijai), neatlygintinai įteikia dovanas kitiems asmenims, o kiekvieno konkretaus asmens neatlygintinai gautų prekių apmokestinamoji vertė nėra didesnė kaip 250 Lt, tai tokių dovanų pardavimo PVM neskaičiuojamas.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad verslo partneriams įteiktos dovanos neprivalo atitikti šio leidinio 2 punkte nurodytų kriterijų, t. y šios dovanos nebūtinai turi būti su įmonės simbolika ar atitikti jos veiklos pobūdį.
Jeigu verslo partneriui įteiktos dovanos vertė yra didesnė kaip 250 Lt, tai nuo tokios dovanos apmokestinamosios vertės turi būti apskaičiuojamas pardavimo PVM, kaip nuo prekės, suvartotos PVM mokėtojo privatiems poreikiams tenkinti vertės.
1 Pavyzdys
1 atvejis
Įmonė A per susitikimą su verslo partneriais, atvykusiais sudaryti prekių pirkimo sutarčių, siekdama ir toliau plėtoti su jais verslo ryšius, jiems įteikė po skėtį, kurio pirkimo PVM buvo atskaitytas. Vieno skėčio vertė (įvertinant įsigijimo kaina be PVM) - 50 Lt.
Išvada. Šie nemokamai įteikti skėčiai, laikomi nedidelės vertės dovanomis ir įteikimas nelaikomas prekių suvartojimu PVM mokėtojo privatiems poreikiams tenkinti, todėl nuo tų skėčių vertės pardavimo PVM neapskaičiuojamas.
2 atvejis
Įmonė B susitikimo su būsimais verslo parteriais metu kiekvienam neatlygintinai įteikė po 350 Lt vertės (pagal įsigijimo kainą be PVM) rašiklį, kurių pirkimo PVM buvo įtrauktas į PVM atskaitą.
Išvada. Kadangi kiekvieno neatlygintinai atiduoto rašiklio vertė viršija nustatytą 250 Lt ribą, todėl šie rašikliai nelaikomi nedidelės vertės dovanomis ir nuo kiekvieno jų visos vertės, kaip nuo prekių, suvartotų PVM mokėtojo privatiems poreikiams tenkinti, turi būti apskaičiuojama 67 Lt (350x19 proc.) PVM pardavimo suma ir įrašoma į PVM deklaracijos 26 laukelį, o apmokestinamoji vertė (350 Lt) – į 13 laukelį.
Svarbu įsidėmėti, kad kai PVM mokėtojas tam pačiam asmeniui neatlygintinai perduoda prekes (įteikia dovanas), kurių vieno perdavimo metu perduotų dovanų vertė nors ir neviršija nedidelės vertės dovanos vertės, tačiau jeigu įvertinus prekių perdavimo tam pačiam asmeniui dažnumą bei į kitas aplinkybes, galima įsitikinti, kad buvo siekiama tik formaliai atitikti nedidelės vertės dovanos vertės apribojimų skaidant didesnės vertės prekių perdavimą į keletą mažesnės vertės prekių perdavimo tam pačiam asmeniui atvejų, tai tokios įteiktos dovanos neturėtų būti laikomos nedidelės vertės dovanomis. Tokiais atvejais turi būti apskaičiuotas neatlygintinai perduotų prekių, kaip prekių suvartotų PVM mokėtojo privatiems poreikiams tenkinti, pardavimo PVM.
2 Pavyzdys
Įmonė A, užsiimanti kompiuterių surinkimu, 3 mėnesius iš eilės kartą per mėnesį tam pačiam verslo partneriui (konkrečiam fiziniam asmeniui) įteikė po nedidelės vertės dovaną, t. y. po dovaną, kurios vertė ne didesnė kaip 250 Lt. Tačiau tikrinant nustatyta, kad šis verslo partneris pirmą kartą nemokamai gavo kompiuterio klaviatūrą už 249 Lt (pagal pagaminimo savikainą), kitą – monitorių už 240 Lt, trečią – spausdintuvą - už 200 Lt. Tokiu atveju, nors vienos konkrečios įteiktos dovanos vertė neviršija 250 Lt, tačiau atsižvelgiant į tai, kad to paties asmens gautos dovanos yra tarpusavyje susijusios, visos jos laikytinos viena dovana, kurios vertė– 689 Lt (249+240+200), todėl nuo šio kompiuterio vertės turi būti apskaičiuota 131 Lt (689x19 proc.) PVM suma, ir ji turi būti įrašyta į PVM deklaracijos 26 laukelį, o apmokestinamoji vertė (689 Lt) – į 13 laukelį.
www.vmi.lt/GetFile.ashx?fileName=leidinys...[1].doc