2004-12-31 09:32
penelope
Naujiesiems artėjant...
Mūsų proseniai ir Naujųjų metų išvakarėse, ir per pačius Naujuosius burdavo ateinančių metų derlių. Šeimininkas atidarydavo klėties duris, atsigręždavo laukų pusėn ir šaukdavo javus: "Javai, javai, svirno durys atdaros, aruodai pilni!". Suminėtas derlius turėjęs ateiti.
Labanoro girios kaimeliuose užkurdami pirties krosnį įmesdavo liepinę pliauską, reiškiančią santarvę šeimoje, draugystę su kaimynais. Gero dūmo kvapas turėjęs atnešti visiems ramybę ir palaimą. Lietuviai, kaip ir latviai, Naujųjų metų išvakarėse kryžkelėje su apeigomis aukodavo vilkams seną bergždžią ožką, tikėdami, kad šitaip visus metus apsaugosią gyvulius nuo plėšrūnų.
Prieš Naujuosius metus žmonės persirengdavo žvėrių kailiais, nepažįstamais žmonėmis, dvasiomis. Persirengėliai užeidavo į kiekvienus namus ir sveikindami linkėdavo gero derliaus ir visokios ūkiškos ir asmeninės sėkmės. Būdavo vaizduojama ir senųjų metų kova su naujaisiais, kuriuose senieji pralaimėdavo. Apie Betygalą vienas vyras persirengdavo seniu, antras - giltine, trečias - jaunikaičiu. Jie vaikščiodavo po namus sveikindami su Naujaisiais metais.
Senis paprastai kosėdavo, giltinė mosikuodavo kardu, o jaunikaitis, vaizduojąs Naujuosius metus, sveikindavo šiais žodžiais: "Sveikinu su Naujais metais ir linkiu nuo visų jaknų ir vėdaro, visokios laimės ir gero gyvenimo: kad pas jus augtų rugiai su ūsais, bulvės ir kitos daržovės su uodegomis; kad jūsų karvės turėtų daug teliukų, o riebios kiaulės - daug paršiukų; kad būtų daug taukų puoduose ir daug grūdų aruoduose". Baigus sveikinimą, giltinė puldavo kardu senį, o šis bėgdavo, slapstydavosi, bet giltinė visur jį surasdavo ir savo kardu pribaigdavo.
Viena įdomiausių apeigų buvo trinkos vilkimas per kaimą, užvežant ją į kiekvieną kiemą ir sudeginimas. Šis paprotys buvo paplitęs daugelyje Europos tautų (latviai, pietų slavai, graikai, šiaurės vokiečiai, anglai, prancūzai).
Linkėjimai
Žmonės nuo seno tikėjo, kad kaip sutiksi ir praleisi Naujuosius metus, taip visus tuos metus ir gyvensi, todėl stengėsi būti linksmi, nerūpestingi, nedarydavo niekam pikta.
Ramių ir gerų Žaliojo gaidžio metų!