2013-09-27 10:52
amadina22
Ūkinių prekių nurašymas
2013-09-27 / Konsultacija
Ar reikia nurašymo akto? Ar galima pačioje sąskaitoje nurodyti, kad prekės nurašytos?
Klausimas
Įmonės veikla - visuomeninis maitinimas (kavinė). Perkamos maisto ir ne maisto prekės. Vienoje PVM sąskaitoje faktūroje nurodytos įsigytos maisto prekės ir kitos ūkio prekės (pvz., muilas, servetėlės, indų ploviklis, tualetinis popierius, pjaustymo lentelės ir t. t.). Ar reikia surašyti nurašymo aktus ir juose išvardinti visas šias smulkias ūkio reikmėms įsigytas prekes? Ar užtenka ant bendros PVM sąskaitos - faktūros jas (be maisto produktų) išskirti ir nurodyti, kad prekės atiduotos naudoti bei patvirtinti direktorės parašu?
MERITS atsakymas
Paprastai, norint pripažinti leidžiamus atskaitymus, įmonė turi pademonstruoti, ne tik, kad sąnaudos yra įprastos jos vykdomai veiklai, būtinos pajamoms uždirbti ar ekonominei naudai gauti, bet ir kad šios sąnaudos faktiškai patirtos (PMĮ 17 str. 1 d.). Tuo tikslu dažniausiai rašomi aktai, kurie patvirtina tam tikro turto faktinį sunaudojimą.
Teisės aktai nenustato, kokie dokumentai turi būti surašomi ir nereikalauja, kad kiekvienas sunaudojimo faktas būtų pagrįstas nurašymo aktu. Dažnai pakanka kitokiais, paprastesniais būdais fiksuoti turto sunaudojimą ar perdavimą naudoti. Todėl nėra draudžiama pačioje PVM sąskaitoje faktūroje, kai perkami nedideli ūkinių prekių kiekiai, nurodyti ir atsakingo asmens parašu patvirtinti, kad prekės perduotos darbuotojams naudoti darbo tikslais. Šis būdas praktikoje naudojamas, tačiau nėra itin populiarus. Jį retai naudoja didelės įmonės (nes įsigyja didesnius prekių kiekius, yra didelis perkančių darbuotojų skaičius ir didesnis kontrolės poreikis, įmonės direktorius pats tokių sąskaitų nepasirašinėja, o šias pareigas pavesti vienam asmeniui, paprastai, nerizikuoja). Be to, toks nurašymo būdas reikalauja ir papildomų pastangų - nustatyti tokią nurašymo tvarką, jos taikymo sąlygas, apribojimus ir t.t.
Komentarai
Violeta Lepinaitiene, 2013-09-27 08:52
Sveiki, o mus tikrino VMI ir sakė, kad ant PVM s/faktūrų nieko negalima rašinėti, galima nurašymo akte nurodyti jos seriją ir Nr. ir nurašyti bendrą sumą, nevardijant visų prekių