2004-07-24 13:34
Loreta
2011-09-11 03-27
Nieko išskirtinio pildyti nereikia ir pranešinėti taip pat. Tačiau naktinis darbas turi savo išskirtinių bruožų. Apie tai pasiskaityti LR DK 154 ir 193 str.
VDI puslapyje yra paklausimas ir atsakymas apie naktinį darbą. Metu čia:
Prašome paaiškinti DK 154 str. 2 dalį- „naktiniu darbu laikomas darbas, jeigu trys darbo valandos tenka nakčiai“. Mūsų įmonėje darbuotojas pradeda dirbti 5 val. Ar laikoma 1 valanda darbo naktiniu darbu? Kaip reikia tokią valandą apmokėti?
Paaiškiname, kad DK 154 str. 1 d. nustatyta, kad nakties laikas yra kalendorinis laikas nuo dvidešimt antros valandos iki šeštos valandos. Šio straipsnio 2 dalyje įtvirtinta nuostata, kad naktiniu darbu laikomas darbas, jeigu trys darbo valandos tenka nakčiai.
Tuo atveju, jeigu darbuotojui tenka viena naktinio darbo valanda, tai toks darbas nebus laikomas naktiniu ir tokiu atveju nebus taikomi DK 154 str. 3 d. (dirbti naktį draudžiama skirti asmenis iki aštuoniolikos metų, taip pat darbuotojus, kuriems dirbti naktį neleidžia sveikatos priežiūros įstaigos išvada), 4 d. (invalidai, jeigu jiems nedraudžia invalidumą nustatanti komisija, nėščios moterys, neseniai pagimdžiusios moterys, krūtimi maitinančios moterys, darbuotojai, auginantys vaiką iki trejų metų, darbuotojai, vieni auginantys vaiką iki keturiolikos metų arba vaiką invalidą iki šešiolikos metų, gali būti skiriami dirbti naktį tik jų sutikimu), 6 d. (darbuotojų, dirbančių naktį, sveikata nemokamai tikrinama Vyriausybės nustatyta tvarka, taip pat darbuotojo pageidavimu (jei turi nusiskundimų dėl nakties darbo). Jeigu nustatoma, kad darbas naktį pakenkė arba gali pakenkti darbuotojo sveikatai, darbdavys, vadovaudamasis sveikatos priežiūros įstaigos išvada, privalo perkelti darbuotoją dirbti tik dieną) numatyti reikalavimai.
Pažymime, kad už kiekvieną (šiuo atveju- vieną) naktinio darbo valandą bus mokama vadovaujantis DK 193 str. nustatyta tvarka, tai yra, ne mažiau kaip pusantro darbuotojui nustatyto valandinio atlygio (mėnesinės algos).