2014-11-27 13:24
Tininga
Galbūt pravers šis straipsnis - galėsite vadovui jį pateikti.
Dalykinė apranga ir mokesčiai
2014-09-23 Nr. 35 (803)
Rasa ŠANTARIENĖ
Mokesčių specialistė
Klausimas
Įmonė darbuotojams ir vadovams, kurių pareiga – reprezentuoti bendrovę, bendraujant su klientais, norėtų nupirkti dalykinę aprangą (kelnes, marškinius, švarkus, kaklaraiščius, batus ir pan.). Ar tokios dalykinės aprangos įsigijimo, valymo ir kitos priežiūros sąnaudos gali būti priskiriamos įmonės leidžiamiems atskaitymams, ar atskaitomas pridėtinės vertės mokestis (toliau – PVM)?
Atsakymas
Leidžiamiems atskaitymams priskiriamos vieneto sąnaudos, patirtos įgyvendinant darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose (LR darbo kodekso 265 straipsnyje, LR darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme ir kituose teisės aktuose) numatytas privalomas kolektyvines ir (ar) asmenines darbuotojų saugos ir sveikatos priemones. Tokioms priemonėms priskiriamos nelaimingų atsitikimų prevencijos priemonės (specialių rūbų, akinių, pirštinių, kitų teisės aktuose ir kolektyvinėse sutartyse numatytų darbo apsaugos priemonių įsigijimas, saugių darbo vietų sukūrimas ir pan.). Įmonės turi nusistatyti vidaus tvarką, kurioje būtų nustatytas darbuotojų darbo drabužių naudojimas ir pagal kurią galima spręsti, ar darbo drabužiai yra privalomas reikalavimas, gaunant ekonominę naudą. Pažymėtina, kad reprezentacijai skirti rūbai, nebūtini darbo funkcijoms atlikti, pvz., asmeniniai kostiumai vadovams arba dalykiniai kostiumai darbuotojams ir pan., nelaikomi darbo drabužiais.
Dėl GPM
Atsižvelgiant į LR gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) įstatymo nuostatas, įmonės – darbdavio išlaidos, patirtos profesiniam prestižui palaikyti ir siekti atrodyti dalykiškai, t. y. darbuotojų (įskaitant vadovus) dalykinei aprangai (kelnėms, švarkams, marškiniams, kaklaraiščiams, batams), kuri nelaikoma specialiaisiais drabužiais arba darbo drabužiais (pvz., uniforma), kurių naudojimas, pagal įmonės veiklos pobūdį ir konkrečias sąlygas, turėtų būti nustatytas jos vidaus tvarkoje, ir jos valymo bei kitos priežiūros išlaidos būtų pripažįstamos tų darbuotojų natūra gautomis pajamomis, kurios apmokestinamos kaip su darbo santykiais susijusios pajamos, taikant GPMĮ 6 straipsnyje nustatytą 15 proc. GPM tarifą.
Dėl pelno mokesčio
Pagal LR pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) 17 str. 1 dalį, leidžiami atskaitymai yra visos faktiškai patirtos įprastinės tokiai veiklai vieneto sąnaudos, būtinos vieneto pajamoms uždirbti ar ekonominei naudai gauti. Leidžiamiems atskaitymams taip pat priskiriamos visos išlaidos darbuotojų naudai, jeigu ši darbuotojų gauta nauda, pagal GPMĮ nuostatas, yra GPM objektas.
Todėl įmonės darbuotojams nupirkta dalykinė apranga (kelnės, marškiniai, švarkai, kaklaraiščiai, batai ir pan.), naudojama bendraujant su klientais, nelaikoma darbo drabužiais. Tačiau dalykinės aprangos išlaidos ir jos valymo bei priežiūros išlaidos gali būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, kadangi, pagal GPMĮ nuostatas tokios išlaidos laikomos GPM objektu.
Dėl PVM
Pagal LR pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) įstatymo nuostatas, pagrindinė sąlyga PVM atskaitai – įsigytos ir (arba) importuotos prekės ir (arba) paslaugos turi būti skirtos ekonominei PVM apmokestinamai veiklai.
Jeigu, atsižvelgiant į PVM mokėtojo veiklos pobūdį ir nustatytą vidaus tvarką, kurioje numatytas ir apspręstas darbuotojų darbo drabužių naudojimas, darbuotojams jų tiesioginiam darbui atlikti duodama apranga, avalynė, tokios aprangos, avalynės sunaudojimas ir jų priežiūra (valymas) laikomi susijusiais su PVM mokėtojo vykdoma ekonomine veikla ir tokių išlaidų pirkimo ir (arba) importo PVM gali būti traukiamas į PVM atskaitą, jeigu PVM mokėtojas vykdo PVMĮ 58 str. 1 dalyje nurodytą veiklą. Šios nuostatos netaikomos rūbams, kurie nebūtini darbo funkcijoms atlikti, pvz., asmeniniai kostiumai vadovams arba dalykiniai kostiumai darbuotojams ir pan.
Taigi, dalykinės aprangos įsigijimas, siekiant aprengti darbuotojus, kad jų įvaizdis būtų reprezentatyvus, neturi tiesioginio ryšio su vykdoma ekonomine veikla, todėl tokios dalykinės aprangos, jos valymo ir kitos priežiūros paslaugų pirkimo PVM negali būti traukiamas į PVM atskaitą.