2
2014-12-14 15:34
Svetys
Gerbiamieji forumo dalyviai - Lietuvos-Norvegijos verslininkai,
Jeigu ruošiatės daryti verslą Norvegijoje, visai nebūtina jį į ten "persikelti".
Viską galima tvarkyti būnant Lietuvoje (“nuotoliniu būdu”), nes, veikiausiai, Jūsų verslo Norvegijoje esmė - pelno, kuris yra gaunamas dėl keliskart didesnio apmokėjimo už darbą, "eksportas" į Lietuvą, o pagrindinis pelno uždirbimo įrankis - darbo jėga (ne produkcija, technologijos ar intelektinė nuosavybė:).
Jums yra svarbiausia, kad tas pelno eksportas būtų legalus, o tuo pačiu - ilgalaikis. Ir natūralu, kad Jūs susiduriate su daugybe klausimų, nes jūsų verslas peržengia Lietuvos jurisdikcijos ribas, o jūs, tuo pačiu, degate noru, kad jis tų ribų neperžengtų (sąnaudų mažinimo prasme). Bet, deja, visiškai to padaryti neįmanoma - teks bent kažkokią dalį Norvegijoje "atverti". O tai galima padaryti labai "kompaktiškai" ir optimaliai. Tereikia tinkamai pritaikyti "know-how".
Jeigu jūs deleguosite visų klausimų sprendimą Norvegijos konsultantams (buhalteriams, teisininkams), greičiausiai ir gausite labiau norvegišką, bet ne lietuvišką verslo modelį. Ir už didelę kainą (nebūtinai dėl to, kad brangiai mokėsite už konsultantų paslaugas, bet dėl to, kad jų pasiūlytas modelis remsis norvegišku supratimu, kur paskaičiuotas pelnas jūsų nelabai ir nesužavės). Gal jie net nežino visų galimybių, kuriomis galima pasinaudoti darant tokį "nuotolinį" verslą iš Lietuvos, ir jiems net neįdomu, kas jūsų verslo schemoje "vyksta iki Norvegijos sienos".
Mokesčiai.
Tai - pagrindinė jūsų verslo Norvegijoje sąnaudų dalis ir, kaip matau, pagrindinis diskusijų objektas. Ir, bene, dažniausiai vyraujanti teorija - jei 183 dienos per metus neviršytos, tai visi mokesčiai gali būti mokami Lietuvoje. Jeigu tai būtų taip paprasta... Net jei kreipsitės į patį brangiausią norvegišką konsultantą, jis jums atsakys, kad egzistuoja n kriterijų ir aplinkybių, apsprendžiančių, kur jūsų atveju reikia susimokėti mokesčius (pajamų, socialinio draudimo įmokas, pelno, PVM). Todėl, kai jis išdėstys jums tas aplinkybes, jums tereikės "susidėlioti" optimaliausią verslo schemą ir pradėti atsiiminėti savo norvegišką pelną, optimizuotą lietuviško racionalumo sprendimais. Aišku, jis jums pats tos optimalios schemos nesudėlios dėl aukščiau aprašytos priežasties. Gal pamėginkim geriau kartu ją ramiai sudėlioti ;) (parašykite į mano asmeninę pašto dėžutę - pasidalinsime auksinėmis mintimis).
Norvegiškas minimumas.
Antrasis pagal aktualumą klausimas. Jeigu būti iki galo sąžiningu - Norvegijos institucijos puikiai supranta, kad komandiruojamam iš kitų šalių mokėti norvegišką minimumą ir dar apgyvendinti, ir dar bilietus/kurą nupirkti, ir dar pavalgymui kažkiek sumokėti... yra rusiškas biznis (kitaip sakant - bačka). Bet pigi darbo jėga yra labai geras variklis jų ekonomikai (infliacija ne tiek kyla, pagaliau ta darbo jėga kažkiek pati vartoja Norvegijoje, o gal netgi tos darbo jėgos darbo našumas geresnis ir t.t.), todėl, sakyčiau, kokia 90 proc. atvežtų į Norvegiją darbo bičių jokio reikalaujamo minimumo negauna (nebent, gauna tik kartu sudėjus visas komandiruotės išlaidas, tačiau niekas Norvegijoje jų nelaiko apmokėjimu už darbą, nes nuo jų neskačiuojami mokesčiai), ir, to minimumo negaudami, sėkmingai darbuojasi jau keletą metų. Tad pažiūrėkim į situaciją kūrybiškai. Atsispirkim nuo to, kiek klientas linkęs mums mokėti, ir kokį darbo užmokestį galime mokėti darbuotojams, ir atraskim aukso vidurį.
Patikrinimai darbo vietoje.
Pats nemaloniausias momentas visoj šitoj schemoj... Bet protingai veikiant, galima gi visus išbandymus įveikti. Blogiausia tai - kad daryti patikrinimų niekam ir nereikės - nuo 2015 metų visi privalėsime pateikti išsamią informaciją apie savo darbuotojų, dirbančių Norvegijoje, darbo užmokestį/valandinį atlygį, darbo laiką, specialybę, išskaičiuotus mokesčius, darbo pradžią ir pabaigą ir t.t. ir tik elektroniniu būdu ir griežtai kiekvieną mėnesį (popierinės deklaracijos nuo 2015 m. nebus priimamos). Taigi, privalėsim atskleisti visas kortas patys, nenueidami nuo savo kompo. Tikiu, kad ir tai galima padaryti protingai. Juk lietuviai turi pokerio pasaulio čempioną, o norvegai - tik šachmatų...:)
Svetys.
P.S.
Parašykite į mano asmeninę pašto dėžutę, galėsim pasamprotauti apie gariausią sprendimą jūsų verslui Norvegijoje.