VDI informuoja!
www.vdi.lt/
DARBŲ SAUGA: IR BAUSTI, IR KONSULTUOTI
Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Mindaugas Pluktas reiškia nerimą, kad darbdaviai imasi per mažai priemonių užtikrinti profesinei saugai ir sveikatai, o gamybos ir komerciniai rezultatai dažnai iškeliami aukščiau už darbuotojų sveikatą ir net gyvybę.
Per šių metų 8 mėnesius, palyginti su 2004 metų tuo pačiu laikotarpiu, bendras sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų skaičius išaugo nuo 159 iki 220 arba 38 proc. Nelaimingų atsitikimų darbe padidėjo beveik visuose pavojingiausiuose veiklos sektoriuose – statyboje, transporte, medienos apdorojime, žemės ūkyje, maisto ir chemijos pramonės šakose, miškininkystėje, elektros tiekime.
Šiais metais įvyko dvi itin skaudžius padarinius turėjusios avarijos – grupiniai nelaimingi atsitikimai Kauno baldų akcinėje bendrovėje ,,Karigė”, kur dėl blogos techninės priežiūros sugriuvo pastato dalis, ir Vilniaus plytų gamybos akcinėje bendrovėje ,,Silikatas”. Pastaroji avarija įvyko sprogus potencialiai pavojingam įrenginiui – autoklavui, kai buvo visiškai nesilaikoma jo saugaus naudojimo reikalavimų. Be neišmatuojamo skausmo dėl žmonių aukų ir sužeistųjų, pastaraisiais metais įvykusių avarijų metu įmonės patyrė ir daug materialinių nuostolių: ,,Silikatas“ dėl prastovų kasdien patiria apie 100 tūkst. litų nuostolio, iki šiol nedirba ,,Karigė“, avarijos 2003 m. AB „Ukmergės gelžbetonis“ nuostolis - apie 6 mln. litų.
Visi šie padariniai siejasi su nuolat didėjančiu darbuotojų saugos ir sveikatos bei darbo įstatymų pažeidimų skaičiumi, kurių šiais metais nustatyta beveik 57 tūkst. arba 9 proc. daugiau nei pernai.
Įvertindamas esamą padėtį, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) vadovas pasirašė nurodymą dėl priemonių nelaimingiems atsitikimams darbe mažinti. Jame pabrėžiama, kad ypač dažni sunkūs ir mirtini nelaimingi atsitikimai vykdant pavojingus darbus: dirbant aukštai, naudojant pavojingas chemines, degias ir sprogias medžiagas, naudojant potencialiai pavojingus įrenginius, taip pat - netinkamai prižiūrint pastatus. Daugiau kaip du trečdaliai sunkių ir tiek pat mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta mažose ir vidutinėse įmonėse (iki 250 darbuotojų). Tai, kad leidžiama dirbti deramai nemokytiems ir nekokybiškai instruktuotiems darbuotojams, liudija, kad turinčių iki vienerių metų darbo įmonėje stažą sunkiai ir mirtinai susižalojusių darbuotojų dažnumo koeficientas 5 kartus didesnis negu vidutiniškai šalyje.
Todėl, vadovaudamasis VDI įstatymo suteikta teise, Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius nurodo įmonių vadovams nedelsiant sustabdyti neatitinkančius darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų procesus, susijusius su darbais aukštyje, potencialiai pavojingų įrenginių naudojimu, pavojingomis cheminėmis bei degiomis ir sprogiomis medžiagomis, kitais darbais, atitinkamais nutarimais priskirtais pavojingų darbų kategorijai ar netvarkinguose pastatuose, iki bus pašalinti pažeidimai.
Įmonių vadovams taip pat nurodoma paskelbus šį nutarimą ,,Valstybės žiniose“ per dešimt kalendorinių dienų organizuoti visų darbuotojų, kurių darbo stažas įmonėje iki vienerių metų, pakartotinį mokymą ir žinių tikrinimą darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais.
Tikrindami, kaip vykdomas šis nutarimas, darbo inspektoriai kartu konsultuos, ką reikėtų padaryti, kad konkrečiose darbo vietose būtų saugu, tačiau jiems taip pat pavesta įmonių vadovams, darbdavio įgaliotiems asmenims, kitiems administracijos pareigūnams bei įmonių darbuotojams taikyti baudas, atitinkančias galimą nustatytų pažeidimų grėsmę darbuotojų saugai, sveikatai ir gyvybei. Be to, inspekcijos vadovybė pavedė atitinkamoms tarnyboms išnagrinėti baudžiamosios atsakomybės dėl įvykusių nelaimingų atsitikimų darbe netaikymo pagrindus. Pabrėžtina, kad iš maždaug 260 bylų, kurias inspektoriai perdavė ikiteisminio tyrimo institucijoms, VDI turimomis žiniomis, iškeltos tik kelios baudžiamosios bylos. Inspektoriai turėtų neapsiriboti jau įvykusių mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo bylų perdavimu prokuratūroms, tačiau teikti medžiagą ikiteisminio tyrimo institucijoms pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą, kai darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimai galėjo sukelti nelaimingus atsitikimus darbe, avarijas ar kitus sunkius padarinius.
Išskiriant bylas, susijusias su saugos reikalavimų vykdant darbus aukštyje pažeidimais, taip pat naudojant potencialiai pavojingus įrenginius, pavojingas chemines, degias ir sprogias medžiagas bei kitus pavojingus darbus, jas pavesta nagrinėti VDI teritorinių skyrių vedėjams (skiriant baudas nuo 2000 Lt iki 3000 Lt), Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui (skiriant baudas nuo 3000 iki 5000 Lt).
Inspektavimo organizavimo, priežiūros ir informavimo skyrius, tel. 260 3756, 260 3393, 265 1628.