Tininga rašė:
Dar štai iš Mokesčių sulferio:
8. Kaip turėtų būti kompensuojamas viršvalandinis darbas poilsio dieną, dirbtas suminės darbo laiko apskaitos režimu?
Taikant suminę darbo laiko apskaitą, viršvalandžiai skaičiuojami ir kompensuojami tik apskaitinio laikotarpio pabaigoje. Taigi, jei darbuotojas konkretų apskaitinio laikotarpio mėnesį dirbo poilsio dieną, ji kompensuojama mokant šio mėnesio darbo užmokestį (pagal DK 144 str. 1 ar 5 dalies nuostatas, t. y. mokant dvigubai ar suteikiant atitinkamą kasmetinių atostogų laiką).
DK 119 str. 1 dalis nustato, kad viršvalandžiai – laikas, kada darbuotojas faktiškai dirba viršydamas darbo laiko režimo jam nustatytą darbo dienos (pamainos) ar apskaitinio laikotarpio bendrą darbo laiko trukmę. Taigi, jei apskaitinio laikotarpio pabaigoje darbuotojui apskaičiuojami viršvalandžiai (nepriklausomai nuo to, ar jie fiksuojami dėl dirbtos poilsio ar kitos dienos), jie kompensuojami DK 144 str. 4 dalyje nustatyta tvarka (t. y. pusantro karto arba suteikiant atitinkamą kasmetinių atostogų laiką).“
Remdamasi šiuo išaiškinimu, įmonė turėtų už 18 valandų sumokėti dvigubai kaip už darbą poilsio dieną, o apskaitinio laikotarpio pabaigoje už 20 valandų reikėtų mokėti kaip už viršvalandžius (manoma, kad tokia pati tvarka turėjo būti taikoma ir iki 2017-07-01).
Mūsų vertinimu, tokia VDI specialistų pozicija nėra pagrįsta. Darbo kodeksas nereikalauja už viršvalandžius, kurie susidarė dėl darbo poilsio dieną, mokėti 2,5 karto. Pagal DK 144 str. 4 dalį „už viršvalandinį darbą poilsio dieną, kuri nenustatyta pagal darbo (pamainos) grafiką, <...> mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis“. Taigi dvigubas mokėjimas pagal DK 144 str. 4 dalį apima ir mokėjimą už darbą poilsio dieną, ir mokėjimą už viršvalandžius, kai dirbama poilsio dieną, todėl papildomai mokėti už tuos pačius viršvalandžius apskaitinio laikotarpio pabaigoje, mūsų vertinimu, įmonė neturėtų.
Suminėje apskaitoje sutaptys beprasmės. Negali pasakyti, ar viršvalandžiai su kažkuo sutapo, nes jie abstraktūs, nesusieti su konkrečia diena, o gaunami aritmetiškai.Taip pat suminėje beprasmybė darbas poilsio dieną. Ten iš esmės tik šventinės apmokamos pagal faktą.
O šiaip pagal LAT didesnis tarifas matematiškai apima mažesnį ir nematau jokių priežasčių, kodėl kažką dabar reikėtų interpretuoti kitaip.