2008-05-07 08:47
Rolanda
2011-09-11 05-49
Prokūra – tai specifinė įgaliojimo rūšis. Palyginti su paprastu įgaliojimu, skiriasi jos subjektai ir naudojimo paskirtis. Prokūrą gali išduoti tik juridiniai asmenys – verslininkai. Prokūra paprastai išduodama juridinio asmens darbuotojui, o kartais ir kitam asmeniui. Bet kuriuo atveju, ji gali būti išduodama tik fiziniam asmeniui, vadinamam prokuristo. Skirtingai nuo bendrojo įgaliojimo, prokūra taikoma verslo santykiams: ji suteikia prokuristui teisę atstovaujamojo vardu ir jo interesais atlikti teisinius veiksmus, susijusius su juridinio asmens (verslininko) verslu. Prokūra taip pat suteikia teisę prokuristui atstovaujamojo vardu ir jo interesais atlikti teisinius veiksmus teisme ir kitose, ne teismo institucijose.
Atsižvelgiant į juridinio asmens rūšį, prokūrą išduoda atitinkamas valdymo organas arba savininkas. Prokūrą taip pat gali išduoti atitinkamo valdymo organo ar savininko įgaliotas asmuo. Detalesnė prokūros išdavimo tvarka turėtų būti numatyta juridinio asmens steigimo dokumentuose.
Prokūra skirstoma į vienasmenę (išduodamą vienam asmeniui) ir bendrąją (išduodamą keliems asmenims). Bendroji prokūra leidžia veiksmingai kontroliuoti asmenis, kuriems suteikta teisė veikti juridinio asmens vardu: turėdami bendrąją prokūrą, visi prokuristai privalo veikti kartu.
Prokūra turi būti rašytinė ir pasirašyta asmens, turinčio teisę ją išduoti. Nustatytos paprastos rašytinės formos nesilaikymas nedaro prokūros negaliojančios, nes toks padarinys nėra įsakmiai nurodomas , tačiau tokiu atveju, kilus ginčui dėl prokūros išdavimo, šalys negalės remtis liudytojų parodymais siekdamos įrodyti šį faktą. Taip pat prokūra turi būti įregistruota teisės aktų nustatyta tvarka.