Aš žiūrėčiau kitaip. Už paslaugas firma pinigėlius vis viena paims, o kai gaunamų pinigų suma tiesiogiai priklauso nuo rezultato, rezultatas gerėja. Aš rinkčiausi paslaugą "su premija" - tada rezultatu suinteresuota ne tik aš, bet ir tas, kas atlieka tą paslaugą, O dabar - nustatyta konkreti suma už darbą, o rezultatas gali būt pšššš.... Ir ką? Na skaičiuosi delspinigius, sankcijas, bet darbas nuo to padarytas nebus, tik įsivelsi į ilgus ginčus ir turėsi galvos skausmą.
Čia analogiškai kavinei - gali triukšmaut, reikšt teises, bet kur kas geriau veikia arbatpinigiai
O bendrai dėl darbo kokybės - juk niekas Tau netrukdo numatyt tas pačias sankcijas už darbo kokybę darbų vertei, bet palikt ir sėkmės mokestį - vykdytojas bent turės dėl ko stengtis.
Loreta rašė: Tiesi, ne visai taip - "sėkmės mokestis" nėra užmokestis už darbą. Jo esmė, kaip buvo minėta - premija. Už darbo rezultatą (bent taip tai įvardija šio mokesčio gavėjai). Tai gana naujas būdas pasipiniguoti. Iki šiol buvo viskas aišku - sudarei sutartį ir apmokėjai už darbą. Sakykim, darbą tau atliko nekokybiškai. Tam ir sutartis, kad gali išmušti tą darbą pataisyti. Su "sėkmės mokesčiu" tai neišdegs. Nesėkmės atveju tu jo paprasčiausiai nemokėsi (arba bus grąžintas), tačiau už patį darbą tu JAU apmokėjai. Darbas tai padarytas - ir visai nesvarbu, kad nesėkmingai, jie niekuo nerizikuoja.
Gudrus reikalas - tuo užsiimančios firmos sugeba susukti, jog pats užmokestis už darbą tėra to darbo savikainos padengimas. Gavus "sėkmės mokestį" jau gali prisikabinti etiketę kaip patikimai ir sėkmingai dirbanti tame versle.
Kas dėl leidžiamų/neleidžiamų...
Tikrai nerizikuočiau su leidžiamais. Bet gal mes per daug įbauginti visokių suvaržymų? Wolfik - barškink užklausimą, žiauriai įdomu sužinoti.