2012-06-07 14:34
Sandra_v
Birželio 5 d. Seimas priėmė Darbo kodekso ir lydinčiųjų įstatymų pataisas, kurios reglamentuoja palankesnes įvaikinimo sąlygas bei darbuotojų saugos ir sveikatos pagerinimą. Šių įstatymų projektams svarstyti Socialinių reikalų ir darbo komitetas buvo paskirtas pagrindiniu.
Seimas priėmė Darbo kodekso 170, 178, 179, 180 ir 184 straipsnių pakeitimo ir papildymo bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 5, 6, 17, 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymus, kuriais siekiama sukurti palankesnes sąlygas įvaikinto vaiko, nepriklausomai nuo jo amžiaus, pirminei adaptacijai įtėvių šeimoje iškart po įvaikinimo bei sudaryti palankias sąlygas šeimoms įvaikinti vyresniojo amžiaus vaikus.
Priimtos Darbo kodekso pataisos numato, kad įsiteisėjus teismo sprendimui įvaikinti, pagal šeimos pasirinkimą, įmotei ar įtėviui būtų suteikiamos 3 mėnesių vaiko priežiūros atostogos.
Jeigu darbuotojas tuo pačiu metu tam pačiam vaikui prižiūrėti turėtų teisę tiek į atostogas pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 1 dalį, tiek pagal siūlomą naują reguliavimą, darbuotojui būtų suteikiamos atitinkamos atostogos jo pasirinkimu.
Be to Ligos ir motinystės socialiniu draudimu apdrausta įmotė (įtėvis) įgyja teisę vaiko priežiūros atostogų metu, t.y. 3 mėnesius, jeigu įmotė (įtėvis) anksčiau negavo motinystės (tėvystės) pašalpos tam pačiam vaikui prižiūrėti, gauti 70 procentų kompensuojamojo uždarbio dydžio motinystės (tėvystės) pašalpą.
Šeimos, įvaikinusios vyresnius vaikus, turėdamos 3 mėnesių vaiko priežiūros atostogas, kurių metu nustatyta tvarka būtų kompensuojama dalis prarastų darbo pajamų, galės daugiau dėmesio skirti tarpusavio ryšiams su įvaikintu vaiku formuoti iškart po įvaikinimo.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys išreiškė viltį, kad minėtų nuostatų įteisinimas paskatins vyresnių be tėvų globos likusių vaikų įvaikinimą.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymu minėtos nuostatos įsigalios jau šių metų rudenį.
Seimas taip pat priėmė Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 1, 2, 11, 12, 13, 18, 19, 22, 25, 27, 29, 33 straipsnių ir priedo pakeitimo ir papildymo įstatymą ir Darbo kodekso 264, 266 ir 274 straipsnių pakeitimo įstatymą.
Šiais įstatymais siekiama pašalinti įstatymų nuostatų ir Tarybos direktyvos 89/391/EEB dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai darbe gerinti nustatymo nuostatų prieštaravimus ir nacionalinėje teisėje įgyvendinti Tarybos direktyvos 91/383/EEB, pateikiančios papildomas priemones, skatinančias gerinti terminuotuose arba laikinuose darbo santykiuose esančių darbuotojų saugą ir sveikatą darbe. Įstatymai įsigalios 2012 m. liepos 1 d.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto inf