2008-07-26 14:16
Loreta
2011-09-11 05-54
Nėra Darbo kodekse tokios nuostatos, kad paskutinę atostogų ar nedarbingumo dieną negalima atleisti, jei yra toks paties darbuotojo pageidavimas. Nes DK 94 str. sako:
2. Šalys negali nustatyti tokių darbo sąlygų, kurios pablogina darbuotojo padėtį, palyginti su ta, kurią nustato šis Kodeksas, įstatymai, kiti norminiai teisės aktai ir kolektyvinė sutartis.
Toliau - štai jums trys komentarai:
Teisininkė Regina Vaičiulionytė
2. Ar darbuotoją galima atleisti iš darbo paskutinę jo atostogų dieną arba paskutinę nedarbingumo dėl ligos dieną, jei darbuotojas raštu pats to pageidauja?
DK 127str. 1d. nustatyta, kad darbuotojas turi teisę nutraukti neterminuotą ir terminuotą darbo sutartį apie tai raštu įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš 14 kalendorinių dienų. Kolektyvinėje sutartyje gali būti numatytas ir kitoks įspėjimo terminas, bet ne ilgesnis kaip mėnuo. DK 127str. 2d. nustatyta, kad minėtas darbo sutartis darbuotojas gali nutraukti įspėjęs prieš 3 darbo dienas, jeigu tokį prašymą grindžia liga ar neįgalumu, trukdančiu tinkamai atlikti darbą, jei darbdavys nevykdo įsipareigojimų pagal darbo sutartį, pažeidžia įstatymus ir kolektyvinę sutartį. Tik neterminuotą darbo sutartį darbuotojas turi teisę nutraukti apie tai raštu įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas, jeigu jis yra įgijęs teisę į visą senatvės pensiją arba ją gauna. Visais čia išvardytais atvejais darbo sutartis turi būti nutraukta nuo darbuotojo prašyme nurodytos dienos, bet ne vėliau kaip po 3 darbo dienų. Tokios įstatymo nuostatos įtvirtina darbdavio galimybę susirasti naują darbuotoją vietoj išeinančio.
Abiem klausime nurodytais atvejais galima atleisti, tik reikia laikytis prašymo padavimo terminų. Jeigu darbuotojas, padavęs prašymą atleisti paskutinę nedarbingumo dieną ar paskutinę atostogų dieną, negrindžia savo prašymo neįgalumu ar liga, tai jis galės būti atleistas tik po 14 kalendorinių dienų.
Teisės firmos „Amber law“ teisininkė Henrieta Valatkevičiūtė.
Darbuotojo pareiškimas yra valinis aktas. Kiekvienas asmuo savo subjektinėmis teisėmis disponuoja savarankiškai.
DK 131 straipsnis nustato darbo sutarties nutraukimo apribojimus. Vadovaujantis šio straipsnio 1 dalimi draudžiama įspėti apie darbo sutarties nutraukimą ir atleisti iš darbo darbuotoją laikino nedarbingumo laikotarpiu, taip pat jo atostogų metu.
Pažymėtina, kad DK 131 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatą, kuri numato draudimą atleisti darbuotoją iš darbo laikino nedarbingumo laikotarpiu, aiškinant vadovaujantis DK 10 straipsnyje nustatytais principais bei sistemiškai su DK 127 straipsnio 1 dalimi, darytina išvada, kad darbo sutarties nutraukimui pagal DK 127 straipsnio 1 dalį minėta draudžiančioji nuostata atleisti darbuotoją laikino nedarbingumo laikotarpiu netaikytina. Atsižvelgiant į išdėstytą, darytina išvada, kad darbdavys turi teisę atleisti darbuotoją iš darbo pagal DK 127 str. 1 dalį darbuotojo nedarbingumo laikotarpiu, įskaitant ir paskutinę nedarbingumo laikotarpio dieną.
Teisininkai Pivoras ir Kasiliauskas
Ar galima darbuotoją atleisti iš darbo paskutinę jo atostogų, ar paskutinę jo nedarbingumo dieną? Sodra teigia, kad DK draudžia atleisti paskutinę nedarbingumo dieną. Tačiau tai yra darbuotojo pageidavimas - jis nesutinka po ligos grįšti į darbą, o darbdavys suteikia jam tokią galimybę. Ar nenukentės įmonė, išmokėdama tokiam darbuotojui atsiskaitymą paskutinę jo nedarbingumo dieną? Arba jeigu atsiskaitymą išmokės sekančią dieną po nedarbingumo - ar turi teisę Sodra už tą dieną tokiam žmogui priskaičiuoti papildomai darbo užmokestį bei su juo susijusius mokesčius, teigdama, kad darbo užmokesčio žiniaraštyje tą dieną yra darbuotojo parašas ir dėl to darytina išvada, kad jis tą dieną dirbo.
Darbuotoją atleisti jo paskutinę nedarbingumo ar atostogų dieną galima, kai darbuotojas savo prašyme atleisti iš darbo nurodo konkrečią pageidaujamą atleidimo dieną. Atleidimo dieną su darbuotoju yra privalu pilnai atsiskaityti. Jei paskutinę darbo dieną darbuotojas nedarbingas arba atostogauja, tai šios dienos laikyti darbo diena negalima. Tokiu atveju Sodra neteisėtai traktuoja, jog darbuotojas tą dieną dirbo. Darbo kodeksas draudžia nutraukti darbo sutartis su darbuotoju jo nedarbingumo arba atostogų metu tik pagal DK 129 str. ir 136 str. 2, 3 d.
Darbo kodeksas Nr. IX-926, 129, 131 136 str. 2 ir 3 dalys
___________________________________________________________________________
Taigi, jokių debatų daugiau šia tema - ji išnagrinėta skersai ir išilgai.