2020-06-05 10:43
allana
Dar radau, man atrodo, kad aš buvau teisi 60 d.d.
Kada darbuotojas praranda sukauptas kasmetines atostogas? Kaip taikyti DK 127 str. 5d.?
Darbuotojai, iki Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) įsigaliojimo turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2020 m. liepos 1 d.
Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad dėl trejų metų termino susitarė socialiniai partneriai derėdamiesi dėl DK nuostatų, o taip pat į tai, kad buvo treji metai (nuo 2017 m. liepos 1 d.), tam, kad būtų išnaudotos už ankstesnį laikotarpį nepanaudotas atostogas. Taip pat paminėtina, kad DK 128 str. 1 d. nustatyta, kad kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus. Kasmetinių atostogų tikslas – atkurti darbuotojo darbingumą, todėl įstatymas nustato abiejų šalių pareigą (darbuotojo – pasinaudoti, o darbdavio – suteikti) kasmetines atostogas bent vieną kartą per darbo metus. Todėl paprastai tokių atvejų, kai darbuotojas turi sukauptų kasmetinių atostogų daugiau kaip už trejus darbo metus, neturėtų būti.
Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad po 2020 liepos 1 d. bus prarandamos ne tik atostogų dienos, bet ir kompensacija už atostogų dienas, viršijančias trejų metų laikotarpį. Taigi darbuotojas turi teisę išnaudoti visas sukauptas kasmetines atostogas ar gauti už jas kompensaciją iki 2020 m. liepos 1 d. Po to darbuotojas galės pasinaudoti sukauptomis kasmetinėmis atostogomis ar gauti už jas kompensaciją vadovaujantis DK 127 str. 5 d. nustatytais apribojimais.
Atostogų dienų skaičius už trejų metų laikotarpį gali skirtis priklausomai nuo darbuotojo pareigybės, statuso, darbo stažo pas tą darbdavį. Pvz., minimalioji atostogų trukmė yra 20 darbo dienų, vadinasi bus prarandama galimybė pasinaudoti atostogomis virš 60 darbo dienų. [i][/i][b][/b]Pedagoginių darbuotojų atostogų trukmė - 40 darbo dienų, vadinasi jiems atitinkamai pradings ilgesnės nei 120 darbo dienų atostogos