,,Mes išsukam į vos regimą miško proskynos keliuką, riedam palei suartą lauką, aš žiūriu į ponios Elenos namuką ir ją, stovinčią greta, pasirėmusią ant lazdos, žiūrinčią į mus, ir mėginu nuspėti, kiek šiuo metu Lietuvoje yra vienišų pagyvenusių žmonių - tokių, kurie yra vieni kiaurą dieną ir kurie trečiu sakiniu imtų pasakoti savo gyvenimo istoriją su begaliniu dėkingumu, kad yra, kas klauso.
O tikroji ponia Nijolė - užtektinai aukšta, tvirta, tiesi spindinčio veido moteris - mūsų tikrai laukė ir laukė taip, kad sunku ir apsakyti.
Jos šuo Maksas iš pradžių lojo, katinas Murkis taip ir nepasirodė (jo dubenėliai užkelti ant klėties stogo, kad katinui nuolat pavydintis Maksas nepasiektų), tačiau Nijolės šviesumas, humoras, išmintis ir tiesiog visą sodybą užpildanti dvasia buvo tai, dėl ko vertėjo ranka numoti į visų įtaruolių skeptikų mintis ir leistis į šį kelią, kurį vadinau nedidele avantiūra.
Manau, mes visos jautėm, kad kelio gale mūsų laukia kažkas tokio ypatingo, kad net aš pritrūkstu žodžių tam aprašyt.
Nijolės sąmoningumo galėtų pavydėti daugelis. Daugelis jos amžiaus žmonių, daugelis dvidešimčia ir net trisdešimčia metų jaunesnių. Daugelis mano bendraamžių, tiesą sakant.
- O ką ? O kad man tikrai labai gera gyvent. Na kojos jau pavargo. Bet aš tai vis dar mėgaujuos.
Ponia Nijolė jau sunkiai nueina puskilometrį iki ponios Elenos sodybos. Dar pavasarį pavažiuodavo iki kaimo ir dviračiu, tačiau rudeniop dėl įsisenėjusių stuburo problemų ėmė sunkiai vaikščioti.
Dabar "autolafkė" (kaimuose populiari parduotuvė ant ratų) atvažiuoja ir iki jos kiemo (anksčiau atvykdavo iki Elenos). Nijolė sakosi pabendraujanti su "autolafkės" vairuotoju ir jo žmona - rudeniop jiedu atvykę ir į mišką pagrybaut nueina, o ir šiaip, visad noriai papasakoja pasaulio naujienų, atveža ką skanaus Maksui ir Murkiui.
Nors sunkokai juda, Nijolė nenusimena.
- Vis tiek bruzdu, keliuos pusę penkių, atsinešu porą malkų, kad pajudėčiau, - sako šviesaus veido moteris, kuriai duočiau daugių daugiausia šešiasdešimt penkerius metus.
Tiesą sakant, jos kaimynė Elena už ją oficialiai vyresnė vos ketveriais metais, tačiau vizualiai atrodo, kad jas skiria mažiausiai trys dešimtys metų. Marijos radijas ir kantyčkos (arba maldaknygės - vietine tarme) skaitymas, kaip suprantu, ponios Elenos nejaunina. O Nijolės kūno ir proto jaunystę, regis, palaiko jos nuostatos:
- O aš labai tikiu minties galia, stengiuosi nusiteikti gerai, - savo gyvybingumo paslaptį atskleidžia ji. Ir juokiasi.
Mums sėdint prie stalo ir kertant Nijolės keptą žuvį staiga pasigirsta triukšmas - pamanau, Maksas atbėgo ir letenom braižo duris, toks garsas.
- Aaa, čia pelės, - žaismingai ranka numoja Nijolė. - Negaliu padėt nuodų, nes katinas gali rasti. Va Elena savo gryčioj peles tai šeria - padėjus joms atskirus dubenėlius.
- Kokia ji gera! - susižaviu.
- A čia ne iš gerumo, čia iš skūpumo - ji šeria jas, kad jai gerų daiktų negraužtų, - juokiasi Nijolė. - Kitąmet žadu remontuoti namą, susidėsiu naujas grindis ir iškraustysiu peles.
Kad kiaunės išpjovė gandriukus prieš trejus metus ir nuo to laiko gandrai nebeperi gandralizdyje, sužinojau vos iššokusi iš mašinos. Lapės vis nudaigodavo vieną kitą Nijolės katiną. Tačiau aptikusi, kad kaimo gilumoje kaimynų apleistoje klėtyje lapė atsivedė penkis lapiukus, Nijolė pati virdavo košes lapiukams ir nešdavo maitinti.
Lapė buvo tiek dėkinga, kad kartais kurį vaiką prasivesdavo įstrižai kiemo - rodydavo, kaip išaugo, išdidžiai mosuodama uodega.
- Ar ateina dar kokie gyvūnai iš miško? Gal koks briedis atrioglina? - klausiu prisiminusi, kaip prieš kelias vasaras per mūsų sodybos kiemą išdidžiai prarisnojo du briedžiai.
- O, ateina. Briedė viena jau porą metų, be patino. Buvo elnių. Va stirnos žiemą ateina prie šito lango. Maksas inkšdavo inkšdavo žiūrėdamas pro langą, kol jos mano braškes kapstydavo iš po sniego. Bet gaila man jų būdavo, nu ką čia vysi gyvūnus žiemą, alkani gi. Tai leidau tas braškes galutinai iškapstyti. Nebėra jau.
Tiek mintyse, tiek garsiai pasakiau, kad šiandien atšvenčiau savo Kūčias. Manau, didesnio stebuklo šiemet tikėtis man jau būtų įžūlu.
Man sutikti žmogų - tai sukurti savo sieloje dar vieną kambarį. Tačiau kad sutiktum žmogų iš tikro, neužtenka susėsti su juo prie vieno stalo. Kad sutiktum žmogų, turi išdrįsti jį sutikti - su visomis galimomis to pasekmėmis.
O kai susitikimas įvyksta, savo sieloje turi naują kambarį, kuriame gali sutikti dar nesutiktą save. Turi naują kambarį naujiems sielų žaidimams.
Šiemet mano siela šia prasme tapo rūmais - su slaptomis menėmis, pilnomis žodžiais neišreiškiamo džiaugsmo.''
www.facebook.com/ilze.butkute/posts/10202806886762988