2009-06-15 21:02
dakli
2011-09-11 06-18
Gavau atsakymą iš VMi dėl patalpų nuomos ir individualios veiklos įregistravimo, gal ir kities įdomu:
[quote:4528743fbe]Fizinis asmuo nuomoja juridiniam asmeniui patalpas (buto dalį ar/ir kitas gyvenamąsias patalpas) pagal nuomos sutartį (sutartis sudaryta 2 metams). Įmonė išskaičiuoja privalomus mokesčius ir perveda juos į biudžetą. Paklausime prašoma paaiškinti:
1. Ar fizinis asmuo privalo įregistruoti individualią veiklą, jei:
a) nuomoja tik vieną patalpą juridiniam asmeniui - biurui;
b) nuomoja keletą patalpų skirtingiems juridiniams asmenims?
2. Ar juridinis asmuo nepažeidžia įstatymų, nereikalaudamas, kad fizinis asmuo įregistruotų individualią veiklą?
Atsakydami į pateiktus klausimus paaiškiname:
1. Klausimas.
Patalpų nuomos veikla galima verstis įsiregistravus individualią veiklą, įsigijus verslo liudijimą (nuomojant tik gyventojams) arba savarankiškai mokėti nuo gautų nuomos pajamų 15 procentų gyventojų pajamų mokestį ir 6 procentus privalomo sveikatos draudimo įmokas, jei ši veikla yra atsitiktinė.
Pagal 2002-07-02 Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 (Žin., 2002, Nr. 73-3085, Žin. 2008, Nr. 149-6033; toliau - GPMĮ) 2 straipsnio 7 dalies nuostatas individuali veikla – tai savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Individualiai veiklai priskiriama savarankiška bet kokio pobūdžio komercinė arba gamybinė veikla, savarankiška kūryba, sporto, atlikėjo, profesinė veikla, išskyrus veiklą, kuri privalo būti licencijuojama. Individualios veiklos pajamoms nepriskiriamos pajamos iš atsitiktinių, vienkartinių sandorių, kuriuos gyventojas atliko veikdamas kaip privatus asmuo.
Nustatant ar vykdoma veikla atitinka individualios veiklos požymius, kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų įvertinti individualią veiklą apibrėžiančių kriterijų visumą: tęstinumą, ekonominės naudos siekimą, gaunamų pajamų dalį visose gyventojo mokestiniu laikotarpiu gautose pajamose.
Jūsų paklausime nurodytu atveju reikia įvertinti kokiam tikslui buvo įsigytos nuomojamos patalpos, asmeniniam naudojimui ar verslui vykdyti. Jeigu įsigijote asmeninį turtą savo reikmėms ir susiklosčius aplinkybėms nenaudojamą turtą išnuomojote įmonei ar gyventojui ir šie sandoriai yra atsitiktiniai, kuriuose nėra „verslininkiškumo” elementų, tokios pajamos individualios veiklos pajamoms nepriskiriamos. Jeigu patalpas gyventojas įsigijo su tikslu vykdyti turto nuomos veiklą, jas įrengė ir pritaikė nuomai ar atliko aktyvius veiksmus, kurių pasėkoje pasikeitė objektas, ar gyventojo vykdoma veikla turi versliškumo arba komerciškumo požymius, kai visa veikla nuo pat jos vykdymo pradžios turi tikslą gauti pajamų ar kitos ekonominės naudos, laikoma, kad vykdoma individuali veikla, kurią gyventojas nustatyta tvarka privalėtų įregistruoti mokesčių mokėtojų registre. Tačiau tuo atveju, kai gyventojas nuomoja vienai ar kelioms įmonėms savo asmeniniams poreikiams įsigytą turtą ar jo dalį, kuris susiklosčius aplinkybėms yra nenaudojamas ir šis sandoris yra atsitiktinis, kuriame nėra „verslininkiškumo” elementų, tokia veikla nelaikoma individualia gyventojo veikla, ir pajamos iš tokios veiklos nepriskiriamos individualios veiklos pajamoms, tokiu atveju gyventojas individualios veiklos įregistruoti neprivalo.
2 Klausimas.
Gyventojas įvertinęs aukščiau nurodytus individualios veiklos kriterijus privalo pats nuspręsti ar jis vykdo individualią veiklą ir jeigu yra vykdoma veikla, šią veiklą privalo nustatyta tvarka įregistruoti. Įmonei nėra prievolės kontroliuoti, kad gyventojas būtų įregistravęs individualią veiklą, tai paties gyventojo prievolė ir jis pats atsako už individualios veiklos įregistravimą. Įmonė, apmokestindama gyventojo turto nuomos pajamas, pajamas priskiria A arba B klasės pajamoms, atsižvelgdama į tai, ar gyventojas pateikė individualios veiklos pažymą. Gyventojui nuomojant patalpas įregistravus individualią veiklą, gautos turto nuomos pajamos, pagal mokesčio mokėjimo tvarką yra priskiriamos gyventojo B klasės pajamoms, nuo kurių visus privalomus mokesčius turi sumokėti pats gyventojas. Asmeniui, nuomojančiam patalpas, nepateikus įmonei individualios veiklos vykdymo pažymos, gautos turto nuomos pajamos pagal mokesčio mokėjimo tvarką yra priskiriamos gyventojo A klasės pajamoms. Šiuo atveju įmonė iš gyventojo turto nuomos pajamų privalo išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą 15 procentų gyventojų pajamų mokestį ir 6 procentų privalomojo sveikatos draudimo įmoką.
Šis paaiškinimas parengtas atsižvelgiant į Jūsų išdėstytas aplinkybes. Jei paaiškėtų kitokių ar papildomų svarbių aplinkybių, Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija pasilieka teisę situaciją įvertinti kitaip.
[/quote]