2009-10-04 12:27
Individas
2011-09-11 06-27
Vis dažniau forume randu įdomios info liečiančios sutartys. Kai kas pasiūlo standartinę ( naujas aspektas, negirdėtas, bet labai įdomus),kai kas paslaugų (teisininkai verkia).:))
Taigi,panagrinėkime konkrečias sutarčių rūšys.
[quote:245e35848f]Rangos sutartis
Rangos sutartimi viena šalis (rangovas) įsipareigoja atlikti tam tikrą darbą savo rizika pagal kitos šalies (užsakovo) užduotį ir perduoti šio darbo rezultatą užsakovui, o užsakovas įsipareigoja atliktą darbą priimti ir už jį sumokėti.
Rangos sutarties dalykas
1. Rangos sutartis sudaroma pagaminti arba perduoti tam tikrą darbo rezultatą arba atlikti kitokius darbus, kurių metu sukurtas rezultatas perduodamas užsakovui. Rangovas iki sutarties sudarymo privalo suteikti užsakovui visą reikiamą informaciją, susijusią su darbų atlikimu, taip pat informaciją apie darbui atlikti būtinas medžiagas bei darbui atlikti reikalingą laiką.
2. Jeigu rangos sutartis sudaryta daiktui pagaminti, tai rangovas užsakovui kartu su pagamintu daiktu perduoda ir teises į jį.
3. Jeigu sutartis nenustato ko kita, rangovas darbus atlieka savo rizika ir savarankiškai nustato užsakovo užduoties įvykdymo būdus.
4. Jeigu atliekamų darbų pobūdis ir vertė palyginti su pagaminto, perkamo ar perdirbto daikto verte yra nedideli, tai sutartis pripažįstama ne rangos, o pirkimo–pardavimo sutartimi. [/quote]
[quote:245e35848f]Paslaugų teikimo sutarties aprašymas
Paslaugų sutartimi viena šalis (paslaugų teikėjas) įsipareigoja pagal kitos šalies (kliento) užsakymą suteikti klientui tam tikras nematerialaus pobūdžio (intelektines) ar kitokias paslaugas, nesusijusias su materialaus objekto sukūrimu (atlikti tam tikrus veiksmus arba vykdyti tam tikrą veiklą), o klientas įsipareigoja už suteiktas paslaugas sumokėti.[/quote]
[quote:245e35848f] Pirkimo–pardavimo sutartimi viena šalis (pardavėjas) įsipareigoja perduoti daiktą (prekę) kitai šaliai (pirkėjui) nuosavybės ar patikėjimo teise, o pirkėjas įsipareigoja priimti daiktą (prekę) ir sumokėti už jį nustatytą pinigų sumą (kainą) (
Imkim pvz. fizinis asmuo kloja trinkeles juridiniam asmeniui. Ir per kokia sutartį visą tai prakišti? Galima būtų ir per standartinę, ir per paslaugų, bet to nenumato. Vienareikšmiškai, tai turi būti rangos sutartis. Nebent, jeigu atliekamų darbų pobūdis ir vertė palyginti su pagaminto, perkamo ar perdirbto daikto verte yra nedideli, tai sutartis pripažįstama ne rangos, o pirkimo–pardavimo sutartimi.
O kaip sužinoti,kad vertė nedidelė? Vienam ir šimtas litų vertė afigėna, kitam ir dvidešimt tūkstančių nedidelė suma.
O gi štai ką sako :
1.73 str. Rašytinė sandorių forma.
1) FA sandoriai , kai sandorio suma sudarymo metu yra didesnė kaip penki tūkstančiai litų...
2) JA steigimo sandoriai;
Vadinasi, galime teigti, kad nuo penkių tūkstančių litų, jau vertė skaitosi didelė. Todėl iki 5 000 lt. vyniojam į pirkimo- pardavimo sutartį, o nuo penkių- rangos sutartį.
Kodėl negalime visą tai įvynioti į paslaugų sutartį? Paslaugų sutartis yra skirta paslaugoms nesusijusioms su materialaus objekto kūrimų. Tai yra intelektinė paslauga (TEO, Omnitel, Bitė ir t.t.).
Žinoma, tokios klaidos nėra labai reikšmingos. Bet esant reikalui, neteisingas sutarties formos pasirinkimas gali turėti labai didelių niuansų. Iki to, kad sutartis pripažįstama neteisėta. Ir liekame ant ledo su apmokėjimų....