2016-09-09 11:25
Tess
Ar dėl naujojo sąskaitų plano reikia keisti apskaitos politiką
Jeigu sąskaitų planas ar finansinių ataskaitų (balanso, pelno (nuostolių) ataskaitų ir kitų) formos yra įmonėje nustatytos tvarkos, kuri vadinasi apskaitos politika, dalis, teks ją pakeisti įtraukiant naująjį sąskaitų planą ir naujas formas. Jeigu pagal įmonės apskaitos politiką sąskaitų plano ir formų pasikeitimas nelaikomas apskaitos politikos pasikeitimu, jokių pakeitimų daryti nereikės.
Klausimas
Įmonė turi patvirtintą apskaitos politiką. Nuo 2016 m. sausio 1 d. pasikeitė verslo apskaitos standartai ir sąskaitų planas. Sąskaitų planą įmonė pakeitė. Ar reikia keisti įmonės apskaitos politiką?
Atsakymas
„Apskaitos politika – apskaitos principai, apskaitos metodai ir taisyklės, skirti ūkio subjekto apskaitai tvarkyti ir finansinėms ataskaitoms sudaryti“ (BAĮ 2 str. 2 d.).
Įmonės sąskaitų planas ir jos naudojamos finansinių ataskaitų formos paprastai nėra apskaitos politikos dalis (nėra apskaitos principai, metodai ir taisyklės). Įmonės savo tvarkose, kuriomis nustato apskaitos politiką, dažnai nurodo, kad sąskaitų plano pakeitimas ar papildymas bei finansinių ataskaitų formų pasikeitimas nelaikomas apskaitos politikos keitimu. Iš esmės apskaitos metodai ir principai, kuriais remiantis tvarkoma apskaita, nuo 2016 metų nesikeitė.
Jeigu įmonė yra parengusi vieną tvarką, kuri vadinasi apskaitos politika, ir sąskaitų planas ar finansinių ataskaitų formos yra šios tvarkos dalis, sąskaitų plano pakeitimą teks įforminti kaip apskaitos politikos pakeitimą ir pakeisti balanso bei kitas finansinių ataskaitų formas, nes 2016 metais naudojamos jau kitokios formos, nei buvo naudojamos 2015 metais.
Apskaitos politiką įmonė turėtų keisti, jeigu keičia kokius nors apskaitai tvarkyti taikomus principus, apskaitos metodus ar taisykles. Jeigu įmonė nuo 2016 metų jų nekeitė, keisti apskaitos politikos nereikėtų. Informacijos pateikimo finansinėse ataskaitose pasikeitimas (pavyzdžiui, kitaip grupuojamas finansinis turtas ir įsipareigojimai, pajamos ir sąnaudos, atskirai registruojamos ateinančių laikotarpių sąnaudos ir pan.) ir informacijos registravimas naudojant kitokias buhalterines sąskaitas neturėtų būti laikomas apskaitos politikos pakeitimu. Tačiau jeigu įmonė savo tvarkoje yra nurodžiusi, ką ir kokiose sąskaitose registruoja, kokios sąskaitų korespondencijos naudojamos ir kaip pildomos finansinės ataskaitos, pakeitimus tokioje tvarkoje padaryti reikėtų.
Jeigu įmonė yra nedidelė ir nori pasirinkti pildyti nuosavo kapitalo ir pinigų srautų ataskaitas, nors jos jai neprivalomos, toks pasirinkimas gali būti įformintas atskiru įmonės vadovo spendimu nekeičiant apskaitos politikos. Jeigu labai maža įmonė nuspręstų netaikyti išimčių, nustatytų Įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme, ir norėtų rengti tokias pačias ataskaitas kaip ir didesnės įmonės, savo spendimą taip pat galėtų įforminti įsakymu. Jeigu nuspręstų sudaryti trumpą balansą bei trumpą pelno (nuostolių) ataskaitą taip, kaip nustatyta ĮFAĮ, rašyti įsakymo, mūsų vertinimu, nereikėtų.
Taigi kokius įsakymus rašyti ir kaip keisti įmonės nustatytas tvarkas ir taisykles, susijusias su sąskaitų plano ir finansinių ataskaitų pasikeitimu, turėtų spręsti kiekviena įmonė, įvertinusi savo situaciją: kokios tvarkos ir taisyklės įmonėje yra patvirtintos, kas jose nuo 2016 metų nebeatitinka apskaitos standartų nuostatų ir naujojo sąskaitų plano ir kokie pakeitimai būtini.