Nėra nesveiko maisto – yra tik nesveika mityba

A
AL_Dona 40
2004-12-22 17:03 AL_Dona
Pakalbėkime apie tai, ką valgome, ir ar žinome iš ko susideda mūsų maistas... smile

Kaip nepasiklysti tokioje daugybėje įvairaus maisto smile Ar valgyti viską, kas skanu, ar kruopščiai atsirinkti tik tai, kas sveika smile
Prie maisto produkto sudėties -maistingumo ženklinimo - gali būti nurodomi ir naudojami maisto priedai. Jie dedami į maisto produktus technologiniais tikslais. Leidžiamų naudoti maisto produktų priedų yra per 2000. Jie yra patikrinti ir užregistruoti Europos Ekonominėje Bendrijoje, kuri jiems suteikia E numerį. Siūlomų maisto produktų priedų vartojimo kiekiai maisto produktuose nėra kenksmingi žmogaus sveikatai. Dažniausiai naudojami maisto priedai: citrinos rūgštis - E330, pieno rūgštis -E27, acto rūgštis - E260.
Į maisto produktus dažnai dedama Dažiklių - medžiagos, suteikiančios maisto produktams spalvą. Tai gali būti preparatai iš maisto produktų, natūralių medžiagų, bei susintetinti. Pavyzdžiui, beta karotinas E-160a (gelsvas), karamelė E-150a.
Konservantai - medžiagos, pailginančios maisto produkto tinkamumo vartoti laiką. Jie apsaugo produktą nuo mikroorganizmų sukeliamo gedimo. Tai yra druska, actas, citrinos rūgštis.
Panašią funkciją atlieka ir Antioksidantai, apsaugantys produktą nuo gedimo, kurį sukelia oksidacija. Citrinos rūgštis gali būti naudojama ir kaip konservantas, ir kaip oksidantas. Gamtoje citrinos rūgšties niekur nerasi, ji susintetinta medžiaga, nors ją dažniausiai vertiname kaip natūralų produktą. Actas taip pat sintetinis gaminys. Kitas maistinis priedas, valgomoji druska - natrio chloridas - natūralus produktas.
Kai kada kaip maistinis priedas naudojami Dirbtiniai šaldikliai, medžiagos, neturinčios cukraus, tačiau suteikiančios produktams saldų skonį.
Dirbtinio šaldiklio pavyzdys gali būti sacharinas E954, aspartamas E951.
Gana dažnai maisto produktuose aptinkami Emulsikliai. Tai medžiagos, padedančios sudaryti ir išlaikyti dviejų ir daugiau nesimaišančių medžiagų pastovų mišinį maisto produktuose. Dažniausiai naudojami emulsikliai - E450, E452, E500 ir kiti.
Kuo daugiau riebalų. Tuo daugiau ligų
Kažkodėl dauguma žmonių, pirkdami maisto produktus, labiausiai linkę atkreipti dėmesį į tai, kiek juose yra maisto priedų, pažymėtų E raide. Iš tiesų labiau reikėtų atsižvelgti į tai, kiek maisto produktas turi riebalų, angliavandenių, baltymų, mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo). Jų balansas yra mūsų mitybos ir egzistencijos pagrindas. Per didelis arba per mažas kiekis tampa daugelio ligų priežastimi.
Lietuviai mėgsta valgyti daug ir riebiai. Jeigu geria pieną, tai kuo jis riebesnis, tuo geresnis. Riebi grietinė ir varškė - pačios geriausios. Būtina įsisąmoninti, kad riebalai - tai pagrindas cholesterolio kiekio padidėjimui organizme. Kuo daugiau vartojame riebalų, tuo didesnė tikimybė susirgti ateroskleroze. Užsikemša kraujagyslės, padidėja kraujospūdis, vystosi insultai, infarktai.
Reikia žiūrėti, kad mūsų maiste netrūktų mineralinių medžiagų, ypač kalcio, magnio, kalio. Dėl kalcio trūkumo organizme jauniems žmonėms silpniau vystosi kaulai, vyresnio amžiaus - prasideda kaulų retėjimas. Todėl pirkdami pieno produktus, atkreipkime dėmesį į tai, kiek juose yra kalcio.
Labai svarbi maisto sudėtinė dalis - baltymai. Jie mūsų organizmo statybinė medžiaga. Reikia nuolat stebėti cukraus kiekį organizme ir, reikalui esant, keisti jį šaldikliais.

Ar limonaduose esantis E330 tikrai sukelia vėžį? Kokie dar yra pavojingi E, kurių vertėtų vengti?
E raidė su numeriu reiškia priemaišas, kurios leidžiamos naudoti maisto pramonėje ir jų saugumas, naudojant tam tikrais kiekiais, patvirtintas visose Europos Sąjungos šalyse. Šios sudėtinės dalys gali būti užrašomos pilnais pavadinimais arba raide “E” ir kokiu nors skaičiumi. Pastarasis variantas yra daug patogesnis, pilni medžiagų pavadinimai ant etikečių užima daug vietos, vis tiek pirkėjui tai yra mažiau žinomi ir mažiau svarbūs ingredientai. Kai kurie E numerių pavyzdžiai: E150 – karamelė, E440 – pektinas, E101 – riboflavinas (vitaminas B2), E300 – askorbino rūgštis (vitaminas C) ir t.t. E330 yra ne kas kita, kaip paprasta citrinos rūgštis, kuri yra universali ir labai plačiai naudojama daugelyje maisto produktų kaip antioksidantas ir skonį gerinanti medžiaga. Citrinos rūgštis yra bespalvė organinė medžiaga, įeinanti į daugelio augalų bei gyvūnų audinių ir skysčių sudėtį, tačiau didžiausia jos koncentracija yra citrinose ir kituose citrusiniuose vaisiuose. Pirmą kartą citrinos rūgštis išgauta 1784 m. iš citrinų sulčių. Ją išgavo švedų chemikas Carl Wilhelm Scheele, ir nuo to laiko citrinos rūgštis, kaip maisto papildas, naudojama iki šių laikų. Tik šiais laikais ji gaminama fermentacijos (rūgimo) būdu iš cukranendrių ar melaso, susidarius grybeliui Aspergillus. Bet ji taip pat išgaunama iš ananasų ar citrinų. Citrinos rūgštis plačiai naudojama maisto pramonėje ir įeina į nealkoholinių gėrimų sudėtį, kepinių, alaus, džemų, sriubų, saldainių, konservuotų vaisių, padažų ir vyno sudėtį. Vartojant citrinos rūgštį didelio šalutinio poveikio nenustatyta. Tik tai, kad ji yra stiprus dirgiklis ir vartojant dideliais kiekiais padidina dantų bei dantenų jautrumą bei sukelia dantų eroziją. Kalbos apie tai, kad ji sukelia vėžinius susirgimus, yra klaidingos. Manoma, kad šis sąmyšis kilo dėl neteisingai išversto žodžio “Krebs”. Citrinos rūgštis dalyvauja riebalų, baltymų, karbohidratų skaidyme į anglies dioksidą ir vandenį. Šias chemines reakcijas tyrinėjo britų (gimęs Vokietijoje) biochemikas Hans Adolf Krebs. 1953 m. jis gavo Nobelio premiją fiziologijos ir medicinos srityje ir buvo labai gerai žinomas trikarboksilo rūgšties (citrinos rūgšties) ciklo, dar vadinamo Krebs ciklo tyrimais. Taigi, citrinos rūgštis yra pagrindinis Krebs’o ciklo komponentas, o vokiečių kalboje žodis “Krebs” reiškia “vėžys”. Verčiant ciklo pavadinimą buvo padaryta klaida ir kilo sąmyšis, kad citrinos rūgštis sukelia vėžį. Citrinos rūgštis priskiriama prie mažiausiai sveikatai pavojingų maisto priedų. Tačiau yra tokių, kurių ypatingai vertėtų vengti.
Sutikite, kad ne vienas, pirkdamas kokį nors maisto produktą, gąsdinasi, pamatęs raidę „E“. Ši raidė reiškia numerį, kuris Europoje suteikiamas patikrintam ir leistam naudoti maisto priedui. Kiekvienas priedas prie E turi ir skaitmeninį kodą. Pvz. citrinos rūgštis – E330, sūdytoje mėsoje ar konservuose esanti salietra – E252, beje, jau naudojama šimtus metų, antioksidantas – askorbo rūgštis (E300), plačiau žinoma kaip vitaminas C, dažnai dedamas į maistą, kuriame yra taukų ir aliejų, tam, kad maistas neapkarstų. Emulgatoriai padeda tokioms dalims, kaip vanduo ir riebalai, susimaišyti, o stabilizatoriai – kad jie ir vėl neatsiskirtų. Standiklių vaidmuo toks pat, kaip ir miltų padažuose – jie suteikia standumo. Želatininės medžiagos, pvz. pektinai (E440), padeda uogienėms sustingti ir pan. Netgi, atrodytų, tokiame „nekaltame“ produkte – meduje surastume net 6 E – tai leidžiama norma. Gydytoja tikino, kad visų šių priedų naudojimas griežtai reglamentuotas LR Sveikatos apsaugos ministerijos. Kitaip sakant, jų dedama tiek, kiek priklauso – ne daugiau.


Plačiausiai vartojami maisto priedai

(Sąraše pateikti maisto priedai
atitinka Lietuvos higienos normos HN53-1995
"Leidžiami vartoti maisto priedai"
reikalavimus)
E 200, E 202, E 203 Sorbininė rūgštis ir jos kalio, kalcio druskos

Konservantai

Vartojama fermentiniuose sūriuose, grūdėtoje varškėje, margarine, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose, mėsos padažuose, džiovintuose vaisiuose, vaisių sultyse ir koncentratuose, uogienėse, daržovių gaminiuose, ketčupų koncentratuose, cukraus gaminiuose, vynuose, nealkoholiniuose gėrimuose, salotų padažuose ir majonezuose, moliuskų, krevečių, vėžiagyvių ir kt. gaminiuose.

E 210 - E 213 Benzoinė rūgštis ir jos natrio, kalio, kalcio druskos

Konservantai

Vartojama margarine, salyklo ekstrakte, vaisių ir daržovių gaminiuose, žuvų gaminiuose, nealkoholiniuose gėrimuose, pastose iš žolių ekstraktų, skystuose kiaušiniuose - jų baltymuose, tryniuose, salotų padažuose ir majonezuose, moliuskų, krevečių ir kitų vėžiagyvių gaminiuose.

E 220 Sieros dioksidas

E 221 - E 223 Natrio sulfitas, hidrosulfitas, metabisulfitas

E 224, E 228 Kalio metabisulfitas, bisulfitas

Konservantai, antioksidantai

Vartojama džiovintuose vaisiuose, šviežiose vaisių sultyse, vaisių gaminiuose, džiovintose daržovėse, daržovių gaminiuose, džiovintose bulvėse, kristalinėje gliukozėje, vynuose, miduje, fermentuotame acte, garstyčiose, krakmole, želatinoje.

E 234 Nizinas

Konservantas

Vartojama lydytuose sūriuose.

E 235 - Pimaricinas

Konservantas

Vartojama lydytuose sūriuose.

E 236 - E 238 Skruzdžių rūgštis ir jos natrio, kalcio druskos

Konservantai

Vartojama šviežiose vaisių sultyse.

E 249, E 250 Kalio nitritas, natrio nitritas

Konservantai, spalvų fiksatoriai

Vartojama mėsos gaminiuose.

E 251, E 252 Natrio nitratas, kalio nitratas

Konservantai, spalvų fiksatoriai

Vartojama fermentiniuose sūriuose, lydytuose sūriuose.

E 260 - E 263 Ledinė acto rūgštis ir jos kalio, natrio, kalcio druskos

Konservantai, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos

Vartojama majonezuose, maistiniame kazeine, salotų padažuose, grybų gaminiuose su rūgščiu užpilu, žuvų gaminiuose, daržovių marinatuose, mėsos padažuose, albuminuose.

E 270 Pieno rūgštis

Rūgštingumą reguliuojanti medžiaga

Vartojama vynuose, miduje, aluje, degtinėse, konjakuose, likeriuose, trauktinėse, viskiuose, romuose, brendžiuose, džinuose, nealkoholiniuose gėrimuose, leduose, aliejuose, mėsos gaminiuose, mėsos padažuose, duonoje, daržovių gaminiuose, žuvų gaminiuose, cukraus gaminiuose, pietų patiekalų koncentratų milteliuose, grybų gaminiuose su rūgščiu užpilu, maistiniame kazeine, albuminuose.

E 280 - E 283 Propiono rūgštis ir jos natrio, kalcio, kalio druskos

Konservantai

Vartojama duonoje, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose.

E 290 Anglies dioksidas

Įpakavimo dujos

Vartojama vynuose, miduje.

E 296 Obuolių rūgštis

Rūgštingumą reguliuojanti medžiaga

Vartojama nealkoholiniuose gėrimuose, mėsos padažuose.

E 300 - E 302 Askorbininė rūgštis ir jos natrio, kalcio druskos

Antioksidantai

Vartojama pieno milteliuose, grietinės milteliuose, mėsos gaminiuose, mėsos konservuose, mėsos padažuose, miltų ir grūdų gaminiuose, cukraus gaminiuose, vynuose, miduje, nealkoholiniuose gėrimuose, desertinių koncentratų milteliuose.

E 306 - E 309 Natūralūs ir sintetiniai tokoferoliai

Antioksidantai

Vartojama margarine, lydytuose riebaluose, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose, aliejuose, mėsos konservuose, mėsos padažuose.

E 320 Butilhidroksianizolas (BHA)

Konservantas, antioksidantas

Vartojama mėsos konservuose, mėsos padažuose, mėsos gaminiuose, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose, lydytuose riebaluose, kramtomosiose gumose, džiovintose bulvėse.

E 322 Lecitinas

Antioksidantas, emulsiklis

Vartojama pieno produktuose, valgomuosiuose leduose, mėsos padažuose, miltuose duonai kepti, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, cukraus gaminiuose.

E 325 - E 327 Natrio, kalio ir kalcio laktatai

Antioksidantai, užpildai, drėgmę išlaikančios medžiagos, rūgštingumą

reguliuojančios medžiagos

Vartojama daržovių gaminiuose, desertinių koncentratų milteliuose, albuminuose.

E 330 - E 333 Citrinos rūgštis, natrio, kalio, kalcio citratai

Antioksidantai, rūgštingumą reguliuojančios, izoliuojančios medžiagos,

emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama pieno produktuose, valgomuosiuose leduose ir jų koncentratuose, sūriuose, margarinuose, aliejuose, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose, mėsos gaminiuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, vaisių gaminiuose, pomidorų gaminiuose, daržovių ir mėsos konservuose, žuvų gaminiuose, alkoholiniuose gėrimuose, nealkoholiniuose gėrimuose, pietų patiekalų koncentratų milteliuose, desertiniuose koncentratuose, gėrimų koncentratų milteliuose, tešlos koncentratuose, garstyčiose, salotų padažuose, majonezuose, albuminuose, maistiniame kazeine.

E 334 - E 337 Vyno rūgštis ir jos natrio, kalio druskos

Rūgštingumą reguliuojančios, izoliuojančios medžiagos, antioksidantai,

stabilizatoriai

Vartojama mėsos gaminiuose, vaisių gaminiuose, daržovių gaminiuose, cukraus gaminiuose, alkoholiniuose gėrimuose, nealkoholiniuose gėrimuose, desertinių koncentratų milteliuose, gėrimų koncentratų milteliuose.

E 338 Ortofosforo rūgštis Antioksidantas, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga

Vartojama "Cola" gėrimuose, maistiniame kazeine.

E 339 - E 340 Natrio, kalio fosfatai

Rūgštingumą reguliuojančios, izoliuojančios medžiagos, stabilizatoriai,

emulsikliai

Vartojama pieno konservuose, lydytuose sūriuose, kepimo milteliuose, kiaušinių milteliuose.

E 341 Kalcio fosfatai

Rūgštingumą reguliuojančios, miltų apdorojimo, kietinimo, tešlos

kildymo, lipnumą reguliuojančios medžiagos

Vartojama vaisių gaminiuose.

E 355 - E 357 Adipino rūgštis, jos natrio ir kalio druskos

Rūgštingumą reguliuojančios medžiagos

Vartojama valgomuosiuose leduose, kepimo milteliuose, pietų patiekalų koncentratų milteliuose, desertinių koncentratų milteliuose, gėrimų koncentratų milteliuose, biriuose prieskoniuose, tešlos koncentratuose.

E 400 - E 404 Algino rūgštis, jos natrio, kalio, amonio ir kalcio druskos

Stabilizatoriai, tirštinimo, pagalbinės medžiagos

Vartojama grietinėlėje (sterilizuota UHT, skirta plakti ir plakta), vaisių sultyse, nealkoholiniuose gėrimuose, gaminiuose, vynuose, miduje, gėrimų koncentratų milteliuose, tešlos koncentratuose, salotų padažuose.

E 406 Agaras

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, stingdanti ir pagalbinė medžiaga

Vartojama pieno produktuose, mėsos konservuose, mėsos padažuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, vaisių sultyse, vaisių gaminiuose, žuvų gaminiuose, cukraus gaminiuose, vynuose, miduje, desertinių koncentratų milteliuose.

E 407 Karagenanas ir jo natrio, kalio, amonio druskos

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, stingdanti ir pagalbinė medžiaga

Vartojama grietinėlėje (sterilizuota UHT, skirta plakti ir plakta), fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, nefermentuoto pieno gėrimuose su maisto produktais (kakava, kava, sultimis), valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, margarine, mėsos konservuose, mėsos padažuose, vaisių gaminiuose, desertinių koncentratų milteliuose, salotų padažuose, majonezuose su sumažintu riebalų kiekiu.

E 410 Karob grūdų guma

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, pagalbinė medžiaga

Vartojama fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, varškės desertuose ir sūreliuose, valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, daržovių gaminiuose, žuvų gaminiuose, nealkoholiniuose gėrimuose, desertinių koncentratų milteliuose, grybų padažuose ir kremuose, salotų padažuose, majonezuose.

E 412 Guar guma

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, pagalbinė medžiaga

Vartojama fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, varškės desertuose ir sūreliuose, valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, mėsos padažuose, daržovių gaminiuose, pomidorų gaminiuose, žuvų gaminiuose, nealkoholiniuose gėrimuose, pietų patiekalų koncentratų milteliuose, grybų padažuose ir kremuose, salotų padažuose, majonezuose.

E 414 Arabik guma

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, pagalbinė medžiaga

Vartojama cukraus gaminiuose, nealkoholiniuose gėrimuose.

E 415 Ksantan guma

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, pagalbinė medžiaga

Vartojama fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, mėsos padažuose, daržovių gaminiuose, pomidorų gaminiuose, salotų padažuose, majonezuose.

E 420 Sorbitolis ir sorbitolio sirupas

Saldiklis, izoliuojanti medžiaga, drėgmę išlaikanti ir pagalbinė medžiaga,

emulsiklis

Vartojama sumažinto kaloringumo ar be cukraus desertuose ir panašiuose produktuose, mėsos gaminiuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, cukraus gaminiuose, kramtomosiose gumose.

E 421 Manitolis

Saldiklis, lipnumą reguliuojanti ir pagalbinė medžiaga

Vartojama sumažinto kaloringumo ar be cukraus desertuose ir panašiuose produktuose, cukraus gaminiuose, kramtomosiose gumose.

E 422 Glicerinas

Drėgmę išlaikanti ir pagalbinė medžiaga

Vartojama mėsos gaminiuose, dešrų apvalkaluose, cukraus gaminiuose, kramtomosiose gumose.

E 440 Pektinai

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, stingdanti ir pagalbinė medžiaga

Vartojama grietinėlėje (sterilizuota UHT, skirta plakti ir plakta), fermentiniuose pieno gėrimuose, fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, nefermentuotuose pieno gėrimuose su maisto produktais (kakava, kava, sultimis), valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, margarine, mėsos padažuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, vaisių gaminiuose, daržovių gaminiuose, cukraus gaminiuose, nealkoholiniuose gėrimuose, desertinių koncentratų milteliuose, salotų padažuose, majonezuose su sumažintu riebalų kiekiu.

E 441 Želatina

Tirštinimo medžiaga, stabilizatorius, stingdanti ir pagalbinė medžiaga

Vartojama varškės desertuose, varškės sūreliuose, mėsos gaminiuose, mėsos konservuose, mėsos padažuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, žuvų gaminiuose, cukraus gaminiuose, desertinių koncentratų milteliuose, įvairiuose prieskoniuose.

E 444 Sacharozės acetato izobutiratas (SAIB)

Emulsiklis, stabilizatorius, tirštinimo medžiaga

Vartojama nealkoholiniuose gėrimuose.

E 450a,b,c Dinatrio, trinatrio, tetranatrio difosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose, mėsos gaminiuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, kepimo milteliuose, tešlos koncentratuose, kakavos masėje.

E 450d,e Dikalio, tetrakalio difosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose.

E 451a,b Pentanatrio, pentakalio trifosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose.

E 452a,b,c,d Kalio, natrio, kalcio polifosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose, mėsos gaminiuose.

E 460 Celiuliozė

Emulsiklis, pagalbinė medžiaga

Vartojama dešrų apvalkaluose, mėsos padažuose.

E 470 Riebiųjų rūgščių druskos

Emulsiklis, stabilizatorius, lipnumą reguliuojanti medžiaga

Vartojama džiovintose daržovėse.

E 471 Riebiųjų rūgščių mono- ir di-gliceridai

Emulsiklis, stabilizatorius, pagalbinė medžiaga

Vartojama grietinėlėje (sterilizuota UHT, skirta plakti ir plakta), natūraliuose pieno milteliuose arba su maisto produktais (kava, cukrumi, kakava), grietinėlės milteliuose, fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, varškės desertuose, varškės sūreliuose, valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, margarine, desertinių koncentratų milteliuose, kramtomosiose gumose, džiovintose bulvėse, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, mėsos padažuose, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose.

E 472a,b,c,e Acto, pieno, citrinos, diacetilvyno ir riebiųjų rūgščių gliceridai

Emulsikliai, stabilizatoriai, pagalbinės ir izoliuojančios medžiagos

Vartojama fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, varškės desertuose, varškės sūreliuose, margarine, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose, mėsos gaminiuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, desertų koncentratų mišiniuose.

E 444 Sacharozės acetato izobutiratas (SAIB)

Emulsiklis, stabilizatorius, tirštinimo medžiaga

Vartojama nealkoholiniuose gėrimuose.

E 450a,b,c Dinatrio, trinatrio, tetranatrio difosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose, mėsos gaminiuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, kepimo milteliuose, tešlos koncentratuose, kakavos masėje.

E 450d,e Dikalio, tetrakalio difosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose.

E 451a,b Pentanatrio, pentakalio trifosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose.

E 452a,b,c,d Kalio, natrio, kalcio polifosfatai

Emulsikliai, stabilizatoriai

Vartojama lydytuose sūriuose, mėsos gaminiuose.

E 460 Celiuliozė

Emulsiklis, pagalbinė medžiaga

Vartojama dešrų apvalkaluose, mėsos padažuose.

E 470 Riebiųjų rūgščių druskos

Emulsiklis, stabilizatorius, lipnumą reguliuojanti medžiaga

Vartojama džiovintose daržovėse.

E 471 Riebiųjų rūgščių mono- ir di-gliceridai

Emulsiklis, stabilizatorius, pagalbinė medžiaga

Vartojama grietinėlėje (sterilizuota UHT, skirta plakti ir plakta), natūraliuose pieno milteliuose arba su maisto produktais (kava, cukrumi, kakava), grietinėlės milteliuose, fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, varškės desertuose, varškės sūreliuose, valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, margarine, desertinių koncentratų milteliuose, kramtomosiose gumose, džiovintose bulvėse, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, mėsos padažuose, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose.

E 472a,b,c,e Acto, pieno, citrinos, diacetilvyno ir riebiųjų rūgščių gliceridai

Emulsikliai, stabilizatoriai, pagalbinės ir izoliuojančios medžiagos

Vartojama fermentiniuose šiluminiai apdorotuose po surauginimo pieno gėrimuose, varškės desertuose, varškės sūreliuose, margarine, konditeriniuose ir kulinariniuose riebaluose, mėsos gaminiuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, desertų koncentratų mišiniuose.

E 578 Kalcio glukonatas

Rūgštingumą reguliuojanti, kietinimo medžiaga

Vartojama vaisių, pomidorų gaminiuose.

E 620 Glutamino rūgštis

Aromato sustiprinimo medžiaga

Vartojama mėsos padažuose.

E 621 Mononatrio glutamatas

Aromato sustiprinimo medžiaga

Vartojama mėsos gaminiuose, mėsos konservuose, daržovių ir mėsos konservuose, mėsos padažuose, pietų patiekalų koncentratų milteliuose, biriuose prieskoniuose.

E 622 - E 625 Monokalio, kalcio, monoamonio, magnio gliutamatai

Aromato sustiprinimo medžiagos

Vartojama mėsos padažuose.

E 901 Bičių vaškas, baltas ir geltonas

Glazūros medžiaga

Vartojama cukraus gaminiuose, kramtomosiose gumose.

E 950 Acesulfamas K

Maisto saldiklis

Vartojama sumažinto kaloringumo ar be cukraus: nealkoholiniuose gėrimuose, desertuose ir panašiuose produktuose, konditerijos gaminiuose, kramtomosiose gumose, valgomuosiuose leduose, saldžiarūgščiuose žuvų prezervuose bei pusiau prezervuose, vėžiagyvių bei žuvų marinatuose, padažuose, garstyčiose.

E 951 Aspartamas

Maisto saldiklis

Vartojama sumažinto kaloringumo ar be cukraus: nealkoholiniuose gėrimuose, desertuose ir panašiuose produktuose, konditerijos gaminiuose, kramtomosiose gumose, valgomuosiuose leduose, sumažinto kaloringumo vaisių ir daržovių gaminiuose, saldžiarūgščiuose vaisių ir daržovių prezervuose, žuvų prezervuose, vėžiagyvių bei žuvų marinatuose, padažuose, garstyčiose.

E 952 Ciklamo rūgštis, jos natrio ir kalcio druskos

Maisto saldiklis

Vartojama sumažinto kaloringumo ar be cukraus: nealkoholiniuose gėrimuose, desertuose ir panašiuose produktuose, konditerijos gaminiuose, kramtomosiose gumose, sumažinto kaloringumo vaisių ir daržovių gaminiuose.

E 954 Sacharinas, jo natrio, kalio ir kalcio druskos

Maisto saldiklis

Vartojama žuvų konservuose, žuvų saldžiarūgščiuose prezervuose, saldžiarūgščiuose vaisių ir daržovių prezervuose, sumažinto kaloringumo vaisių ir daržovių gaminiuose, valgomuosiuose leduose, padažuose, garstyčiose, sumažinto kaloringumo ar be cukraus nealkoholiniuose gėrimuose, desertuose ir panašiuose produktuose, sumažinto kaloringumo ar be cukraus konditerijos gaminiuose.

E 957 Taumatinas

Maisto saldiklis

Vartojama sumažinto kaloringumo ar be cukraus konditerijos ir kituose panašiuose gaminiuose.

E 967 Ksilitolis

Maisto saldiklis

Vartojama valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, cukraus gaminiuose.

E 1404 Oksiduotas krakmolas

Emulsiklis, tirštinimo, pagalbinė medžiaga

Vartojama margarine, desertinių koncentratų milteliuose, majonezuose, pietų patiekalų koncentratų milteliuose, valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, pomidorų gaminiuose, salotų padažuose.

E 1422 Acetilinto krakmolo adipatas

Stabilizatorius, tirštinimo, pagalbinė medžiaga

Vartojama valgomuosiuose leduose ir jų sausuose mišiniuose, margarine, pomidorų gaminiuose, desertinių koncentratų milteliuose, salotų padažuose, majonezuose, vaisių gaminiuose.

Natūralūs maisto dažai

E 100 Kurkuminas

E 101 Riboflavinas, riboflavino - 5 - fosfatas

E 120 Karminas, kochinelas, karmino rūgštis

E 140 Chlorofilai ir chlorofilinai

E 141 Vario kompleksai su chlorofilais ir chlorofilinais

E 153 Daržovių anglis

E 160c Paprikos ekstraktas, kapsantinas

E 162 Burokėlio raudonasis, betaninas

E 163 Antocianinai

Vartojama pieno produktuose, makaronuose, konditerijos gaminiuose ir kepiniuose, vaisių gaminiuose, daržovių gaminiuose, cukraus gaminiuose, kramtomosiose gumose,

desertinių koncentratų milteliuose, gėrimų koncentratų milteliuose, salotų padažuose, majonezuose su sumažintu riebalų kiekiu.

E 150a,b,c,d Karamelės spalvos

Vartojama mėsos gaminiuose, vynuose, miduje, aluje, konjakuose, romuose, koncentruotame acte, nealkoholiniuose gėrimuose.

E 160a I) Karotinų mišinys; II) Beta-karotinas

E 160b Anato ekstraktai, biksinas, norbiksinas

Vartojama piene sūriams gaminti, grietinėje ir grietinėje sviestui gaminti, lydytuose sūriuose, margarine.

Sintetiniai maisto dažai

E 102 Tartrazinas (geltona)

E 104 Chinolino geltonasis (geltona)

E 110 Apelsino geltonasis S (oranžinė)

E 122 Azorubinas, karmosinas (raudona)

E 124 Panceou 4R, kochinelas raudonasis A (raudona)

E 127 Eritrozinas (raudona)

E 128 Raudonasis 2G (raudona)

E 131 Patent mėlis V (mėlyna)

E 132 Indigotinas, indigo karminas (mėlyna)

E 133 Brilianto mėlis FCF (mėlyna)

E 142 Žaliasis S (žalia)

E 151 Briliantinis juodasis BN, juodasis PN (juoda)

E 154 Rudasis FK (ruda)

E 155 Rudasis HT (ruda)

E 160f Beta-apo-8-karotino rūgšties etilo esteris (gelsvai oranžinė)

E 170 Kalcio karbonatas (balta)

E 171 Titano dioksidas (balta)

E 172 Geležies oksidas ir hidroksidai (geltona, rausvai ruda,

gelsvai ruda, juoda)

E 173 Aliuminis

E 174 Sidabrinis

E 175 Auksinis

E 180 Litolrubinas BK (raudona)

E 579 Geležies gliukonatai (juoda)

Vartojama fermentiniuose sūriuose, žuvų gaminiuose, karamelėse, dražė ir sausainių paviršiams, kramtomosiose gumose, degtinėse, konjakuose, viskiuose, brendžiuose, džinuose, romuose, likeriuose, trauktinėse, nealkoholiniuose gėrimuose, desertinių koncentratų milteliuose.
Loreta Loreta 28574
2004-12-22 17:24 Loreta
Vos nenumiriau beskaitydama Jūs, draugučiai, neskaitykit, ožiukais pavirsit ir Kalėdų nesulauksit.
A
AL_Dona 40
2004-12-22 18:06 AL_Dona 2011-09-11 03-35

Loreta rašė: Vos nenumiriau beskaitydama Jūs, draugučiai, neskaitykit, ožiukais pavirsit ir Kalėdų nesulauksit.


Džaugiuosi, kad nenumirei, Loreta, o tai būtų visiems liūdna...


Skaitykit įdėmiai, išmokit atmintinai visus E numerius, ir parduotuvėse nepirkit su netinkamais priedais, nes prisivalgę visokių BRUDŲ, tik tada kuo nors pavirsite: kas paršeliu, arba dar kuo blogiau...

Rezume toks: žiūrėk ką valgai, nes ką valgai, toks ir esi, ar ne smile

Sėkmės visiems, su artėjančiomis šventėmis! Tegul Jūsų klientai būna mokūs, vadovai dosnūs, būkite sveikos(i), gražios(ūs) ir gerai nusiteikę

penelope penelope 2594
2004-12-22 21:03 penelope
Na ir tema...
Pavarėt jūs čia ...
Ir ne kitaip... smile
Loreta Loreta 28574
2004-12-22 21:07 Loreta
Ir kas čia tie jūs, galima paklausti? smile smile
penelope penelope 2594
2004-12-22 21:56 penelope
...ėėėė...Al_Dona... ir kiti...
Atrodo, mane veikia smile firmos baliukas...
Loreta Loreta 28574
2004-12-22 21:59 Loreta
smile Penelope, vat baliuko metu ir skaitinėk Al_Donos temą - apie E ir kitas naudingas iškasenas smile
penelope penelope 2594
2004-12-22 22:08 penelope 2011-09-11 03-35
to Loreta>

Vot baliuko metu... dar (jau??) linksmomis akimis pasižiūrėjau ir net žagtelėjau...
Ir blaiva to neskaityčiau....
Tipo, man buhalterinių įstatymų maža... , GPM, PVM... dar E300 ir pan...
Jo...
Dalia29 Dalia29 12616
2004-12-22 22:09 Dalia29 2011-09-11 03-35

Loreta rašė: : apie E ir kitas naudingas iškasenas smile

O kokios dar naudingos iškasenos be E smile smile
Loreta Loreta 28574
2004-12-22 22:15 Loreta
Dar yra G, yra A, dar kažkokios, nelabai xemiją beatmenu
wolf wolf 11158
2004-12-22 22:30 wolf 2011-09-11 03-35

Loreta rašė: Dar yra G, yra A, dar kažkokios, nelabai xemiją beatmenu

Ir jų labai daug tortuose ir beveik nėra avižiniuose dribsniuose smile
Loreta Loreta 28574
2004-12-22 22:34 Loreta
Pamiršau paminėti W - ar jo yra avižiniuose dribsniuose? smile
wolf wolf 11158
2004-12-22 22:39 wolf 2011-09-11 03-35

Loreta rašė: Pamiršau paminėti W - ar jo yra avižiniuose dribsniuose? smile

smile Hmm - ne lygtai, ten yra vitaminas Ziu. smile
Loreta Loreta 28574
2004-12-22 22:45 Loreta
Ziu smile smile smile Nu spasibo ir už tai smile
M
Motherboard 696
2004-12-23 07:18 Motherboard 2011-09-11 03-35

Loreta rašė: Dar yra G, yra A, dar kažkokios, nelabai xemiją beatmenu

smile smile smile
Nei A nei G chemijoj nėra.
Yra vitaminas A ir G taškas.
A
andrinx 1126
2004-12-23 07:40 andrinx
Pamačiau tokio beprotiško ilgio žinutę- plaukai pasišiaušė, garbanom susigarbanojo, ot gerai- bent su šukuosena sėdžiu smile smile .......Bet neskaitysiu- pražilt nenoriu....
A
angelka 2790
2004-12-23 07:40 angelka
Paskaičius AL_Donos traktatą, ko tai labai grikių su kefyru užsinorėjo smile .
R
Rola_ndas 360
2004-12-23 09:30 Rola_ndas
Aš tai įtariu, kodėl čia taip vyksta. Lietuvoj yra vykdomas (ar turbūt vykdomas) vartotojų ugdymo projektas (iš nuogirdų). Tai matyt atsiras ir paplitimas forumuose, nes man pačiam apie E ženklus domėtis teko. Reikėtų kituose žinomuose forumuose pasižiūrėti smile gal ten tas pats tekstas. Gerai, bent žmonės supras kad E ženklas, nebūtinai konservantas ir nėra nuodas.
Beje, bendrai žiniai, aš buhalterija nebeužsiiminėju, tačiau pripratau prie tax.lt, tai ir nebuhalteriui čia yra ką veikti smile .

P.S. Kaži kodėl neikas nerašo iš ko išgaunami tie E, nes per vieną rusų laidą pasakojo, kad raudona spalvą suteikiantis E gaunamas iš kažkokių vabalų kiautų ar pačių vaabalų smile
A
AL_Dona 40
2004-12-23 17:59 AL_Dona
Rola_ndas rašė:
Aš tai įtariu, kodėl čia taip vyksta. Lietuvoj yra vykdomas (ar turbūt vykdomas) vartotojų ugdymo projektas (iš nuogirdų). Tai matyt atsiras ir paplitimas forumuose, nes man pačiam apie E ženklus domėtis teko. Reikėtų kituose žinomuose forumuose pasižiūrėti smile gal ten tas pats tekstas. Gerai, bent žmonės supras kad E ženklas, nebūtinai konservantas ir nėra nuodas.

Šito teksto kituose žinomuose forumuose nėra.
O ką, buhalteriams niekas daugiau be buhalterijos neįdomu smile smile
Palaukit, kai turėsiu daugiau laiko aš dar ne tik apie E papasakosiu...





Čia kai kurių kenksmingų konservantų sąrašas: Emulgatoriai.doc
dakli dakli 1393
2004-12-23 21:05 dakli 2011-09-11 03-35
Aš irgi apie teisingą mitybą smile

Rytuose maisto ruošimas -šventas ritualas. Gamindami maistą rytiečiai gieda mantras ir pakrauna jį dieviškaja energija. O kaip elgiasi mūsų šeimininkės? Kol gamina maistą, apie ką tik negalvoja, užpildydamos virtuvę savo virpesiais. Kokios tos mintys? Ar jos šviesios , tyros, džiugios? Ar tai meilės mintys? Dažniausiai ne tokios. Ir ko tik neprisimena moteris gamindama valgį: vyro nedėmesingumą, skaudinimą, materialius sunkumus, vaikų problemas ir daug ką kita.Tie virpesiai, ypač per šeimininkės rankas, kuriomis ji liečia maistą, jį pripildo atitinkamos energijos.
Prieš įeinant į virtuvę reikia sutvarkyti savo mintis ir jausmus, pripildyti širdį meilės, ir tik tuomet imtis iš tiesų švento darbo- maisto gaminimo. Dieviškoji meilės energija visada daro stebuklus.
Tu esi neprisijungęs vartotojas
Prisijungti arba registruotis
Tax.lt © 2002 - 2024, admin@tax.lt, Reklama tax.lt

Buhalterinės apskaitos sistema internete smulkiam ir vidutiniam verslui